Stres może spowodować zanik miesiączki

Hormony stresu wpływają na miesiączkę. Może to spowodować spóźnienie lub jej brak. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić.
Stres może spowodować zanik miesiączki

Ostatnia aktualizacja: 17 września, 2022

Niektóre kobiety menstruują z precyzją szwajcarskiego zegarka. Inne mają bardziej nieregularne cykle. Jeśli jednak istnieje jedna rzecz, która może wywołać szok i niepokój, to mijające tygodnie, w których miesiączka nie pojawia się w ogóle . Istnieje wiele czynników (niektóre bardziej oczywiste niż inne), które wyjaśniają, co może spowodować zanik miesiączki. Jest jeden, szczególnie powszechny czynnik: stres.

Wiemy, że pewien poziom stresu i niepokoju jest optymalny. Emocje te są naturalnymi bodźcami i motywatorami, aby nas zmobilizować, pomóc nam osiągnąć swoje cele i stawić czoła pewnym sytuacjom. Niemniej jednak, gdy akumulacja adrenaliny i kortyzolu jest zbyt wysoka i utrzymuje się w czasie, cierpi na tym Twój organizm.

W sytuacjach wydłużonego stresu często występują bóle mięśni, zaburzenia trawienia, tachykardia, biegunka, częste oddawanie moczu, a w przypadku kobiet dokuczliwe opóźnienia w pojawianiu się miesiączek. Zanik miesiączki nie jest jednak jedynie objawem stresu i istnieje więcej zmiennych, które należy wykluczyć.

Stres zmienia funkcjonowanie podwzgórza, co może wpływać na cykl menstruacyjny.

brak miesiączki z powodu stresu
Prosty fakt, że miesiączka opóźnia się, jeszcze bardziej potęguje stres.

Zanik miesiączki: charakterystyka i przyczyny

Brak lub zanik miesiączki często ma swoje źródło w osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Badania przeprowadzone przez Cedars-Sinai Heart Institute (USA) twierdzą, że brak miesiączki jest spowodowany stresem psychicznym, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub zaburzeniami odżywiania (ED).

Stres jest niewątpliwie najbardziej powtarzającą się okolicznością i najłatwiejszą do opanowania. Z reguły każda zmiana cyklu miesiączkowego nie przekracza miesiąca (maksymalnie dwa miesiące). Cykl ma tendencję do samoregulacji i nie powoduje większych problemów. Istnieją jednak pewne sytuacje, które wiążą się z zaburzeniami depresyjnymi.

Badanie przeprowadzone przez Centrum Medyczne w Orlando (USA) wykazało, że istnieje istotny związek między depresją a wczesnym okresem okołomenopauzalnym. Innymi słowy, kobiety w wieku 40 lat lub młodsze mogą czasami doświadczać wczesnej menopauzy w wyniku depresji. We wszystkich przypadkach postawienie właściwej diagnozy jest kluczowe.

Jak manifestuje się brak okresu z powodu stresu?

Cykl menstruacyjny kobiety jest często niezwykle odkrywczym barometrem w odniesieniu do jej poziomu stresu i tego, czy jest on ostry, czy przewlekły. Z reguły stres wywołuje poniższe objawy:

  • Brak energii i problemy z koncentracją.
  • Biegunka lub zaparcia.
  • Zaburzenia trawienia.
  • Ból głowy.
  • Wypadanie włosów.
  • Ból szczęki, szyi lub pleców.
  • Tachykardia.
  • Zmiany poznawcze, takie jak problemy z pamięcią.
  • Brak objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takich jak ból piersi lub skurcze brzucha.
  • Opóźnienie początku miesiączki. To dodatkowo potęguje uczucie zmartwienia i stresu.

Dlaczego możesz stracić okres?

