Narcystyczna zazdrość w związku

Zazdrość narcystyczna jest bardzo intensywna i destrukcyjna oraz powoduje wiele cierpienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Narcystyczna zazdrość w związku

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2021

Narcystyczna zazdrość w związku to złożone uczucie związane z pasją i uczuciem. Może też jednak dotyczyć ego i władzy. Jest to jedna z wielu odmian zazdrości. W szczególności charakteryzuje się naciskiem na ego danej osoby.

Zwykle w związkach nie ma żadnych trwałych gwarancji. W większości tak nie jest i dlatego zależy to od wielu różnych czynników. Zawsze istnieje możliwość, że związek się zakończy.

To oczywiste, że ktoś, kto jest zakochany, nie chce stracić partnera i ostatecznie może się obawiać, że osoba trzecia zagraża ich związkowi. W normalnych warunkach pojawia się zazdrość. To przejaw oporu i niepewności. Jednak nie zawsze tak jest, ponieważ za tym uczuciem może stać jakiś inny aspekt.

Narcystyczna zazdrość

Narcystyczna zazdrość

Do tej pory opisywaliśmy sytuację „normalnej” i motywowanej zazdrości. Zazdrość narcystyczna to jednak coś innego.

W takich przypadkach strach przed utratą kogoś, kogo kochasz, nie jest nadrzędnym problemem, ale raczej frustracją związaną z przeniesieniem przez osobę trzecią. Osoba ta będzie również odczuwać złość z powodu szczęścia, jakie partner może odczuwać z inną osobą.

Każdy, kto doświadcza zazdrości narcystycznej, bardzo cierpi, ale nie z powodu utraty ukochanej osoby. Cierpią, ponieważ ich ego jest zranione i często trudno jest im odróżnić jedno od drugiego.

Zamiast być zranionym ponieważ druga osoba odebrała im uczucia, dręczy ich poczucie przegranej. Może to sugerować, że w dużej mierze podeszli do relacji z pozycji władzy. Oczywiste jest, że niewierność zadaje narcystyczną ranę, szczególnie ze względu na oszustwo, z którym zwykle się wiąże.

Jednak w normalnych warunkach powoduje cierpienie, złość i urazę, ale ostatecznie można się z tym uporać. Albo związek się kończy, albo para szuka dialogu i rozwiązania.

W narcystycznej zazdrości tak się nie dzieje. Ten, kto tego doświadczy, nie spocznie, dopóki „nie każe drugiemu zapłacić” za swoje czyny. Będą czuli się uprawnieni do biczowania drugiej osoby emocjonalnie, a czasem nawet fizycznie. Nie pozwolą, aby „uszło im to na sucho”, bez uprzedniej zapłaty wysokiej ceny.

Kochać albo być kochanym przez narcyza

Narcyz sam w sobie nie jest złą osobą, ale potrzebuje pomocy. Smutne jest to, że rzadko się do tego przyznają i dlatego rozwiązanie konfliktu jest dość trudne. Co więcej, osoby te są zdezorientowane, a jednocześnie wprowadzają zamęt w swoim związku.

Tak, potrafią okazywać solidarność i opiekę, a także urok i witalność. Jednak w zamian proszą o całkowitą adorację.

Narcystyczna zazdrość jest typowa dla ludzi z fundamentalnie złamanym ego. Uważają, że w jakiś sposób im czegoś brakuje i rekompensują to, nakładając na siebie wysoką wartość. Zwykle nie zdają sobie z tego sprawy i wszystko dzieje się podświadomie.

To zniszczone ego sprawia, że zazdrość jest znakiem rozpoznawczym tego, kim są. Nie muszą czaić się w pobliżu osoby trzeciej, aby pokazać swoje podejrzenia i nieufność. Poza tym są równie zazdrośni o osiągnięcia i sukcesy swojego partnera.

Chcą, aby ich partner był o krok niżej niż oni, a przynajmniej, aby uważał ich, za najważniejszą rzecz w swoim życiu.

Prowokowanie zazdrości

Zazdrość narcystyczna ma też inną stronę. Dość często ludzie tego typu faktycznie próbują wzbudzić zazdrość u partnera. W rezultacie nierzadko flirtują tuż pod jego nosem. Lub, w skrajnych przypadkach, mogą nawet być niewierni i zostawiać oczywiste wskazówki, aby zostać „złapanym”.

Tworząc zazdrość u partnera, osiągają coś, czego potrzebują: sprawić, że poczuje się on niepewnie. Jest nadzieja, że ta nieufność sprawi, że ich partner będzie bardziej się na nich skupiał i to właśnie kochają.

Ci, którzy odczuwają narcystyczną zazdrość, często próbują wzbudzić to uczucie w swoim partnerze. To typowy przypadek zrobienia im czegoś, czego nie chcesz, żeby zrobili Tobie.

Narcyzy często robią to w oczekiwaniu na to, co może im zrobić ich partner, unikając w ten sposób potencjalnej szkody dla ich własnego ego. Co więcej, jest to jeszcze jeden sposób na pokazanie, że mają kontrolę nad relację.

To może Cię zainteresować ...
Teoria związku diadycznego: para jako diada
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Teoria związku diadycznego: para jako diada

Teoria związku diadycznego głosi, że związek może przetrwać tylko wtedy, gdy partnerzy przejdą przez wszystkie pieć etapów rozwoju zdrowej relacji.  • Pozueco, J. M., & Moreno, J. M. (2013). Psicopatía, maquiavelismo, narcisismo y maltrato psicológico. Boletín de Psicología, 107, 91-111.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.