Miłość do zwierząt wzbogaca nas, karmi i poprawia nasze zdrowie. Mimo tego nie każdy czuje z nimi taką samą więź. Dlaczego tak się dzieje?
Miłość do zwierząt w ostatnich latach stała się jeszcze większa. Ludzie nie tylko są bardziej świadomi tego, że zwierzęta to żyjące i świadome istoty, ale również tego, że zasługują na szacunek i mają prawo prowadzić godne życie. Poza tym coraz więcej osób nawiązuje z nimi dobre więzi.
Co więcej, często stają się one członkami rodziny. Jednak nie wszyscy ludzie kochają zwierzęta.
Okazuje się, że niektórzy ludzie nie odczuwają jakiejkolwiek empatii wobec zwierząt. Niektórzy nawet nie chcą mieć żadnego zwierzaka. Chociaż nigdy nie skrzywdziliby zwierzęcia, to nie czują z nimi więzi, która dla innych jest tak cenna. Dlaczego tak się dzieje? Dowiedzmy się tego.
Skąd bierze się miłość do zwierząt?
Cechy zwierząt
Na przestrzeni historii ludzie mieszkali ze zwierzętami i nawiązywali z nimi różne więzi. Od polowań po udomawianie, od dawna żyliśmy wraz ze zwierzętami. Co więcej, obecnie częściej podkreślamy ich znaczenie i troszczymy się o nie.
Northeastern University przeprowadził badanie, które wykazało, że ludzie mogą okazywać większą empatię zwierzętom niż przedstawicielom własnego gatunku. Podczas tego badania pokazano 256 uczestnikom (fałszywy) artykuł, w którym doszło do napaści i pobicia szczeniaka, psa, ludzkiego dziecka lub dorosłego.
Jeśli chodzi o poziom empatii odczuwany przez uczestników badania wobec ofiary, na ostatnim miejscu znalazł się dorosły człowiek. Największe uczucie współczucia i żalu wzbudziło ludzkie dziecko, szczeniak i dorosły pies (w tej kolejności).
W konsekwencji wydaje się, że postrzegana wrażliwość zwierząt wzbudza bardzo silne ludzkie uczucia. I to nawet silniejsze niż wobec przedstawicieli swojego własnego gatunku.
Zwierzęta nie posiadają ludzkiego sposobu rozumowania. Dlatego też nie oceniają, nie manipulują ani nie chowają urazy. Co więcej, ich obecność, miłość i towarzystwo są często niewinne i szczere. Innymi słowy, akceptują nas takich jakimi jesteśmy. To jeden z powodów, które sprawiają, że ludzie tak kochają zwierzęta.
Cechy osobowości
Ludzie, którzy kochają zwierzęta, mają kilka cech wspólnych. Zazwyczaj są bardzo wrażliwi oraz posiadają silne poczucie solidarności i sprawiedliwości. Są również szlachetni i pełni współczucia.
Z drugiej strony osoby, które nie odczuwają empatii wobec zwierząt i te, które nawet się nad nimi znęcają, są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychologicznych i emocjonalnych. To często samolubni, narcystyczni i bezwzględni ludzie, których cechuje większa tendencja zachowywania się z przemocą wobec innych ludzi.
Historia osobista i tło
Sposób, w jaki dana osoba została wychowana wywiera znaczący wpływ na jej postrzeganie zwierząt. Dzieci, które dorastają w domach, gdzie zwierzęta są uznawane za ważne, w swoim dorosłym życiu będą bardziej doceniały zwierzęta, wchodziły z nimi w interakcje i czerpały korzyści z tych interakcji.
Jednak lęk lub nielubienie zwierząt może pojawić się podczas dorastania z rodzicami, którzy mają takie same poglądy lub w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń z jakimś zwierzęciem.
W jaki sposób wpływa na nas miłość do zwierząt?
Jak powiedział francuski pisarz Anatole France: “Póki ktoś nie pokochał zwierzęcia, część jego duszy pozostaje uśpiona”. To prawda, że więzi emocjonalne łączące nas ze zwierzętami niesamowicie nas wzbogacają i nie równają się z niczym innym. Co więcej, osoby, które żyją ze zwierzętami, cieszą się licznymi korzyściami, między innymi:
- Stają się pełni współczucia i bardziej altruistyczni.
- Obniża się ich ciśnienie tętnicze oraz wyrównuje się ich tętno. To w znaczący sposób zmniejsza poziom stresu.
- Mają lepsze samopoczucie i odczuwają większą satysfakcję. Poza tym poprawia się ich nastrój i doświadczają bardziej pozytywnych emocji.
Jednak czasami miłość do zwierząt nie jest aż tak pozytywna. Okazuje się, że niektóre osoby z problemami z interakcjami społecznymi mogą znaleźć w zwierzętach otuchę, akceptację i towarzystwo, których nie są w stanie pozyskać od innych ludzi. Tym samym uciekają w towarzystwo zwierząt.
Kiedy taka miłość jest przesadna, może niszczyć osobę na poziomie osobistym, zawodowym, społecznym lub ekonomicznym. Na przykład taka osoba może zacząć gromadzić zwierzęta. To z kolei może wpłynąć na jej życie zawodowe, jak również zużywać jej pieniądze i czas w przesadny sposób.
Krótko mówiąc, miłość do zwierząt wzbogaca nas i pozwala nam rozwijać wyjątkowe korzyści emocjonalne, które wpływają zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jednak jeśli zacznie ona zaburzać nasz codzienne rutyny, należy poszukać pomocy.
Z kolei osoby, które nie odczuwają jakiejkolwiek więzi ze zwierzętami i wolą nie dzielić z nimi swojego życia, również mogą odczuwać szczęście. Ponieważ, koniec końców, każdy z nas znajduje szczęście na swój własny sposób.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Levin, J., Arluke, A., & Irvine, L. (2017). Are People More Disturbed by Dog or Human Suffering?: Influence of Victim’s Species and Age. Society & Animals, 25(1), 1-16.
- Arluke, A., Levin, J., Luke, C., & Ascione, F. (1999). The relationship of animal abuse to violence and other forms of antisocial behavior. Journal of Interpersonal Violence, 14(9), 963-975.
- Veevers, J. E. (1985). The social meanings of pets: Alternative roles for companion animals. Marriage & Family Review, 8(3-4), 11–30. https://doi.org/10.1300/J002v08n03_03
- Headey, B. (1999). Health benefits and health cost savings due to pets: preliminary estimates from an Australian national survey. Social indicators research, 47(2), 233-243.