Złość - czemu nie potrafię jej wyrazić?

Złość - czemu nie potrafię jej wyrazić?
Angela C. Tobias

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Angela C. Tobias.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy kiedykolwiek czułeś, że nie potrafisz wyrazić złości, którą naprawdę miałeś w sobie? Kiedy ktoś Cię skrzywdził, czy zapłaciłeś za to myślami lub zachowaniami, które tylko powiększyły rozmiar rany? Jeśli tak to ten artykuł jest dla Ciebie.

Gniew, mimo złej reputacji, dobrze zarządzany może być bardzo cenną pomocą. W rzeczywistości niektórzy ludzie mogą czuć, że nie są zdolni do złości, nawet jeśli zostali skrzywdzeni lub potraktowani niesprawiedliwie. Fakt, że nie potrafią wyrazić złości sprawia, że ​​czują się źle.

Właściwie, żeby być precyzyjnym, ci ludzie się złoszczą. Są w stanie poczuć, że inni naruszyli ich prawa. Jednak ich strategia radzenia sobie ze złością polega na ekstremalnym powstrzymywaniu się, często kierując się niepewnością i słabymi umiejętnościami społecznymi. W ten sposób energia ich emocji zwraca się przeciwko nim i ich dobremu samopoczuciu.

Obrażona kobieta

Dlaczego gniew jest czasem potrzebny?

Gniew, jak wszystkie inne podstawowe emocje, spełnia kilka podstawowych funkcji. Pomimo negatywnej reputacji jest on konieczny, gdy pojawiają się sytuacje, które mogą zagrozić naszej uczciwości. Oznacza to, że złość odgrywa podstawową rolę w przetrwaniu, a tym samym w ewolucyjnej funkcji gatunku.

Fizjologicznie złość jest łatwa do zidentyfikowania. Występuje wzrost neuroprzekaźników, takich jak adrenalina i norepinefryna, hormonów zaangażowanych w emocje, takie jak strach i agresywność. Ponadto gwałtownie wzrasta ciśnienie krwi i oddychanie. Ciało przygotowuje się do konfrontacji.

Poza kategoriami przetrwania, gniew jest prowokatorem zmian. Pozostawanie w złości to nieprzyjemna sytuacja, która swoim ogromnym wkładem energetycznym zmusza do zmiany tego, co nas denerwuje. Może również motywować nas do obrony naszych osobistych granic, gdy grozi im ich naruszenie.

Dlaczego tak trudno mi wyrazić swoją złość?

Są ludzie, którzy nie potrafią wyrazić złości. I nie mówimy tu o próbie kontrolowania pewnych impulsów, aby nie wywoływać konfliktów.

Kiedy ktoś czuje, że nigdy się nie złości może znaleźć się w szkodliwych sytuacjach właśnie dlatego, że nie zareagował w podobnych i poprzednich sytuacjach. Następnie opiszemy kilka czynników wyjaśniających to zjawisko.

  • Społeczeństwo „szczęścia”. Nie warto być złym, smutnym czy przestraszonym. Musisz być cały czas szczęśliwy. W ten sposób złość należy do tej grupy emocji, która jest błędnie nazywana negatywną i niedopuszczalną w żadnej sytuacji.
  • Jeśli się zezłoszczę mogą się zdenerwować. Strach przed reakcją innych może być powodem, dla którego nie wyrażasz Twojego gniewu. Jeśli zawsze jesteśmy pogodni lub wyrozumiali szczególnie trudno będzie nam odważyć się pokazać tę niezbadaną część innym.
  • Nasi bliscy nigdy się nie złościli lub, wręcz przeciwnie, zawsze się złościli. Dziedziczenie rodzinne obejmuje między innymi poznanie, jak główne osoby w naszym otoczeniu radzą sobie z różnymi emocjami. Możesz należeć do rodziny, która niechętnie okazuje złość. W ten sam sposób, gdy dana osoba doświadczyła szkodliwych sytuacji wyrażania gniewu mogła rozwinąć mechanizm unikania wyrażania złości jako mechanizm obronny.
  • Trudności w sferze społecznej lub związane z nieśmiałością. Kiedy występują tego typu trudności społeczne, często nie pokazuje się tego typu emocji z powodu ogromnego stresu, jaki wywołuje ta interakcja. Osoba jest tak spięta społecznie lub niespokojna, że ​​może nie być w stanie w naturalny sposób okazywać emocji.

