Związek: szacunek, zaufanie i zdrada

Związek: szacunek, zaufanie i zdrada

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2017

Każdy człowiek żyje swoim własnym życiem i przeżywa swoją seksualność tak, jak tego chce i potrzebuje. Jednak kiedy rozpoczynamy nowy związek, dla obu stron powinno być w pełni zrozumiałe to, że zobowiązujemy się do przestrzegania pewnych zasad i dbania o jego trwałość i szczęście.

Jednakże istnieją pary, które zgadzają się na to, aby ich związek rozwijał się w sposób niekonwencjonalny. Niemniej jednak zawsze jest to uzgodnione wspólnie, a wszystkie warunki i zasady są w pełni określone dla obu stron.

Każdy związek jest inny. Musimy zatem się dzielić tym, co od niego oczekujemy, tym, co nas do niego przyciąga, a także i tym, a czego nie będziemy w żaden sposób tolerować. Po to się właśnie ustala wszelkie warunki, jakimi się ma kierować nasz związek oparty na miłości, aby nie było potrzeby dyskutowania o tym, czy należy wybaczyć niewierność.

Nawet jeśli miłość zdążyła już w międzyczasie odejść. Oznacza to, że jeśli dana osoba angażuje się w relację z kimś innym, nawet gdy już wcześniej zobowiązała się na stworzenie związku ze swoim partnerem, to okazuje w ten sposób ostateczny brak swojego szacunku względem całego związku, swojego partnera i siebie samej.

Serce

To nie oznacza jednak, że osoba, która została oszukana, nie może jej wybaczyć. Jednak należy pamiętać o tym, że jej uczucia i emocje najprawdopodobniej został poważnie zranione. I w efekcie w jej sercu powstała wielka dziura niepewności, obejmująca także ogromne upokorzenie i poczucie krzywdy.

Związek, a zdrada: najbardziej skomplikowaną formą jest zdrada emocjonalna

Najgorszym rodzajem niewierności jest zdrada emocjonalna. W rzeczywistości jest to coś takiego, czego efektem jest najsilniejsze poczucie niepokoju i lęku. Jest to także najtrudniejsza sprawa do ewentualnego wybaczenia, ponieważ wymaga czegoś więcej niż tylko samego kontaktu seksualnego.

Jednak wyniki wielu przeprowadzonych w międzyczasie badań pozwoliły naukowcom dojść do wniosku, że odpowiedź na to pytanie zależy bezpośrednio od płci pytanej osoby. Oznacza to, że mężczyzn znacznie bardziej przytłacza świadomość niewierności seksualnej ich partnerki, podczas gdy kobiety zdecydowanie bardziej martwią się o swój związek od strony zdrady emocjonalnej.

Zdrada

Innymi słowy, wydaje się, że mężczyźni znacznie większy problem widzą w momencie, gdy ich partnerka utrzymuje kontakty seksualne z innym mężczyzną. Natomiast dla kobiet szczególnie przytłaczająca jest świadomość tego, że ich partner zakochał się w innej kobiecie lub wizja szczęścia, jaką może dać mu inny związek, który go zwyczajnie bardziej ekscytuje.

Niezależnie od tego, czy jest to kwestia prostej niewierności natury fizycznej, czy też zdrada emocjonalna, oszustwo lub kłamstwo jest jednoznaczną oznaką nielojalności.

Zdrada tworzy emocjonalną ranę w drugiej osobie. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest przeanalizować, zrozumieć i docenić te uczucia, które tworzą związek, a które mogą zostać zagrożone. Możemy w tym momencie powiedzieć w pewnym uproszczeniu, że czyjaś wolność kończy się w przypadku, gdy dla drugiej strony się ona zaczyna. Szkody, jakie taka sytuacja może spowodować we wzajemnej relacji między dwoma osobami są zazwyczaj zbyt rozległe, aby można było je w skrócie opisać.

Zastanów się, co jesteś winien innym: szacunek, zaufanie i…?

Jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej, może zdarzyć się związek, w którym oboje z partnerów tolerują jego otwartą i wolną formę. Musi to jednak zostać w pełni ustalone już na samym początku. W ten sposób będzie można uniknąć potencjalnych nieporozumień. Ważne jest natomiast utrzymywanie zawsze otwartej i szczerej komunikacji z druga osobą i na bieżąco omawiać wszelkie niejasności i wątpliwości ze swoim partnerem.

Nie ma żadnego uzasadnienia dla kogoś, kto zamierza się tylko bawić naszymi uczuciami i nadużywać naszego zaufania. Ale jednocześnie prawdą jest to, że musimy ocenić każdą sytuację biorąc pod uwagę punkt widzenia obu stron i szerszy kontekst. Jesteśmy jedynie istotami, które popełniają błędy. Niewierność może być tylko jednym z nich. Ale i tak jest to niepodważalna zdrada, której wynikiem jest utrata zaufania przez jedną ze stron.

Miłość

Nie ma magicznej formuły na uniknięcie niewierności. Ale jeśli tak się już stanie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że istnieje także “życie poza zdradą”. Nawet jeśli nasz związek rozpadnie się z hukiem z powodu niewierności, to nie jest to nigdy sytuacja bez wyjścia.

Najważniejszą rzeczą jest natomiast rozumienie tego, że musimy także kochać siebie samych i być świadomi naszych uczuć i emocji. Tylko wtedy możemy się rozwijać jako część pary i tworzyć szczęśliwy i stabilny związek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.