Czytanie biografii i jego liczne psychologiczne zalety

Czytanie biografii i jego liczne psychologiczne zalety
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

W tym artykule omówimy psychologiczne zalety jakie posiada czytanie biografii. Wszyscy wiemy, że czytanie ogólnie ma wiele korzyści psychologicznych i emocjonalnych. Jest to bardzo skuteczny sposób na utrzymanie aktywności naszego mózgu i poprawę naszej empatii i kreatywności. Między innymi wzmacnia ono niejednoznaczne myślenie i zwiększa łączność neuronową mózgu.

Niektórzy mówią, że czytanie biografii to skakanie na barki gigantów. Naszym zdaniem jest to całkowicie prawdziwe.

Czytanie biografii jest bardzo skutecznym sposobem postrzegania rzeczy z innej perspektywy. Uważne czytanie o zwykłych ludziach robiących niezwykłe rzeczy jest niesamowitym źródłem inspiracji. To główna różnica między czytaniem fikcji a czytaniem o prawdziwych ludziach. Z psychologicznego punktu widzenia czytanie biografii może być bardzo skutecznym narzędziem rozwoju umiejętności i zdolności.

„Biografia to historia widziana przez pryzmat osoby”.

Louis Fischer

Czytanie biografii uczy nas cennych lekcji życia

Nie ma wątpliwości, że samo życie jest najlepszym nauczycielem. Wiedza, którą czerpiemy z naszych doświadczeń gromadzi się gdy wraz z upływającymi latami naszego życia. Ta wiedza wpływa na nas w doskonały sposób, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Kobieta czytająca książkę

Chociaż byłoby miło gromadzić wszystkie nasze doświadczenia życiowe i zapamiętywać je jeden po drugim, czasami może to być szkodliwe dla naszego zdrowia. Na szczęście dla nas, nie jest możliwe zapamiętanie wszystkich doświadczeń i często zapominamy o tych bolesnych. Jednak zwykle pamiętamy lekcje życia, które nam zostawiły.

Czytanie biografii pozwala nam zanurzyć się w przeżywanych doświadczeniach, osiągnięciach i porażkach. Nie tylko uczymy się o dobrych rzeczach, które ci ludzie robili, ale także o ich porażkach.

Czytanie biografii zbliża nas do perspektywy historycznej

Czytanie biografii oznacza także czytanie o środowisku i warunkach społecznych, w których żyła postać historyczna. Czasami uczymy się więcej historii za pośrednictwem jej bohaterów niż z samych wydarzeń historycznych.

Poznanie historii pomaga nam zrozumieć teraźniejszość i wszystko co nas otacza. Ważne jest, aby dowiedzieć się o odniesieniach kulturowych, które na nas wpływają, ponieważ to pozwala nam lepiej zrozumieć pewne wydarzenia. Przydatne jest również poznanie postaw innych ludzi i naszych własnych. Zasadniczo czytanie biografii daje nam cenne narzędzia do stawienia czoła światu.

Promuje odkrywanie siebie

Samopoznanie jest jednym z procesów, które pomagają nam opracować naszą koncepcję siebie. Dzięki szczegółom doświadczeń, sytuacji i ograniczeń innych osób łatwiej nam będzie zrozumieć kim jesteśmy poprzez porównanie.

Czytanie biografii poszerza także stanowiska i opinie, które zajmujemy w niektórych kwestiach. To pozwala nam zobaczyć świat na inne sposoby i uzyskać różne punkty widzenia. Może się jednak zdarzyć inaczej – mogą dostarczyć nam argumentów, które potwierdzają nasze wartości lub przekonania.

„Czytanie jest umiejętnością wyjściową, która umożliwia uczenie się wszystkich innych”.

Barack Obama

Czytanie biografii inspiruje nas do stawienia czoła porażkom

Wiele biografii wybitnych i godnych uwagi ludzi ma kilka nauk na temat obawy przed porażką . Z jakiegoś powodu większość z nas wierzy, że sukces jest gwarantowany, że to prosta droga, która zabierze nas wszędzie tam gdzie chcemy.

Czytanie biografii

Czytanie biografii ludzi sukcesu sprawi, że zrozumiemy to, że sukces nie jest gwarantowany a także, że istnieje kilka nieudanych prób za każdym osiągnięciem, z którego ci ludzie się nauczyli. W końcu, czym jest życie bez porażek? Wątpię, żebyśmy się w ogóle czegoś nauczyli!

Poszerzają naszą wiedzę o kulturze ogólnej

Ogólnie rzecz biorąc, książki z literatury faktu uczą wiele ogólnej kultury. Jednak czytanie biografii w szczególny sposób pozwala nam widzieć życie oczami innych osób, a zatem dowiedzieć się o wszystkim co przeżyli z pierwszej ręki.

Biografie przybliżają nas do różnych światów o bardzo różnych kontekstach społecznych, do których nie możemy mieć dostępu w naszym życiu osobistym. Wiedza, którą możemy zdobyć dzięki tym książkom jest bardzo różnorodna i obszerna. Ponadto, poznanie wiedzy ogólnej i świata wpływa na naszą samoocenę.

Są łatwe do czytania

Oprócz wielu zalet jest jeszcze jeden powód, dla którego warto czytać biografie: zazwyczaj są one bardzo łatwe do czytania. Z tego powodu i innych, o których wspominaliśmy powyżej, czytanie tego typu literatury jest bardzo zalecane.

Uczenie się od wielkich mężczyzn i kobiet (a także od tych złych i niegodziwych) stawia świat w pewnej perspektywie. Wiedząc w jaki sposób zmierzyli się oni ze swoimi problemami, jak wierzyli w siebie, w jaki sposób mogli wykorzystywać swoje talenty i jak ukierunkowali swoje życie, czytanie biografii jest źródłem wiedzy, która pomaga nam kierować własnym życiem.

„Albo napisz coś co warto przeczytać, albo zrób coś o czym warto napisać.”

Benjamin Franklin


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.