Monet: niekwestionowany mistrz malarstwa ery impresjonizmu

Oscar-Claude Monet jest jednym z najbardziej znanych francuskich malarzy ubiegłego wieku. Powszechnie uważany jest za jednego z twórców impresjonizmu.
Monet: niekwestionowany mistrz malarstwa ery impresjonizmu
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Oscar-Claude Monet jest jednym z najbardziej znanych francuskich malarzy. Urodził się 14 listopada 1840 r. w stolicy Francji, Paryżu. Rodzina przyszłego mistrza impresjonizmu przeprowadziła się do Le Havre, gdy miał on pięć lat. W nowym mieście jego ojciec zaczął pracować jako kupiec. Natomiast matka Oscara-Claude’a, Louise, była znaną śpiewaczką.

Le Havre to nadmorskie, pełne uroku miasto, w którym młody Monet zdołał doskonale poznać wszelkie tajniki morza. To właśnie dzięki tym doświadczeniom zdołał on stworzyć nowy nurt w malarstwie, określany później jako impresjonizm.

Koncentrował się on przede wszystkim na malowaniu i odwzorowywaniu piękna przyrody naturalnej. Obrazy Moneta prezentują w niedościgniony sposób ciągle zmieniający się aspekt oświetlenia naturalnego i warunków pogodowych.

Oscar-Claude Monet i jego pierwsze kroki stawiane w malarstwie

Już jako 15-latek Claude Monet sprzedawał swoje ilustracje do bajek i bardzo szczegółowe szkice żaglówek wykonane ołówkiem. Ciotka przyszłego mistrza impresjonizmu, Marie-Jeanne Lecadre, sama będąca malarzem – amatorem, wywarła wielki wpływ na młodego Claude’a. Zachęciła ona bowiem Moneta do studiowania tajników sztuki u lokalnego artysty.

Kolor to moja całodzienna obsesja, radość i męka”.
Oscar-Claude Monet

Jednak jego malarstwo naprawdę ewoluowało dopiero wtedy, gdy Monet poznał Eugène’a Boudina. Boudin przedstawił młodemu adeptowi sztuki władania pędzlem niezwykłą wówczas metodę malowania krajobrazów i pejzaży, zamiast wnętrz pomieszczeń.

Z tego właśnie, z pozoru błahego powodu, Claude Monet spędził następne 60 lat swojego życia skupiając się wyłącznie na pięknie przyrody naturalnej. Z tej samej przyczyny wdrożył on też w życie skuteczne metody, które zmieniły postrzeganie kolorów przez ludzi mu współczesnych.

Monet i inni malarze

Wbrew życzeniom swojej rodziny Claude Monet nie podjął się studiów w murach Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych (oryg. École nationale supérieure des Beaux-Arts) w Paryżu. Za to podczas swojej pracy i studiów na innej uczelni wyższej o profilu artystycznym, Académie Suisse, poznał innego impresjolistę, czyli Camille Pissarro.

Po przymusowym wcieleniu do armii i wzięciu udziału w wojnie algierskiej Claude Monet wrócił ponownie do Paryża. W ciągu następnych kilku lat miał okazję poznać osobiście tak ważne dla światowego malarstwa postaci, jak Pierre Auguste Renoir, Paul Cézanne, James McNeill Whistler i Édouard Manet.

W tym samym okresie Oscar-Claude Monet odkrył także wzorce i motywy japońskie. Ta fascynacja sztuką orientalną znacząco wpłynęła na jego dalszą twórczość.

Młody Monet i Salon Odrzuconych

W 1870 roku Claude Monet ożenił się z Camille Doncieux. Podczas wojny francusko-pruskiej rodzina malarza przeniosła się do Londynu. Po zakończeniu działań wojennych powróciła do Argenteuil w Paryżu.

Obraz Moneta

Termin „impresjonizm” został wymyślony po zaprezentowaniu przez Moneta szerokiej publiczności jego najnowszego obrazu zatytułowanego „Impresja, wschód słońca” (oryg. Impression, soleil levant), który został po raz pierwszy pokazany w 1874 r. na pierwszej wystawie niezależnych malarzy. Zaraz po tym wydarzeniu cały nowy ruch w tej dziedzinie malarstwa zyskał miano impresjonizmu.

