Natrętne pytania – czy wiesz, jak sobie z nimi radzić?

Kiedy ktoś zadaje ci natrętne pytania, zwykle zastanawiasz się, dlaczego je zadaje. Tego typu pytania mają tendencję do łamania normalnych zasad konwersacji i sprawiają, że czujesz się nieswojo. W rzeczywistości naprawdę nie chcesz na nie odpowiadać, ale nie chcesz też zranić uczuć tej osoby. W tym artykule dowiesz się, jak taktownie radzić sobie z tego rodzaju sytuacjami.

Dwie kobiety śmiejące się razem - czy to natrętne pytania?

Czasami zadawane są natrętne pytania, na które tak naprawdę nie wiesz, jak odpowiedzieć lub czujesz, że są nieodpowiednie. Zwykle mają bardzo osobisty charakter i nie pasują do rodzaju relacji, jaką masz z osobą, która je zadaje. Niektóre natrętne pytania mogą mieć nawet oskarżycielski ton.

To, co ich łączy, to to, że sprawiają, że czujesz się nieswojo. Z tego powodu możesz przyjąć postawę obronną.

Natrętne pytania tak naprawdę nie sugerują prawdziwego zainteresowania osobą, do której są skierowane. Zwykle są to pytania typu: Ile zarabiasz każdego miesiąca? Czy będziesz mieć więcej dzieci? Chcesz przeprowadzić się do nowego domu? W rzeczywistości czasami te pytania są bardziej niepotrzebnymi komentarzami niż pytaniami.

Ten artykuł sugeruje najlepszy sposób radzenia sobie z nimi.

Kobieta słysząca natrętne pytania

Skąd biorą natrętne pytania?

Generalnie ludzie wolą wiedzę od ignorancji. Z tego powodu Ty też lubisz wiedzieć coś więcej o innych. W rzeczywistości życie osobiste innych ludzi często wzbudza w nas ciekawość. Podobnie jak w przypadku zjawisk naturalnych, lubisz znać przyczynę, dla której coś się dzieje. W przypadku ludzi ten powód leży w ich motywach.

Problemy pojawiają się jednak, gdy ich motywacja wykracza poza granice relacji i zaczynają oni zadać natrętne pytania. W efekcie przekraczają oni pewną granicę. Ty wiesz, że pewnych pytań nigdy nie należy zadawać nowemu znajomemu lub w obecności innych osób, które znasz. Ale oni nie. Uprzejmość i dobre maniery są tutaj kluczowe.

W dzisiejszych czasach ekspozycja w mediach społecznościowych oznacza, że prawie każdy ma profil publiczny. Sugeruje to, że poprzednie zasady dotyczące prywatności stały się nieco przestarzałe. Nie zmieniły się jednak zasady dotyczące interakcji twarzą w twarz.

Niektóre z najczęstszych natrętnych pytań to: Ile zarabiasz? Ile masz lat? Kiedy bierzesz ślub? Czy masz dzieci? Czy pracujesz?

Jak reagować na natrętne pytania?

Natrętne pytania powodują nieprzyjemne sytuacje. Oczekuje się, że odpowiesz na niewygodne pytanie, które zostało rzucone znienacka. Niemniej jednak zdajesz sobie sprawę, że druga osoba mogła nie chcieć sprawić, że poczujesz się nieswojo, więc starasz się grzecznie dać jej do zrozumienia, że nie jest to pytanie, na które chcesz odpowiedzieć.

Ludzie zwykle nie pytają po to, żeby Cię niepokoić. Jednak mają zwyczaj kontynuowania swoich niezręcznych pytań. Z tego powodu sposób, w jaki odpowiesz, określi, czy uda ci się powstrzymać ich przed zadawaniem innych niewygodnych pytań.

Możesz im powiedzieć, że nie chcesz odpowiadać. Początkowo może to spowodować jakąś barierę między wami. Jednak na dłuższą metę nie powinno to wpłynąć na Wasze relacje.

Reaguj z humorem i asertywnością

Wyobraź sobie, że jesteś z przyjacielem i jego partnerem. Opowiadasz im o swoich ostatnich podróżach, a oni pytają, jak zarabiasz tyle pieniędzy, żeby sobie na nie pozwolić. Nie chcesz być niegrzeczny, ale też nie chcesz szczegółowo odpowiadać na ich pytanie.

Możesz wyjaśnić: „Naprawdę ciężko pracuję i poświęcam wiele godzin, więc mogę sobie pozwolić na podróżowanie” lub „Jestem bardzo dobry w tym, co robię i zarabiam wystarczająco, aby podróżować”. Inną opcją jest być bardziej asertywnym i powiedzieć: „Mam szczęście. Opowiem ci o tym kiedyś”.

Istnieje wiele typowych natrętnych pytań, które zazwyczaj są dość bezpośrednie. Na przykład: Ile masz lat? Czy jesteś żonaty? Ile zarabiasz?

To pytania, na które nie chcesz szczególnie odpowiadać. Zawsze jednak można powiedzieć z uśmiechem „Przepraszam, naprawdę nie pamiętam”. To lepsze niż powiedzenie: „Dlaczego chcesz wiedzieć?”

Para się śmieje.

Choć może się to wydawać nieco paradoksalne, najlepiej odpowiedzieć na te pytania z jak najmniejszą ilością negatywnych emocji. To rozładuje napięcie Twoje i osób wokół ciebie. Co więcej, stworzysz granice stworzone z szacunku, a nie konfrontacji.

W końcu nie odpowiadasz za złe maniery innych ludzi, więc wtedy możesz mieć pewność, że nie zepsują Ci one dnia.

Scroll to Top