Jak wiesz, hormony odgrywają decydującą rolę w cyklu menstruacyjnym. Wpływ stresu, jeśli utrzymuje się przez kilka tygodni i jest intensywny, może całkowicie zaburzyć wewnętrzną równowagę między estrogenem a progesteronem. Głównym odpowiedzialnym za opóźnienie miesiączki jest kortyzol, zwany hormonem stresu.

Kortyzol zmienia funkcjonowanie podwzgórza. Struktura ta kontroluje przysadkę mózgową, która jest kluczem do regulacji i prawidłowego uwalniania hormonów w organizmie.

Z powodu tej dysfunkcji podwzgórza jajniki przestają wytwarzać estrogen. Całkowicie zmienia to procesy, takie jak owulacja i sam cykl menstruacyjny.

Zmniejszenie poziomu stresu i zastosowanie odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z emocjami lub technik rozwiązywania problemów może pozwolić na przywrócenie harmonii hormonalnej i prawidłowej miesiączki.

Jak długo może trwać zanik miesiączki?

Stres zwykle może spowodować, że przegapisz jeden lub dwa cykle. Należy jednak pamiętać, że wszelkie nieprawidłowości należy zgłosić ginekologowi. Za brakiem miesiączki, oprócz ciąży, stresu lub problemów z jedzeniem, może kryć się endometrioza lub zespół policystycznych jajników (PCOS).

Kobieta medytująca na plaży
Każda kobieta musi znaleźć mechanizmy, które pozwolą jej na co dzień lepiej radzić sobie ze stresem.

Radzenie sobie ze stresem

Brak okresu może pojawić się z powodu pewnych czynników, które możesz kontrolować, lub innych, które całkowicie Ci umykają. Czasami pewne szokujące lub traumatyczne wydarzenia mogą spowodować, ze względu na duże obciążenie emocjonalne, kilkutygodniowe opóźnienie menstruacji. To zupełnie normalne i w takiej sytuacji Twoje ciało będzie się stopniowo regulować.

Z drugiej strony często zdarza się, że okoliczności, takie jak presja w pracy, a nawet nadmiar nauki, powodują rozregulowanie hormonów i podnoszą poziom stresu i niepokoju. W takich przypadkach istnieje wiele technik radzenia sobie ze stresem, które możesz zastosować. Najlepiej wybrać te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Może to być na przykład:

  • Głębokie oddychanie, medytacja, joga.
  • Techniki regulacji emocjonalnej.
  • Postępująca relaksacja mięśni.
  • Techniki wizualizacji.
  • Techniki rozwiązywania problemów.
  • Uprawianie sportu.
  • Kontakt z naturą.
  • Odpoczynek i kontakt z przyjaciółmi, rodziną.
  • Poświęcanie czasu na hobby.
  • Poprawa zarządzania czasem.
  • Dbanie o higienę snu.

Oczywiście nie możesz całkowicie usunąć stresu ze swojego życia. Jednak nauka radzenia sobie z nim na co dzień, aby nie stał się chroniczny, będzie pośredniczyć w Twoim zdrowiu fizycznym i psychicznym. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub problemów z miesiączką, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jacobs MB, Boynton-Jarrett RD, Harville EW. Adverse childhood event experiences, fertility difficulties and menstrual cycle characteristics. J Psychosom Obstet Gynaecol. 2015;36(2):46-57. doi: 10.3109/0167482X.2015.1026892. Epub 2015 Mar 31. PMID: 25826282; PMCID: PMC4854288.
  • Padda J, Khalid K, Hitawala G, Batra N, Pokhriyal S, Mohan A, Zubair U, Cooper AC, Jean-Charles G. Depression and Its Effect on the Menstrual Cycle. Cureus. 2021 Jul 21;13(7):e16532. doi: 10.7759/cureus.16532. PMID: 34430141; PMCID: PMC8378322.
  • Sanders KA, Bruce NW. Psychosocial stress and the menstrual cycle. J Biosoc Sci. 1999 Jul;31(3):393-402. doi: 10.1017/s0021932099003934. PMID: 10453249.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.