Zdrada emocjonalna - na czym polega?

Zdrada emocjonalna - na czym polega?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Zdrada emocjonalna lub afektywna, czyli niewierność wobec naszego partnera, bez kontaktów seksualnych z osobą trzecią może być bardziej szkodliwa niż niewierność w tradycyjnym tego słowa znaczeniu (fizyczna).

Często wydaje nam się, że do zdrady dochodzi tylko wtedy, gdy istnieje jakiś fizyczny kontakt między jednym z partnerów a osobą trzecią. Wręcz przeciwnie, zdrada może wystąpić bez fizycznego spotkania. W ten czy inny sposób łamiemy umowę z naszym partnerem.

Należy też podkreślić, że zdrada emocjonalna mówi dużo więcej o stanie relacji niż niewierność fizyczna.

Czym jest zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna pojawia się, gdy jeden z partnerów dzieli intymne chwile z osobą trzecią, angażuje się emocjonalnie i w ten sposób łamie umowę ze swoim partnerem. Do tych intymnych chwil możemy zaliczyć wymianę emocjonalną.

Możemy również znaleźć przypadki zdrady emocjonalnej, która nie wiąże się z żadną wymianą z osobą trzecią. Jeśli nasz partner zakochuje się w innej osobie, chociaż nie powie tego głośno również mamy do czynienia z  niewiernością emocjonalną.

kobieta niechętnie przytulająca mężczyznę

W wielu przypadkach zdrada emocjonalna jest krokiem w kierunku zdrady fizycznej, ponieważ tworzy się dostatecznie silna więź między zainteresowanymi stronami, aby mogło dojść do fizycznego zbliżenia. W niektórych okolicznościach związek zostaje zakończony przez osobę niewierną, której nie interesuje bycie w związku bez uczuć.

Zdrada emocjonalna – powody

Jak dochodzi do niewierności emocjonalnej? Jej przyczyny są różne, ale zwykle występuje z powodu braku uczuć w związku, który zaczyna się rozpadać. Brak czułości, intymności lub zaufania, którego potrzebujemy powoduje, że jeden z partnerów (czasami nawet oboje) szuka ich w innej osobie. Jest to zachowanie całkowicie zrozumiałe, podobnie jak inne, chociaż oznacza także brak komunikacji w związku.

Zdrowy związek rzadko będzie skazany na niepowodzenie z powodu niewierności emocjonalnej. W zdrowym związku kanały komunikacji pozostają otwarte i żaden z partnerów nie obawia się okazać niezadowolenia lub niechęci wobec niektórych aspektów związku. Dlatego powinniśmy szukać głównej przyczyny niewierności w komunikacja.

Jak jej uniknąć

Tutaj praca nad komunikacją w związku jest fundamentalna. Solidna para musi pracować każdego w zaufaniu, przyjaźni i zrozumieniu. Para to przede wszystkim dwoje przyjaciół, którzy decydują się iść razem przez życie, a także odczuwają do siebie pociąg seksualny.

Ponieważ niewierność emocjonalna nie dotyczy spraw seksualnych, nie powinniśmy tam szukać głównej przyczyny zdrady. Zdrada może pojawić się nawet wtedy, gdy nasze stosunki mogą być w pełni zadowalające. Jednakże, jak już wskazano powyżej, osoba niewierna może zainteresować się seksualnie osobą trzecią.

Jak zachować się w przypadku emocjonalnej zdrady?

Oznaki zdrady emocjonalnej różnią się w zależności od pary, ale często można zidentyfikować następujące objawy:

  • Osoba niewierna staje się nieobecna i nie dzieli się swoimi emocjami i problemami.
  • Nie zaprasza Cię do brania udziału w zajęciach.
  • Brak intymności i czułości w związku.
para na kanapie

Pamiętaj, że przedstawianie się osobom, o których Twój partner nie wie lub rozmawianie z innymi nie jest niewiernością. Konieczne jest, aby partnerzy mieli przyjaciół również poza związkiem. Jednakże, jeśli nie jesteś osobą, której mówi o swoich problemach i wiesz, że rozmawia o nich z kimś innym, może to być problem. Powinieneś porozmawiać i zagłębić się w temat.

Gdy zdrada jest już potwierdzona istnieją dwa rozwiązania: kontynuuj lub zakończ relację.

Aby podjąć decyzję powinniśmy najpierw szczerze porozmawiać. Nie ma znaczenia, czy decyzja jest indywidualna, czy wspólna. Jeśli osoba niewierna nie chce zakończyć związku, bardzo ważne jest, aby zrozumiała, że musi zakończyć relację z osobą trzecią i ciężko pracować, aby odzyskać stabilność. I wszystko zależy również od tego, czy osoba zdradzona chce poddać się temu procesowi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.