Niewierność - czy kobiety i mężczyźni postrzegają ją w inny sposób?

Niewierność - czy kobiety i mężczyźni postrzegają ją w inny sposób?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niewierność jest jednym z największych testów, przez które może przejść związek. W większości przypadków zakończy ona relację. Problem często wynika z różnic, które mogą istnieć w definicji niewierności. Wydaje się, że mężczyźni i kobiety nie rozumieją tego w taki sam sposób.

Czasami nie łatwo jest ustalić, czy niewierność miała miejsce. Najczęstszą definicją jest to, że zdrada ma miejsce, gdy dana osoba uprawia seks z kimś innym, niż osobą z którą jest obecnie w związku. Tak twierdzi większość.

Ale co z wysyłaniem wiadomości tekstowych do kogoś i utrzymywaniem tego w tajemnicy? Co powiesz na otrzymywanie sugestywnych zdjęć za pośrednictwem sieci społecznościowych lub innych środków komunikacji wirtualnej? A co z przyjaźnią z byłym partnerem? Zwłaszcza, gdy ta osoba jest teraz w nowym związku… Pytań jest wiele.

kobieta przytulająca mężczyznę przedstawiająca niewierność

Są to na pewno ważne kwestie. Wszystkie pary powinny o nich rozmawiać i próbować osiągnąć porozumienie co do granic w związku. Komunikacja jest niezbędna.

Jest to szczególnie ważne, jeśli wierzymy w wyniki ostatniego badania. W badaniu znaleziono dane potwierdzające hipotezę, że mężczyźni i kobiety mają na ogół bardzo różne wyobrażenia o tym, co tak naprawdę oznacza niewierność. Niewyjaśnianie tego może prowadzić do poważnych problemów w związku późniejszym czasie. Dlatego kwestia jest tak ważna.

Postrzeganie niewierności różni się między kobietami i mężczyznami

Badania opublikowane w “Sexual & Relationship Therapy” zidentyfikowały największe różnice między mężczyznami i kobietami w definicji niewierności. Wyniki mogą zaskakiwać. Autorzy zastanawiali się, czy postrzeganą niewierność można przewidzieć na podstawie płci, religii, lęku przed bliskością i wrażliwości na odrzucenie.

W badaniu stwierdzono, że “Wiedząc, co Twój partner uważa za niewierność, może uratować związek, jeśli obie osoby mają tę samą perspektywę. To sprawia, że ​​temat różnego postrzegania niewierności jest koncepcją godną badania”. Interesujące, prawda?

Aby określić, w jaki sposób między innymi czynniki wpływają na postrzeganie niewierności, naukowcy poprosili 354 studentów o wypełnienie ankiety. Uczestnicy sklasyfikowali różne akty od 1 (zdecydowanie nie będące niewiernością) do 4 (zdecydowanie będące niewiernością). Obejmowały one czynności seksualne, takie jak całowanie lub współżycie seksualne; działania emocjonalne, takie jak zakochiwanie się, ale nie podejmowanie odpowiednich działań; i fantazjowanie, jak chodzenie do klubu ze striptizem lub oglądanie pornografii. Cały wachlarz opcji.

Kwestionariusz zawierał także pytania mające na celu określenie innych aspektów. Mogą mieć istotne znaczenie dla postrzegania niewierności. Dwa z nich to strach przed odrzuceniem i lęk. Jeśli chodzi o lęk przed bliskością i wrażliwością na odrzucenie, nie było różnicy między płciami. Jednak kobiety zdecydowanie częściej uważały, że “połączenie” samo w sobie oznacza niewierność. “Połączenie” rozumiane jako wymianę intymnych myśli i uczuć. Szczególnie na poziomie mentalnym lub duchowym.

Kobiety w badaniu częściej traktowały akty oparte na seksie i emocjach jako niewierność. Z drugiej strony większość mężczyzn uważa, że ​​tylko rzeczywisty akt współżycia seksualnego kwalifikuje się jako niewierność. Kobiety uważały, że wymiana intymnych myśli i uczuć, zwłaszcza gdy jest mentalna lub duchowa, może być również uważana za niewierność. Ja widać, różnica jest kolosalna. Oczywiście, będą tu wyjątki u obu płci.

Pokłócona para na kanapie - niewierność

Kobiety są bardziej wrażliwe na niewierność emocjonalną

Sugestia, że ​​kobiety uważają większą różnorodność aktów, behawioralnych lub mentalnych, jako akt niewierności jest poparta poprzednimi badaniami. “Ten typ ustaleń sugeruje, że kobiety są bardziej wrażliwe niż mężczyźni na możliwe naruszenia związane z niewiernością w granicach romantycznego związku” – napisali inni autorzy. “Ci, którzy są wyżej na “skali połączenia” są bardziej wrażliwi, prawdopodobnie używając tego jako sposób na zabezpieczenie ich relacji z ukochaną osobą”.

To badanie może pomóc terapeucie dla par edukować swoich pacjentów. Niezależnie od tego, co zrobili lub mogą zrobić, jeśli pary zdecydują się iść dalej, muszą osiągnąć wyraźną zgodę co do limitów. Ale w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że jedna osoba uważa że, jest ich partner jest niewierny, podczas gdy on się z tym nie zgadza. Praca nad tym kluczowym punktem ma istotne znaczenie dla osiągnięcia pojednania i zgodności, o których mówiliśmy.

Jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy, że jego partner uważa niektóre działania za niewierność, to nic dziwnego, że nadal będzie je wykonywać. “Idealnym rezultatem interwencji terapeutycznej byłoby lepsze zrozumienie i komunikacja między partnerami, prawdziwe zaangażowanie w siebie na wzajem i prawdziwie satysfakcjonujący związek”, podsumowało badanie. Komunikacja jest więc kluczowa.

Dalekie od bycia czysto abstrakcyjnym problemem, indywidualne różnice w “kryteriach niewierności” mogą kształtować sposób, w jaki przebiega związek. Generują urazę i nieporozumienia. Mimo że nie jest łatwo o tym mówić, powinna to być jedna z rozmów, które powinna przeprowadzić każda para. Najlepiej powinno się to odbyć na starcie, aby zapewnić szczęśliwą i zdrową relację.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.