Ten właśnie jeden pokaz dzieł sztuki katapultował wręcz impresjonizm na wystawę o nazwie Salon Odrzuconych (oryg. Salon des Refusés) w Paryżu prezentującej dzieł odrzuconych przez jury paryskiego salonu głównego. Mimo pewnej krytyki swojej twórczości, impresjoniści mieli jeszcze zapewnionych sześć kolejnych dużych wystaw swych prac.

Praca Moneta i jego drugie małżeństwo

W 1876 roku Oscar-Claude Monet poznał Ernesta i Alice Hoschedé. Para ta nawiązała naprawdę głębokie więzy przyjaźni z rodziną Monetów. Ci drudzy nawet nieco później przeprowadzili się do Vétheuil, aby być blisko swoich przyjaciół. Niestety żona Moneta, Camille zmarła po kilku latach, a chwilę po niej śmierć upomniała się o Ernesta Hoschedé’a.

W rezultacie zarówno Claude Monet, jak i świeżo upieczona wdowa Alice stali się sobie jeszcze bliżsi. W efekcie łączących ich bliskich relacji zdecydowali się na sformalizowanie związku, czego efektem stało się ich małżeństwo zawarte w 1892 roku.

"Wschód słońca" Moneta

Claude Monet przeprowadził się wkrótce do Giverny. Tam zaczął malować pejzaże, w tym swoją słynną serię obrazów „Lilie wodne” (oryg. Les Nymphéas).

Dla mnie krajobraz nie istnieje sam w sobie, ponieważ jego wygląd zmienia się w każdej chwili. Za to jego otoczenie ożywiają powietrze i światło… Dla mnie tylko otaczająca atmosfera nadaje przedmiotom ich prawdziwą wartość.
-Claude Monet-

W 1907 r. Oscar-Claude Monet zaczął mieć problemy ze wzrokiem. Choroba postępowała na tyle szybko, że w 1923 roku malarz był już prawie całkowicie niewidomy. Po przebytej operacji zaćmy jego wzrok zaledwie odrobinę się poprawił.

Niestety w 1926 roku Monet zachorował na nowotwór płuc oraz oka, które to choroby okazały się być dla niego nie do przezwyciężenia. Słynny malarz zmarł tego samego roku w wieku 86 lat.

Dziedzictwo Moneta: japońskie ogrody i zdecydowane, „pstrokate” pociągnięcia pędzlem

Dom słynnego malarza cechował się między innymi wyjątkowej urody ogrodem, w centrum którego znajdował się niewielki staw. Jego spadkobiercy przekazali po śmierci artysty całą posiadłość francuskiej Akademii Sztuk Pięknych (oryg. Académie des Beaux-Arts) w 1966 r. Następnie, w 1980 r., dzięki staraniom Fundacji im. Claude’a Moneta (oryg. Fondation Claude Monet), jego dom i ogród zostały udostępnione do zwiedzania dla publiczności.

Mój ogród jest moim najpiękniejszym arcydziełem”.
-Claude Monet-

Sam Oscar-Claude Monet był niekwestionowanym mistrzem i obrońcą impresjonizmu. Udokumentował na płótnie wizerunek francuskiej wsi stosując nową metodę polegającą na ciągłym malowaniu tej samej sceny w różnych ujęciach. Jego cykle obrazów, takie jak „Stogi siana” (1890–1891 – oryg. Les Meules) i seria „Katedra w Rouen” (1894 – oryg. Série des Cathédrales de Rouen), są do dziś regularnie wystawiane przez liczące się galerie sztuki i muzea na całym świecie.

Jego prace wielokrotnie podróżowały po całym świecie i ozdabiały wystawy muzealne we wszystkich zakątkach naszego globu. Za każdym razem zdobywały sobie uznanie u zwiedzających i znawców sztuki. Niewątpliwie Claude Monet był mistrzem swojego rzemiosła i na dodatek osobą, która rzeczywiście kochała przyrodę naturalną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.