Bliźnięta: poznaj ciekawostki na ich temat!

Bliźnięta rodzą się bardzo rzadko. Istnieje także wiele mitów na ich temat. Niektóre są naprawdę zadziwiające! Dowiedz się więcej.
Bliźnięta: poznaj ciekawostki na ich temat!

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2021

Bliźnięta zawsze budziły zadziwienie. Istnieją mity na ich temat, takie jak ten o Kastorze i Polluksie z mitologii greckiej. Najsłynniejsze bliźnięta to jednak zapewne Remus i Romulus z Rzymu.

W większości starych kultur ciąże mnogie uważano za rodzaj cudu. Jedną z ciekawostek na temat bliźniąt jest fakt, że aborygeni zabijali oboje lub jedno po narodzinach. Czasami taki los spotykał też matkę.

Dane wskazują na to, że liczba ciąż mnogich na świecie znacznie się zwiększa. W samych Stanach Zjednoczonych wskaźnik narodzin tego typu wzrósł o 76% pomiędzy rokiem 1980 a 2009, jak podaje National Center for Health Statistics. Ma to związek z metodami wspomaganego rozrodu. Przyjrzyjmy się innym ciekawostkom na temat bliźniąt.

Urodziły się razem i na zawsze pozostaną razem, ale w ich jedności będzie wolna przestrzeń, a w niej będzie tańczył wiatr”.

-Kahlil Gibran

Bliźniaczki

Bliźnięta nie są identyczne

Mogłoby się zdawać, że bliźnięta jednojajowe są identyczne, ale tak nie jest. Nie mają takich samych odcisków palców. Na początku życia płodowego owszem, ale między 6 a 13 tygodniem życia zaczynają się one różnić.

Co więcej, przynajmniej 25% bliźniąt stanowi lustrzane odbicia. Oznacza to, że jeśli jedno jest praworęczne, drugie jest leworęczne. Jedno ma znamię na prawym ramieniu, a drugie na lewym itp.

Bliźniaki nie zawsze mają identyczne DNA. Badania wskazują na to, że jest ono podobne, ale nie takie samo. Zwykle pojawiają się różnice w obrębie genów w pewnych partiach DNA.

Matki bliźniąt

Oto ciekawostka na temat matek bliźniąt. Badanie opublikowane przez Proceedings of The Royal Society wskazuje na to, że kobiety, które urodziły bliźniaki zwykle są zdrowsze i silniejsze. Często żyją też dłużej. To jedynie hipoteza, ale możliwe, że w grę wchodzą inne zmienne.

Co więcej, ustalono, że wysokie kobiety częściej zachodzą w ciąże bliźniacze. Mają one więcej insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF. TO wydzielane w wątrobie białko stymuluje jajniki i owulację.

Co więcej, Gary Steinman, lekarz centrum medycznego Long Island Jewish, twierdzi, że kobiety spożywające nabiał mają większe szanse na urodzenie bliźniaków. Jak podaje, zwiększa to prawdopodobieństwo nawet pięciokrotnie.

Jego zdaniem ma to związek z faktem, że krowy także produkują IGF, który trafia do krwi wraz ze spożywanym mlekiem.

Kobieta z bliźniaczkami

Bliźnięta: inne ciekawostki

To nie koniec ciekawostek na temat bliźniąt. Jeden z najdziwniejszych przypadków dotyczy Mii Washington. Kobieta ta utrzymywała kontakty seksualne. z dwoma mężczyznami w tym samym czasie. Pewnego miesiąca jej organizm uwolnił dwie komórki jajowe zamiast jednej. Tym sposobem powiła bliźnięta, które miały dwóch różnych ojców.

Inny nietypowy przypadek to bliźnięta Jim. Urodziły się w stanie Minnesota i rozdzielono je cztery tygodnie po narodzinach. Każde z dzieci trafiło do innej rodziny. Bracia spotkali się dopiero w wieku 39 lat. Obaj mieli identyczną wagę, wzrost, gusta i uzdolnienia. I obaj mieli na imię Jim.

Ustalono, że bliźnięta kontaktują się ze sobą w macicy. Zaobserwowano nawet, że częściej dotykają brata czy siostry niż siebie samych i robią to bardzo delikatnie.

Brak dowodów na istnienie telepatycznego połączenia, ale z pewnością pomiędzy bliźniętami wytwarza się pewien rodzaj szczególnej komunikacji. Uczą się zatem “czytać” reakcje drugiego. Z pewnością istnieje jeszcze wiele innych ciekawostek na temat bliźniąt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bondeson, J. (1998). Gabinete de curiosidades médicas. Siglo XXI.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.