Niewierność w związku jest często zdarzeniem o wystarczającej powadze, aby zakończyć relację. Psycholożka Melanie Schilling ostrzega, że zdarzają się przypadki, w których niewierność jest zamaskowana jako niewinny czyn. Nazywa tego zjawiska to mikrozdrada. Pomimo subtelności takiej sytuacji eksperci ostrzegają, że może to zaszkodzić stabilności związku.
W poniższym artykule podamy kilka przydatnych informacji o mikrozdradach, dzięki którym dowiesz się, jak je zidentyfikować. Zanim zaczniemy, chcemy tylko podkreślić fakt, że przy otwartej i jasnej komunikacji powinno być możliwe uniknięcie takich sytuacji, które mogą powodować ból i koniec związku.
Mikrozdrada
Niewierność można rozumieć jako złamanie pewnego zobowiązania. Na przykład, jeśli dana osoba odbędzie stosunek seksualny z kimś, kto nie jest jej partnerem, a umowa między nimi (w sposób dorozumiany lub wyraźny) na to nie pozwala, jest to akt niewierności.
Istnieją pewne związki, w których partnerzy pozwalają na stosunki seksualne z osobami trzecimi, ale nie uważają za dopuszczalne tworzenie z nimi jakiejkolwiek więzi emocjonalnej. Dlatego znaczenie niewierności jest inne dla każdej pary i zależy od indywidualnych umów, jakie partnerzy zawarli ze sobą w ramach swojego związku.
Z reguły rozróżnia się dwa rodzaje niewierności: seksualną i emocjonalną. Jednak niektórzy autorzy uważają, że obie formy niekoniecznie wykluczają się nawzajem. Sugerują, że niewierność istnieje w spektrum, w którym znajdują się różne sposoby bycia niewiernymi w zależności od pewnych czynników (Blow i Hartnett, 2005).
Melanie Schilling opracowała koncepcję mikrozdrad, aby skatalogować pewne zachowania. Według niej pojawiają się one, gdy osoba w związku popełnia określone czyny, skupiając się fizycznie lub emocjonalnie na innej osobie. Zachowania te charakteryzują się subtelnymi działaniami, które mogą być nieświadome, ale nadal są szkodliwe dla związku.
Rodzaje mikrozdrady
Tak jak istnieją różne rodzaje niewierności, to samo dzieje się z tymi bardziej subtelnymi, mniej oczywistymi zachowaniami. Ta forma nielojalności charakteryzuje się tajemnicą i ukrywaniem różnych informacji przed partnerem. Oto kilka przykładów:
- Częsty kontakt z osobą, z którą jeden partnerów się nie przyjaźni, ale do której czuje pociąg.
- Świadomość tego, co robią ich byli partnerzy.
- Prowadzenie rozmów o charakterze seksualnym z innymi.
- Celowe omijanie w rozmowie faktu, że jest się w związku.
- Zapisywanie numerów telefonów pod różnymi nazwiskami, aby partner nic nie podejrzewał.
- Przywiązywanie niewielkiej wagi do ich obecnego związku.
- Mówienie pogardliwie o swoim partnerze w rozmowach z drugą osobą.
Jak widać, są to drobne zachowania, które, choć same w sobie nie stanowią aktów seksualnych ani nie oznaczają związków emocjonalnych, wskazują na pociąg lub zainteresowanie. Mikrozdrada może dodatkowo zwiększyć pociąg do innej osoby i prowadzić do niewierności seksualnej lub emocjonalnej.
Ważne jest, aby „zdradzający” zastanowił się nad sensem swoich działań z drugą osobą. Jeśli chce posunąć się dalej w tym kierunku, być może najlepiej będzie, jeśli przemyśli obecny stan swojego związku. Może chcieć przeanalizować, czy pożądanie do osoby trzeciej powstało z powodu problemów w jego związku, czy po prostu chce czegoś więcej.
Jak radzić sobie z tą sytuacją w związku?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli jesteś w związku i angażujesz się w tego rodzaju zachowania, musisz naprawdę dokładnie przemyśleć swoją sytuację. Jeśli jest to problem związany z napięciami w Twojej relacji, najlepiej o tym porozmawiać.
Z drugiej strony, jeśli czujesz prawdziwe pożądanie wobec drugiej osoby, być może najlepszym pomysłem jest zdystansowanie się na chwilę i zastanowienie się, czego chcesz. W każdej z tych sytuacji otwarta komunikacja jest najzdrowszą ścieżką.
To samo dotyczy sytuacji, gdy odkryjesz, że Twój partner dopuszcza się mikrozdrady. Twoim celem nie powinno być oskarżanie i wskazywanie palcem, ale wyrażanie tego, co myślisz o tej sytuacji. Musisz także zachować spokojną i otwartą postawę, aby Twój partner mógł szczerze wyrazić siebie.
Jednym z kluczy do uniknięcia tego typu problemów jest ustalenie jasnych umów i granic w związku. Wraz z pojawieniem się nowych technologii i możliwości interakcji granice między wiernością a niewiernością coraz bardziej się zacierają. Zamiast zakładać, że Twój partner będzie wiedział, że coś będzie dla Ciebie krzywdzące, lepiej od początku jasno określić, gdzie są Twoje granice. Podobnie musisz wziąć pod uwagę jego granice i na ich podstawie zawrzeć umowę.
Na koniec możesz rozważyć terapię par, aby rozwiązać problem mikrooszukiwania w Waszej relacji. Profesjonalista pomoże Wam ocenić Wasze problemy i wzmocnić związek.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Blow, A. J., & Hartnett, K. (2005). Infidelity in committed relationships II: A substantive review. Journal of marital and family therapy, 31(2), 217-233.
- Schilling, M. Are you being unfaithful without even realising? Psychologist explains why MICRO-CHEATING is on the rise – and how to spot a cheater.