Eutymia - kiedy występuje i na czym polega to zjawisko?

Osoby cierpiące na chorobę afektywną dwubiegunową doświadczają skrajnych nastrojów, od uniesienia do pustki. Istnieje jednak nastrój pośredni między tymi dwoma skrajnościami znanymi jako eutymia.
Eutymia - kiedy występuje i na czym polega to zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2022

Eutymia odnosi się do normalnego, spokojnego i rozsądnego stanu umysłu. To stan, w którym przeważają pozytywne emocje oraz zrównoważone i adaptacyjne postrzeganie otoczenia. Pojęcie to jest używane, zwłaszcza w psychiatrii, do opisania fazy normalności, przez którą przechodzi pacjent z chorobą afektywną dwubiegunową, a która występuje pomiędzy epizodami maniakalnymi lub depresyjnymi.

W tych okresach pacjenci doświadczają bardziej adaptacyjnego, spokojnego i ostrożnego zachowania, bez radykalnych zmian nastroju. To środek między najbardziej euforyczną radością a smutkiem. Kiedy eutymia utrzymuje się przez dłuższy czas, uważa się, że choroba jest w stanie remisji.

Kobieta z chorobą afektywną dwubiegunową

Eutymia a choroba afektywna dwubiegunowa

Aby lepiej zrozumieć eutymię, warto wiedzieć, jakie zmiany mogą wystąpić w stanie umysłu. Chociaż jest postrzegany w kontinuum, zwykle dzieli się go na pięć poziomów. Jeśli zostaną one wskazane ilościowo, mogą być rozumiane jako: -2, -1, 0, 1, 2.

  • Mania (2). Stan umysłu znacznie powyżej „normy”. Euforyczny, radosny nastrój, któremu często towarzyszy pobudliwość, drażliwość lub gadatliwość. Mogą również pojawić się urojenia wielkości, halucynacje lub dziwaczne, pozbawione zahamowań zachowanie.
  • Hipomania (1). Ten euforyczny stan umysłu nie ingeruje w codzienne życie tak poważnie jak mania. Jego intensywność jest łagodniejsza. Kiedy ktoś jest na tym poziomie, nie musi spać ani odpoczywać tak bardzo, jak przepełnia go radość. Mogą nawet być bardziej wydajne niż zwykle.
  • Eutymia (0). Jak wspomnieliśmy wcześniej, eutymia to zrównoważony, skoncentrowany stan umysłu. Nie oznacza to, że nie ma wzlotów i upadków, ale pozostają one w funkcjonalnych i zdrowych granicach.
  • Hipertymia lub łagodna depresja (-1). To nienormalny spadek nastroju. Osoba jest smutna, mówi niewyraźnie i zmaga się z uczuciem przygnębienia. Traci również zainteresowanie i zdolność cieszenia się doświadczeniami, którymi cieszyła się wcześniej.
  • Depresja (-2). Ten poziom nastroju jest uważany za zaburzenie psychiczne, w którym objawy hipertymiczne pojawiają się z dużą intensywnością. W rzeczywistości uczucia smutku, beznadziejności lub frustracji są tak głębokie, że poważnie wpływają na życie danej osoby, czasami prowadząc do myśli samobójczych.

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Biorąc za punkt odniesienia eutymię, różne typy choroby afektywnej dwubiegunowej są klasyfikowane według ich poziomu nastroju.

  • Zaburzenie dwubiegunowe typu I można uznać za jedno z najpoważniejszych. Chory doświadczył co najmniej jednego epizodu manii i jednego lub więcej epizodów poważnej depresji. Zgodnie z podręcznikiem DSM-V do jego rozpoznania konieczna jest tylko obecność epizodu maniakalnego. Jednak zwykle pojawiają się oba.
  • Zaburzenie typu II charakteryzuje się występowaniem epizodu dużej depresji z przynajmniej jednym epizodem hipomanii. Ponieważ hipomania jest czasami trudna do zdiagnozowania, zaburzenie to jest często mylone z poważnym zaburzeniem depresyjnym. Objawy psychotyczne mogą pojawić się podczas epizodu depresyjnego, ale nie w manii.

Wreszcie, cyklotymia obejmuje pojawienie się wielu epizodów hipomanii naprzemiennie z epizodami hipertymii lub łagodnej depresji. Czasami te wzloty i upadki, które są nieco bardziej radykalne niż eutymia, są mylone jako cecha cierpiącego. Zmiany te wpływają na sposób ich funkcjonowania i częstotliwość ich występowania, od kilku razy w tygodniu do czterech razy w roku.

Kobieta z chorobą afektywną dwubiegunową

Stan eutymii

Kiedy ktoś cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, zwykle ma przepisane leczenie farmakologiczne, które pomoże mu kontrolować objawy. Ponadto powinni udać się na terapię psychologiczną, gdzie mogą nauczyć się zarządzać swoimi emocjami i przewidywać pojawienie się nowego epizodu. Rzeczywiście, psychoedukacja jest niezbędna, aby pacjent i jego rodzina wiedzieli, co się z nim dzieje.

Osiągnięcie eutymicznego stanu umysłu nie oznacza powrotu do zdrowia, ale raczej stan normalności, który jest zdrowy dla człowieka i jego otoczenia. Z tego powodu niezbędna jest profesjonalna pomoc. Nawet jeśli nie jest w stanie wyeliminować choroby, pomaga choremu zachować równowagę i prowadzić bardziej funkcjonalne życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guidi J, Fava G. The emerging role of euthymia in psychotherapy research and practice. Clinical Psychology Review [Internet]. 2020 ¨consultado el 31 de julio de 2022]; 82. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S027273582030129X
  • Guidi J, Fava G. The pursuit of euthymia. Worl psichiatry. 2020; 19(1): 40-50.
  • Guidi J, Fava G. The Clinical Science of Euthymia: A Conceptual Map. Psychother Psychosom. 2022; 91: 156-167.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.