Ty i Twój partner cierpicie na depresję. Co możesz zrobić?
Czy zapytałaś swojego partnera, jak się dzisiaj czuje? Bardzo łatwo jest przeoczyć te podstawowe gesty. Jednak to właśnie one promują wzajemną troskę i codzienne wsparcie w związku. Jeśli jest jedna rzecz, której nie powinnaś ignorować, to jest to dobre samopoczucie psychiczne zarówno Twoje, jak i Twojego partnera. Co jednak możecie zrobić w sytuacji, kiedy Ty i Twój partner cierpicie na depresję?
Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA), jedna na sześć osób doświadczy depresji w pewnym momencie swojego życia. Może się więc zdarzyć, że w danym związku u obojga partnerów zdiagnozowane zostaną zaburzenia nastroju. Są to złożone sytuacje, które stanowią istotne wyzwanie.
Trudno jest dawać z siebie wszystko ukochanej osobie, gdy jednocześnie zmagasz się z bólem. Opieka nad partnerem i wspieranie go jest stresujące, gdy czujesz się wyczerpana fizycznie i emocjonalnie. Nie wspominając o tym, że trzeba dbać również o dzieci, jeśli je macie. Wszystko to może jeszcze bardziej pogorszyć Twoje uczucie udręki, a także samo obciążenie psychiczne.
Jeśli Ty i Twój partner cierpicie na depresję, potrzebujecie specjalistycznego wsparcia. Wydaje się, że gdy oboje jesteście chorzy, sytuacja będzie znacznie gorsza. Istnieją jednak pewne strategie, które mogą pomóc. Znanych jest wiele skutecznych metod leczenia i strategii radzenia sobie z depresją. Dlatego możecie to przezwyciężyć, nawet jeśli oboje na nią cierpicie.
Najważniejszą rzeczą we wszystkich przypadkach jest postawienie diagnozy. Wiele par przeżywa chwile zniechęcenia i rozpaczy, ale nie podejmują jednak kroków w celu uzyskania specjalistycznej pomocy.
Co zrobić, jeśli Ty i Twój partner cierpicie na depresję?
Za podwójną depresją w związku kryje się wiele zmiennych. Może to być spowodowane długotrwałym bezrobociem, utratą dziecka, nierozwiązaną traumą lub innymi czynnikami, które nie są łatwe do zdefiniowania. Często może istnieć wspólna przyczyna, która wyzwala chorobę, powodując, że partnerzy skłaniają się ku temu samemu rezonansowi emocjonalnemu.
W innych przypadkach depresja pojawia się niezależnie u każdego partnera, ale ostatecznie łączy się w tym samym wspólnym scenariuszu. Własne zgorzknienie i rozpacz można odwzajemnić dynamiką, która wzmacnia wzajemny dyskomfort. Jednym z przykładów jest sytuacja, w której jeden z partnerów potrzebuje zrozumienia i wsparcia drugiego, ale go nie otrzymuje, ponieważ drugi nie ma siły, aby je zapewnić.
Badanie przeprowadzone przez State University of Florida (USA) podkreśla, że taki scenariusz występuje częściej u starszych par. Powszechna izolacja i dodatkowo choroby mogą spowodować, że oboje małżonkowie rozwiną zaburzenie depresyjne. Może to radykalnie wpłynąć na jakość ich życia.
Jeśli Ty i Twój partner cierpicie na depresję, najważniejsze jest, aby otrzymać diagnozę i nie pozwolić, by sytuacja rozwijała się sama. W przeciwnym razie choroba nasili się i zbuduje między Wami mury i dystans. Decydujące znaczenie ma wsparcie zewnętrzne i posiadanie strategii terapeutycznej. Istnieje również wiele pomocnych wskazówek, które będą przydatne.
Nie powinnaś przyjmować opieki ze strony partnera ani samej siebie. Potrzebujesz sieci wsparcia.
1. Wszyscy inaczej walczymy z depresją
Być może Twój partner jest w stanie normalnie funkcjonować i chodzić do pracy, podczas gdy Ty musiałaś wziąć wolne. Jednak radzenie sobie z depresją w inny sposób nie oznacza, że któreś z Was cierpi z mniejszą lub większą intensywnością.
Wszyscy doświadczamy i radzimy sobie z depresją na różne sposoby. Dlatego równie prawdopodobne jest, że każde z Was będzie wymagało innego podejścia psychoterapeutycznego.
2. Nie musisz brać odpowiedzialności za cierpienie partnera
Jeśli Ty i Twój partner cierpicie na depresję, ostatnią rzeczą, którą powinniście zrobić, jest wzięcie odpowiedzialności swoje wzajemne uzdrowienie, a tym samym złożenie ciężaru na swoje barki. Jeśli podejdziecie do tego w ten sposób, obydwoje poniesiecie porażkę. Każde z Was powinno być odpowiedzialne za swój własny proces uzdrawiania. Jednocześnie musicie się wspierać. Musisz jednak upewnić się, że nie zaniedbujesz siebie, próbując wyciągnąć partnera z otchłani.
