Każdego dnia naszego życia myślimy i robimy to na wiele sposobów. Istnieją różne typy myślenia i zmieniamy je w zależności od sytuacji i tego, jak działa nasz umysł. Jednym z nich jest myślenie alternatywne.
Myślenie obejmuje tworzenie myśli i reprezentacji rzeczywistości w naszym umyśle, a także odnoszenie jednych myśli do innych. Co więcej, jeśli myślimy w ten sposób, to znaczy w sposób „alternatywny”, generujemy nowe punkty widzenia w obliczu problemu lub sytuacji. Pozwalamy też, aby pojawiały się bardziej oryginalne alternatywy reakcji.
Co jeszcze obejmuje alternatywne myślenie? Jak możemy je ulepszyć? Z jakim innym rodzajem myślenia się wiąże? Omawiamy to wszystko poniżej.
Myślenie alternatywne: co to jest?
Myślenie alternatywne to rodzaj myślenia związany z zarządzaniem myślami, okolicznościami, problemami itp. z niezwykłego lub niepowszechnego punktu widzenia. Ponadto z reguły tego typu perspektywa jest bardziej pozytywna.
Obejmuje zarządzanie emocjami, uczuciami i myślami z innej pozycji, odejście od pesymizmu i zbliżenie się do optymizmu. Pozwala nam również skutecznie rozwiązywać problemy życia codziennego.
Aktywne i innowacyjne poszukiwanie rozwiązań
Ten typ myślenia został również zdefiniowany na inne sposoby. Na przykład jako „zdolność do generowania jak największej liczby rozwiązań po sformułowaniu lub zidentyfikowaniu problemu”. Oznacza to zatem generowanie większej liczby pomysłów, a ponadto mają być nowatorskie.
Jest to sposób myślenia, który polega na wykroczeniu poza pierwszą rzecz, jaka przychodzi do głowy w obliczu problemu. Z tego powodu wiąże się z wyobrażaniem sobie możliwych rozwiązań naszych problemów lub konfliktów w naszym umyśle w bardziej przemyślany sposób. Przypomina to więc trochę „burzę mózgów”.
Kreatywność
Myślenie alternatywne wiąże się z kreatywnością, ponieważ obejmuje wyobrażanie sobie wszystkich możliwych rozwiązań problemu, a to często wymaga kreatywności. Ponadto kreatywność często łączy się z wyobraźnią.
Alternatywny sposób myślenia sprzyja możliwym nowym rozwiązania, nawet jeśli na początku mogą wydawać się nieco dziwaczne. Oznacza to, że nie wetujemy z góry różnych myśli lub pomysłów, ale dajemy się im ponieść, otwierając na nie swój umysł.
“Kreatywność to inteligencja która dobrze się bawi”.
-Anonim-
Jak pobudzić alternatywne myślenie?
Czy chciałbyś zastosować ten sposób myślenia w praktyce? Zostawiamy Ci kilka pomysłów, abyś mógł zacząć to robić:
Burza mózgów
Bardzo przydatną techniką kultywowania tego typu myślenia jest burza mózgów. Po zidentyfikowaniu problemu spróbuj spisać wszystkie rozwiązania, które możesz wymyślić.
Nie muszą to być w 100% „wiarygodne” czy realistyczne rozwiązania. Postaraj się, aby twój umysł płynął i napisz wszystko, co przychodzi ci do głowy. Potem przefiltrujesz te pomysły.
Rozwiązania krótko- i długoterminowe
Innym pomysłem, który może pomóc w promowaniu alternatywnego myślenia, jest rozważenie możliwych rozwiązań problemu w perspektywie krótko- i długoterminowej. Możesz nawet uwzględnić średni termin.
Na kartce papieru narysuj trzy kolumny i w każdej z nich umieść: rozwiązania krótko-, średnio- i długoterminowe. Nawet jeśli problem jest krótkotrwały, zastanów się, co możesz zrobić, aby go naprawić, jeśli trwa dłużej.
To małe ćwiczenie trenuje twój umysł, aby był bardziej elastyczny. Pomaga to dostosować się do nowych realiów, jeśli się pojawią.
Spójrz na problem z dystansu
Innym pomysłem, który polecamy do wdrożenia, aby wzmocnić myślenie alternatywne, jest następujący: spróbuj zdystansować się od problemu, od skupienia się na nim. Wizualizuj go z daleka, jakby to było dla ciebie coś obcego i obojętnego.
Możesz spróbować narysować te pomysły albo je zapisać… Ważne jest, abyś potrafił umieścić problem na zewnątrz siebie, jako coś, co ci towarzyszy, a nie jako coś, co jest częścią ciebie.
Z tej perspektywy łatwiej będzie ci spojrzeć z dystansem na to, co się z tobą dzieje i szukać innych punktów widzenia, innych niż „tradycyjne”. I właśnie do tego dąży alternatywne myślenie, odchodząc od klasycznego podejścia i poszukując nowych punktów widzenia (zwykle bardziej pozytywnych).
Podobna idea: myślenie lateralne
Myślenie alternatywne bardzo przypomina inny typ myślenia: myślenie lateralne. W rzeczywistości te dwa rodzaje myślenia mogą być używane w sposób komplementarny. Są też bardzo przydatne w znajdowaniu pomysłowych i oryginalnych rozwiązań w obliczu wszelkiego rodzaju problemów.
W przypadku myślenia lateralnego mówimy o podejściu, które odchodzi od logicznego rozumowania i wychodzi poza to, co powierzchowne lub to, co implikuje proste rozumowanie. Za jego pośrednictwem staramy się dotrzeć do rozwiązania problemu w mniej bezpośredni sposób.
Jest to rodzaj myślenia, który podobnie jak myślenie alternatywne wykorzystuje wyobraźnię i kreatywność. Odchodzi również od „klasycznej” ścieżki, aby wypróbować nowe sposoby rozwiązania problemu.
Alternatywne myślenie sprzyja dobremu samopoczuciu
Myślenie alternatywne jest przydatne nie tylko do rozwiązywania praktycznych problemów w naszym codziennym życiu. Ma również na celu promowanie naszego osobistego dobrego samopoczucia. Oznacza bowiem przyjmowanie bardziej pozytywnego punktu widzenia, gdy podchodzimy do problemów.
I to dzięki optymizmowi, jednemu ze składników alternatywnego myślenia, możemy poprawić nasze zdrowie psychiczne. Ponadto taki sposób myślenia pomaga nam również uelastycznić umysł, ponieważ szuka nowych punktów widzenia, innych niż klasyczny.
„Umysł, który otwiera się na nową ideę, nigdy nie wróci do swojej pierwotnej wielkości”.
-Albert Einstein-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Espino, O. (2004) Pensamiento y razonamiento. Pirámide.
- Garnham, A. y Oakhill, J. (1996) Manual de Psicología del Pensamiento. Ed. Paidós.