Uzależnienia pociągają za sobą poważne komplikacje zdrowotne, a także reperkusje prawne lub społeczno-ekonomiczne. Jako społeczeństwo musimy być bardziej wyedukowani w tej kwestii. Dzisiaj poznamy pewne mity dotyczące alkoholu i marihuany.
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) każdego roku na świecie z powodu palenia tytoniu umiera około 5 milionów ludzi, 2,5 miliona z powodu nadużywania alkoholu, a prawie 200 tysięcy z powodu narkotyków. Poniżej rozwiejemy część mitów na temat uzależnień, a dokładniej tych związanych ze spożywaniem alkoholu i konopi.
Należy zauważyć, że fakt, że substancja jest naturalna, niekoniecznie oznacza, że jej wpływ na organizm jest nieszkodliwy. Naturalne substancje mogą mieć niezwykle szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jest tak, ponieważ powodują one zmiany w naturalnym funkcjonowaniu mózgu.
Mitów dotyczące alkoholu i marihuany
Poniżej przedstawiamy niektóre z mitów, które słyszy się na co dzień, dotyczących alkoholu i konopi indyjskich.
Branie narkotyków różni się od bycia uzależnionym
Za związkiem między braniem narkotyków a uzależnieniem stoi wiele czynników. Ryzyko rozwoju uzależnienia może na przykład zależeć od budowy biologicznej jednostki, kontekstu społecznego oraz wieku lub etapu rozwoju. Im więcej czynników ryzyka, tym większe prawdopodobieństwo, że zażywanie narkotyków stanie się nałogiem.
Być może słyszałeś kiedyś stwierdzenie, że wszyscy młodzi ludzie używają narkotyków. Rzeczywiście, jest to powszechne przekonanie. Jest ono jednak całkowicie błędne, ponieważ większość młodych ludzi unika tych substancji, a ci, którzy z nich korzystają, zwykle robią to tylko w sytuacjach towarzyskich.
Mity i fakty na temat alkoholu
Alkohol jest substancją, która działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i stopniowo hamuje funkcje mózgu. Powszechnie uważa się jednak, że jest to substancja pobudzająca. To dlatego, że na początku powoduje euforię i odhamowanie. Jednak jej skutki są całkowicie odwrotne: alkohol powoduje braki w zdolności do samokontroli.
Picie alkoholu tylko w weekendy nie powoduje uszkodzeń organizmu
Ile razy słyszałeś to stwierdzenie? Pewnie niezliczoną ilość. Jednak szkody wyrządzane przez alkohol zależą od sposobu jego spożycia. Dlatego im większe spożycie, tym większe szkody.
Sporadyczne spożywanie alkoholu jest dla nas korzystne
To jedno z najbardziej szokujących i błędnych stwierdzeń dotyczących spożycia alkoholu. Obecnie wiadomo, że każda konsumpcja wiąże się z ryzykiem. W związku z tym najzdrowszą rzeczą jest całkowite unikanie picia alkoholu.
Mity i fakty na temat konopi indyjskich
Konopie indyjskie to narkotyk ekstrahowany z rośliny cannabis sativa, z której zbiera się haszysz i marihuanę. Jedną z poważnych konsekwencji spożywania tej substancji jest możliwość wywoływania przez nią zaburzeń takich jak schizofrenia.
Konopie to naturalna, ekologiczna i relaksująca substancja
Fakt, że substancja jest naturalna, nie oznacza, że jest nieszkodliwa. Zarówno tytoń, jak i kokaina też są naturalne, a nie mamy wątpliwości co do ich szkodliwego wpływu na zdrowie. W przypadku konopi mogą one nieodwracalnie zmienić chemię mózgu.
Palenie jointa jest mniej szkodliwe niż palenie tytoniu
Mówi się o tym wiele razy, ale prawda jest taka, że marihuana zawiera wiele czynników rakotwórczych i mutagenów, które zawiera też tytoń. Co więcej, konopie zawierają ich nawet o 50 procent więcej.
Wpływ ma również sposób, w jaki marihuana jest konsumowana. Wiele osób zwykle pali bez filtra, a sam wdech substancji jest większy, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Konopie indyjskie niezaprzeczalnie mają zdolność rozszerzającą oskrzela, co sprzyja wchłanianiu różnych substancji toksycznych.
Podobnie jak tytoń, marihuana jest również szkodliwa dla ludzi przebywających wokół palaczy. W efekcie stają się biernymi użytkownikami.
Według Ministerstwa Zdrowia istnieje wiele badań naukowych, które pokazują, że ciągłe używanie konopi indyjskich może powodować uzależnienie, zwłaszcza jeśli jest spożywane w okresie dojrzewania.
Czy znałeś powyższe mity dotyczące alkoholu i marihuany? Istnieje wiele idei na temat uzależnień od substancji codziennego użytku, takich jak alkohol. Aby nie paść ofiarą bezpodstawnych przekonań, warto odwiedzić strony internetowe wyspecjalizowanych urzędów.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
Portal Plan Nacional sobre Drogas – Información sobre Drogas y otras conductas adictivas. (s. f.-b). https://pnsd.sanidad.gob.es/ciudadanos/informacion/home.htm
-
Mitos. (s. f.). Drogas. https://drogues.gencat.cat/es/ciutadania/mites/