Migrena menstruacyjna: częsty i ukryty problem

Szacuje się, że prawie 25 procent kobiet cierpi na migreny podczas menstruacji. Migreny menstruacyjne są niezwykle upośledzające i zdaniem ekspertów wymagają więcej uwagi.

Dziewczyna z ręką na głowie od migreny menstruacyjnej

Migrena menstruacyjna jest niezwykle wyniszczającym zjawiskiem patofizjologicznym. Mogą mu również towarzyszyć wymioty i zawroty głowy. Zazwyczaj pojawia się kilka dni przed samą miesiączką i jest obecny około 48 godzin po jej wystąpieniu. Wiele kobiet przez prawie tydzień ma z tego powodu ograniczone możliwości normalnego funkcjonowania.

Biorąc pod uwagę ból związany z tym doświadczeniem, kobiety często szukają podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak lekarze rodzinni zwykle przepisują leki, które nie zawsze przynoszą pożądany efekt. W takich przypadkach to ginekolodzy i neurolodzy są najlepiej wyszkoleni, aby zaoferować najskuteczniejsze leczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, tego typu migreny są znacznie bardziej problematyczne niż zwykłe migreny. Oznacza to, że potrzebne jest podejście multidyscyplinarne, aby zapewnić optymalne rozwiązanie.

Podczas PMS często występują bóle głowy. Są jednak kobiety, które każdego miesiąca doświadczają intensywnych napadów migreny.

dziewczyna cierpiąca na migrenę menstruacyjną

Migrena menstruacyjna

Jak wiemy, migrena jest bezpośrednio związana z nieprawidłową stymulacją trójdzielnego układu naczyniowego (TVS). Jest to problem neurologiczny, który występuje w przypadku zapalenia niektórych nerwów mózgowych. Powoduje to pulsujący ból głowy, a także światłowstręt lub wymioty. Jeśli jednak zasadniczo mamy do czynienia z problemem naczyniowym, co to ma wspólnego z menstruacją?

Okazuje się, że dużo. Zacznijmy od tego, że migrena jest schorzeniem, które w większym stopniu pojawia się u kobiet. Jest tak, ponieważ miesiączka i związane z nią zmiany hormonalne są przyczyną tego problemu.

Lancet niedawno opublikował badanie, w którym stwierdzono, że potrzebne są dalsze testy, aby zrozumieć ten stan chorobowy. Mechanizmy, które koordynują samą migreną menstruacyjną, pozostają niejasne. Jednak jest to rodzaj patofizjologii, który dotyka bardzo szerokiego sektora populacji. Dlatego też potrzebne są bardziej skuteczne metody leczenia.

Jakie są objawy?

Po pierwsze, musimy odróżnić migreny menstruacyjne od napięciowych bólów głowy, ponieważ pojawiają się one również przed i podczas menstruacji. Napięciowy ból głowy objawia się bólem po obu stronach głowy. Można to opisać jako uczucie ucisku. Osoba cierpiąca czuje się tak, jakby miała na głowie hełm.

Oto definiujące cechy migreny menstruacyjnej.

  • Ból występuje tylko po jednej stronie głowy i jest kłujący.
  • Pojawia się na kilka dni przed samą miesiączką. Co więcej, nie ma tendencji do ustępowania aż do kilku dni po rozpoczęciu okresu.
  • Ból nie ustępuje po środkach przeciwbólowych. Jest również nasilony przez spożywanie żywności i napojów, takich jak kawa, czekolada, wino, ser, wędliny i ciastka.
  • Chory może nagle poczuć się bardzo gorąco lub zimno.
  • Osoby chore czują się zmęczone.
  • Doświadczają epizodów biegunki.
  • U chorych często występują zawroty głowy i wymioty.
  • Chory doświadcza większej wrażliwości na światło, a także na dźwięki.
  • Migreny mogą pojawiać się z aurą lub bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje się objawami takimi jak problemy ze wzrokiem, mrowienie itp., zanim pojawi się sam ból głowy.

Migreny menstruacyjne mogą trwać kilka godzin lub, w najcięższych przypadkach, kilka dni. W takich przypadkach poważnie ograniczają zdolność kobiety do prowadzenia normalnego życia.

Jakie czynniki wyzwalają ten typ migreny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, prawda jest taka, że specjaliści nie znają jeszcze dokładnych czynników wyzwalających migrenę menstruacyjną. Jednak mają tendencję do wysuwania następującej hipotezy.

  • Migrena menstruacyjna jest związana ze spadkiem poziomu żeńskich hormonów, takich jak estrogeny i progesteron.
  • Na kilka dni przed miesiączką oraz w pierwszych dniach jej wystąpienia hormony te drastycznie spadają.
  • Kobiety, które już cierpią na migreny, doświadczają cięższych epizodów podczas okresu.
  • Czynniki takie jak stres lub zła dieta mogą zaostrzyć ten stan.
  • Migrena zawsze ma historię rodzinną.

Kobieta cierpiąca na migrenę menstruacyjną

Jak leczy się migreny menstruacyjne?

W 2002 roku London City Migraine Clinic przeprowadziła badania w tej kwestii. Zasugerowano dwa podejścia do leczenia tego schorzenia.

Po pierwsze, w łagodniejszych przypadkach można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Po drugie, można zdecydować się na tryptany. Są to selektywni agoniści receptorów serotoninowych. Lekarze przepisują te leki w przypadkach ostrej migreny.

Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, te metody nie zawsze przynoszą pożądany efekt. W takich przypadkach najczęściej lekarze uciekają się do strategii antykoncepcyjnych, ponieważ dzięki nim regulują hormony. Ponadto należy wziąć pod uwagę stres i dietę jednostki. W tym drugim przypadku wszystkie pokarmy zawierające aminy, takie jak sery, kiełbasy, czekolada, a także dodatki do żywności mają tendencję do zwiększania stanu zapalnego.

Podsumowując, kobiety cierpiące na migreny menstruacyjne nie powinny wahać się przed konsultacją z lekarzem. Przestrzeganie leczenia i dbanie o nawyki związane ze stylem życia są kluczem do zmniejszenia wpływu tego rodzaju migreny.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • MacGregor EA, Chia H, Vohrah RC, Wilkinson M. Migraine and menstruation: a pilot study. Cephalalgia. 1990 Dec;10(6):305-10. doi: 10.1046/j.1468-2982.1990.1006305.x. PMID: 2289231.
  • MacGregor EA, G. Vetvick M. Menstrual migraine: a distinct disorder needing greater recognition. The Lancet, Neurology. P304-315, APRIL 01, 2021DOI:https://doi.org/10.1016/S1474-4422(20)30482
  • Macgregor E. A. (2009). Menstrual migraine: therapeutic approaches. Therapeutic advances in neurological disorders2(5), 327–336. https://doi.org/10.1177/1756285609335537
Scroll to Top