Czy jest coś złego w tym, że nie potrafię tego wyrazić?

Istnieje kilka powodów, dla których osoba może mieć trudności z emocjami związanymi z gniewem lub złością. Coś, co może mieć konsekwencje w różnych dziedzinach życia osobistego.

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, jest to podstawowa emocja o różnych funkcjach na poziomie psychologicznym i fizjologicznym. Więc co może się stać, jeśli zawsze będziesz tłumić gniew?

Aby odpowiedzieć na to pytanie warto zadać sobie następujące pytania, mając na uwadze konkretne sytuacje: „W jakich sytuacjach czułeś, że powinieneś być zły, mimo że nie byłeś w stanie tego zrobić?” i „Jakie konsekwencje przynosi tłumienie gniewu”? Być może po tej refleksji możesz zobaczyć siebie odzwierciedlonego w jednej z następujących sytuacji:

  • Nie byłeś w stanie postawiać innym granic. Czy to w miejscu pracy, w życiu towarzyskim, w miłości czy w innych sytuacjach, tłumienie gniewu może uniemożliwić w pełni asertywne zachowania. Ta niepełnosprawność jest zwykle związana z pasywnym stylem komunikacji.
  • Miałeś poczucie stagnacji. Możesz czuć, że przez długi czas coś jest nie tak lub że potrzebujesz zmiany. Jednak trudności w wyrażeniu złości mogą uniemożliwić uczucie dyskomfortu poprzedzające zmianę.
  • Nie mogłeś ulżyć tej emocji, a później przebrała się miarka. Kiedy tłumimy jakąkolwiek emocję nie ma ona tendencji do magicznego zanikania. W rzeczywistości ich własna ekspresja prowadzi do emocjonalnego rozładowania, które łagodzi wytworzone napięcie. Może się zdarzyć, że nie dając tej przestrzeni do wyrażenia gniewu złość się kumuluje i później wybucha spowodowana minimalnym stresorem.
Kłócąca się para

Gniew, który uwalnia i pozwala oddychać

Pomimo swojej reputacji jako negatywnej emocji, gniew odgrywa w istotach ludzkich rolę regulacyjną. W rzeczywistości jest wielkim inicjatorem zmian na poziomie osobistym i społecznym. Oraz mechanizmem obronnym przed czynnikami zagrażającymi integralności osobistej i wreszcie pełni rolę amortyzującą przed lękiem, jeśli dobrze sobie z nim radzimy.

Zamiast tego niektórzy ludzie czują się niezdolni do wyrażania i doświadczania emocji związanych z gniewem i wściekłością. Społeczne wzmocnienie uśmiechu lub osobiste doświadczenia tego, jak bliscy sobie poradzili z tymi emocjami mogą być przeszkodą w adaptacyjnym wyrażaniu gniewu.

Tłumienie gniewu może być również związane z problemami nieśmiałości lub lękiem przed reakcją innych.

Dlatego w przypadku trudności szczególnie ważna jest praca nad odpowiednim wyrażeniem złości. W przeciwnym razie możliwe jest, że nie zareagujemy asertywnie, gdy jest to konieczne. Że doświadczymy pewnej życiowej stagnacji lub że nagromadzimy tyle złości, że skończy się to wybuchem.

Pojawią się sytuacje wymagające spokoju, które kończą się łzami lub głęboką udręką. Podobnie pojawiają się również sytuacje, w których poczujesz się szczególnie zraniony. Być może wtedy powinieneś wyrazić złość. Ten gniew inteligentnie wyrażony wyzwala, dodaje otuchy i zapewnia nam bezpieczeństwo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.