Jesteście we wspólnej podróży. Możecie być swoimi sojusznikami i schronieniem dla siebie nawzajem. Nie wkładaj jednak całej swojej energii w ukochaną osobę do tego stopnia, że w końcu zabraknie Ci sił.
3. Rozwijaj własne zasoby
Każde z Was powinno mieć swojego psychologa, lekarza czy psychiatrę. Każde z Was powinno mieć też własne zasoby osobiste. Rozumiemy przez to, że oboje powinniście mieć w swoim zasięgu to, co najlepiej działa dla Was w procesie uzdrawiania. Mogą to być przyjaciele, rodzina lub hobby promujące aktywację behawioralną.
Jeśli oboje cierpicie na depresję, musicie dbać o siebie, abyście mogli sobie nawzajem pomagać.
4. Harmonogramy i procedury
Musisz mieć pewne nawyki i rutyny, które pozwolą Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Bardzo ważne jest, abyś prowadziła działania, które sprzyjają Twoim kontaktom społecznym i wzbudzą na nowo zainteresowanie różnymi czynnościami.
W związku z tym fakt, że oboje cierpicie na depresję, może być zaletą. Na przykład, jeśli nie masz ochoty na spacer lub uprawianie sportu, Twój partner może Cię zmotywować (i vice versa). Niezbędne jest również dobre odżywianie i kontakt z przyjaciółmi i rodziną.
5. Aktywuj samoświadomość, aby zrozumieć swoją depresję
Depresja jest zbudowana na fundamencie myśli, emocji i zachowań, które ją wzmacniają. Macie swoje osobiste warunki, o których musicie wiedzieć. Dlatego musisz rozwinąć odpowiednią samoświadomość dotyczącą wewnętrznej dynamiki, która pogarsza Twoje cierpienie.
Jest to coś, co każdy musi zrobić sam. Możecie oczywiście pomagać sobie nawzajem. Na przykład, jeśli zauważysz, że Twój partner nie chce wstawać z łóżka, możesz zaproponować mu jakąś aktywność.
Musisz pamiętać, że epizody depresyjne przychodzą falami. W związku z tym będą chwile, kiedy poczujesz się lepiej, a Twój partner będzie unieruchomiony. Może to być korzystne dla Was obojga, ponieważ staniecie się dla siebie najlepszym wzmocnieniem.
6. Zasady wzajemnej dbałości o siebie
Dobrym pomysłem jest uzgodnienie pewnych wspólnych wytycznych dotyczących samoopieki. Nie tylko pomoże Ci to osiągnąć lepsze postępy w leczeniu Twojego zaburzenia, ale także wzmocni Twój związek. Oto, co musisz zrobić:
- Zadbaj o komunikację między Wami. Bądźcie ze sobą otwarci i szczerzy o wszystkich swoich uczuciach, myślach i potrzebach. Nie czekaj, aż druga osoba zgadnie, co jest nie tak.
- Pytajcie się nawzajem, jak się macie. Okazujcie szacunek i empatię w swoich słowach, działaniach i intencjach na zasadzie wzajemności.
- Opracuj system, w jaki każdy z Was chce być traktowany. Będą chwile, kiedy będziesz potrzebować samotności, i inne, kiedy pomocna będzie rozmowa z przyjacielem, a nie z partnerem. Musicie omówić to między sobą i upewnić się, że szanujecie życzenia drugiej strony.
Na koniec pamiętaj, że tego rodzaju sytuacje nie są w żaden sposób wyjątkowe. Depresja, jak każdy inny problem psychiczny, może pojawić się w życiu każdego człowieka w dowolnym momencie. Dlatego czasami zdarza się, że oboje partnerzy jednocześnie cierpią na jakąś przypadłość psychiczną. Zawsze upewnij się, że prosisz o pomoc i nigdy nie podchodź do cierpienia samotnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Girard JM, Cohn JF, Mahoor MH, Mavadati SM, Hammal Z, Rosenwald DP. Nonverbal social withdrawal in depression: evidence from manual and automatic analysis. Image Vis Comput. 2014;32(10):641-647. doi:10.1016/j.imavis.2013.12.007
- Pradeep N, Sutin AR. Spouses and depressive symptoms in older adulthood
- King-Casas B, Chiu PH. Understanding interpersonal function in psychiatric illness through multiplayer economic games. Biol Psychiatry. 2012;72(2):119-125.. Sci Rep. 2015;5:8594. doi:10.1038/srep08594