Narcystyczna zazdrość w związku

Zazdrość narcystyczna jest bardzo intensywna i destrukcyjna oraz powoduje wiele cierpienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Narcystyczna zazdrość w związku

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2021

Narcystyczna zazdrość w związku to złożone uczucie związane z pasją i uczuciem. Może też jednak dotyczyć ego i władzy. Jest to jedna z wielu odmian zazdrości. W szczególności charakteryzuje się naciskiem na ego danej osoby.

Zwykle w związkach nie ma żadnych trwałych gwarancji. W większości tak nie jest i dlatego zależy to od wielu różnych czynników. Zawsze istnieje możliwość, że związek się zakończy.

To oczywiste, że ktoś, kto jest zakochany, nie chce stracić partnera i ostatecznie może się obawiać, że osoba trzecia zagraża ich związkowi. W normalnych warunkach pojawia się zazdrość. To przejaw oporu i niepewności. Jednak nie zawsze tak jest, ponieważ za tym uczuciem może stać jakiś inny aspekt.

Narcystyczna zazdrość

Narcystyczna zazdrość

Do tej pory opisywaliśmy sytuację „normalnej” i motywowanej zazdrości. Zazdrość narcystyczna to jednak coś innego.

W takich przypadkach strach przed utratą kogoś, kogo kochasz, nie jest nadrzędnym problemem, ale raczej frustracją związaną z przeniesieniem przez osobę trzecią. Osoba ta będzie również odczuwać złość z powodu szczęścia, jakie partner może odczuwać z inną osobą.

Każdy, kto doświadcza zazdrości narcystycznej, bardzo cierpi, ale nie z powodu utraty ukochanej osoby. Cierpią, ponieważ ich ego jest zranione i często trudno jest im odróżnić jedno od drugiego.

Zamiast być zranionym ponieważ druga osoba odebrała im uczucia, dręczy ich poczucie przegranej. Może to sugerować, że w dużej mierze podeszli do relacji z pozycji władzy. Oczywiste jest, że niewierność zadaje narcystyczną ranę, szczególnie ze względu na oszustwo, z którym zwykle się wiąże.

Jednak w normalnych warunkach powoduje cierpienie, złość i urazę, ale ostatecznie można się z tym uporać. Albo związek się kończy, albo para szuka dialogu i rozwiązania.

W narcystycznej zazdrości tak się nie dzieje. Ten, kto tego doświadczy, nie spocznie, dopóki „nie każe drugiemu zapłacić” za swoje czyny. Będą czuli się uprawnieni do biczowania drugiej osoby emocjonalnie, a czasem nawet fizycznie. Nie pozwolą, aby „uszło im to na sucho”, bez uprzedniej zapłaty wysokiej ceny.

Kochać albo być kochanym przez narcyza

Narcyz sam w sobie nie jest złą osobą, ale potrzebuje pomocy. Smutne jest to, że rzadko się do tego przyznają i dlatego rozwiązanie konfliktu jest dość trudne. Co więcej, osoby te są zdezorientowane, a jednocześnie wprowadzają zamęt w swoim związku.

Tak, potrafią okazywać solidarność i opiekę, a także urok i witalność. Jednak w zamian proszą o całkowitą adorację.

Narcystyczna zazdrość jest typowa dla ludzi z fundamentalnie złamanym ego. Uważają, że w jakiś sposób im czegoś brakuje i rekompensują to, nakładając na siebie wysoką wartość. Zwykle nie zdają sobie z tego sprawy i wszystko dzieje się podświadomie.

To zniszczone ego sprawia, że zazdrość jest znakiem rozpoznawczym tego, kim są. Nie muszą czaić się w pobliżu osoby trzeciej, aby pokazać swoje podejrzenia i nieufność. Poza tym są równie zazdrośni o osiągnięcia i sukcesy swojego partnera.

Chcą, aby ich partner był o krok niżej niż oni, a przynajmniej, aby uważał ich, za najważniejszą rzecz w swoim życiu.

Prowokowanie zazdrości

Zazdrość narcystyczna ma też inną stronę. Dość często ludzie tego typu faktycznie próbują wzbudzić zazdrość u partnera. W rezultacie nierzadko flirtują tuż pod jego nosem. Lub, w skrajnych przypadkach, mogą nawet być niewierni i zostawiać oczywiste wskazówki, aby zostać „złapanym”.

Tworząc zazdrość u partnera, osiągają coś, czego potrzebują: sprawić, że poczuje się on niepewnie. Jest nadzieja, że ta nieufność sprawi, że ich partner będzie bardziej się na nich skupiał i to właśnie kochają.

Ci, którzy odczuwają narcystyczną zazdrość, często próbują wzbudzić to uczucie w swoim partnerze. To typowy przypadek zrobienia im czegoś, czego nie chcesz, żeby zrobili Tobie.

Narcyzy często robią to w oczekiwaniu na to, co może im zrobić ich partner, unikając w ten sposób potencjalnej szkody dla ich własnego ego. Co więcej, jest to jeszcze jeden sposób na pokazanie, że mają kontrolę nad relację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pozueco, J. M., & Moreno, J. M. (2013). Psicopatía, maquiavelismo, narcisismo y maltrato psicológico. Boletín de Psicología, 107, 91-111.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.