Mózgi osób cierpiących na migrenę działają inaczej

Wymioty, wrażliwość na światło, dźwięk, zapach... Osoby cierpiące na migreny mają bardzo ograniczoną jakość życia. Co jednak, gdybyśmy Ci powiedzieli, że przyczyną tego zaburzenia jest mózg, który działa inaczej?
Mózgi osób cierpiących na migrenę działają inaczej

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2023

W naszym społeczeństwie istnieje wiele niewidocznych chorób. Migrena jest jedną z nich. To nie jest zwykły ból głowy. Osoba cierpiąca na migrenę musi zrezygnować z wielu rzeczy w swoim życiu. Kiedy pojawia się atak, nie jest w stanie nawiązywać kontaktów towarzyskich, wykonywać pracy, a nawet najbardziej podstawowych zadań. Mózgi osób cierpiących na migrenę działają zupełnie inaczej, niż osób zdrowych.

Można powiedzieć, że „piętno” migreny jeszcze bardziej komplikuje życie z tą chorobą. W związku z tym neurolodzy zbadali historię tego schorzenia. Odkryli, że w XVIII wieku ludzie cierpiący na migrenę byli uważani za słabych i nieodpowiedzialnych. Ponadto mówiono, że wykorzystują ten stan jako usprawiedliwienie dla uchylania się od obowiązków społecznych.

Niestety, ta dyskryminacyjna perspektywa wciąż nie zniknęła ze społeczeństwa. Jednak zachęcające jest to, że dzisiejsza nauka jest zaangażowana w zrozumienie mechanizmów, które za tym stoją. Często nawet aktualizuje się badania, aby dokładniej nakreślić tę obezwładniającą rzeczywistość.

Mózgi osób cierpiących na migrenę nie działają w taki sam sposób jak mózgi reszty z nas. Tylko ci, którzy żyją z tą chorobą, wiedzą, jak to jest być więźniem bólu, który pochodzi z głębi ich sieci neuronowych.

Migrena zwykle pojawia się w okresie dojrzewania, czasem nawet w dzieciństwie. Jest nieproszonym gościem, który pojawia się zbyt często i może zostać z nami nawet przez trzy dni z rzędu.

Zrozumienie mechanizmów migreny pozwoli nam znaleźć bardziej odpowiednie metody leczenia.

Oświetlony mózg osób z migreną
Migrena jest związana ze zmianami w przepływie krwi i aktywności metabolicznej w korze mózgowej.

Mózgi osób cierpiących na migrenę są inne

Migrena jest chorobą nerwowo-naczyniową o podłożu genetycznym. Dotyka około dziesięciu procent ludzi na całym świecie. Częściej na tę przypadłość cierpią kobiety. Irytujące jest to, że znalezienie odpowiedniego leczenia, które zapewni im odpowiednią jakość życia, może zająć chorym lata. To dlatego, że zwykłe środki przeciwbólowe nie działają.

Z reguły odpowiednia dieta i szereg specjalistycznych leków mogą zapewnić pewną kontrolę nad tym schorzeniem. W tej chwili nie ma na nie lekarstwa, ale wiemy, że jest to zaburzenie spowodowane nadpobudliwością mózgu. Dlatego można je leczyć lekami przeznaczonymi do tego rodzaju objawów.

Jednak, aby zapewnić dobre samopoczucie osoby cierpiącej na migrenę, ważne jest, aby rozumiała ona anatomię choroby. To da jej szerszą i bardziej wszechstronną wizję tego, co się z nią dzieje. Co więcej, współcześnie istnieje wiele udoskonalonych sposobów radzenia sobie z bólem. Ponadto, co ciekawe, osoby cierpiące na migrenę wykazują pewne cechy neurologiczne.

Jeśli cierpisz na migrenę, nie pozostawaj w ciemności. Poszukaj akredytowanych informacji, wyspecjalizowanych specjalistów i grup wsparcia.

Zmiany w przepływie krwi i aktywności metabolicznej kory mózgowej

Kilka lat temu Uniwersytet Kalifornijski (USA) przeprowadził badania na osobach walczących z tym zaburzeniem. Odkryto, że mózgi osób cierpiących na migrenę mają pewne szczególne elementy anatomiczne. Po pierwsze, występują w nich zmiany w przepływie krwi i aktywności metabolicznej kory mózgowej.

Ponadto widoczna jest również uderzająca pobudliwość korowa. Jest to związane z nadpobudliwością mózgu. Wyjaśnia wiele objawów, od nieprawidłowych wrażeń wzrokowych po wrażliwość na węch. Chociaż są to drobne cechy, pokazują neurologiczne pochodzenie tej choroby, która ma tak ogromny wpływ na życie cierpiących.

Pień mózgu u osób cierpiących na migrenę działa inaczej

Pień mózgu jest obszarem sygnalizacyjnym między mózgiem a rdzeniem kręgowym. Reguluje podstawowe funkcje mimowolne. Znaczna część patofizjologii migreny pochodzi z tego obszaru. W przypadku migreny  następuje zmiana w pniu mózgu. Prowadzi to do zawrotów głowy, bólu, nudności i innych.

Droga trójdzielna i pulsujący ból

Obecnie istnieją pewne sposoby leczenia migreny mające na celu promowanie stymulacji nerwu trójdzielnego w celu zmniejszenia sygnałów bólowych. Od pewnego czasu eksperci dostrzegają wpływ układu trójdzielno-naczyniowego na rozwój tej choroby. Jest on również powiązany z genem kalcytoniny (CGRP).

Jest to neuropeptyd, który zwiększa przepływ krwi w żyłach szyjnych podczas ataku migreny – stąd rozdzierający, pulsujący ból.

Migrena jest powszechnym zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się złożoną patofizjologią, od nadpobudliwości do pewnych zmian genetycznych.

Komórki glejowe i komórki naczyniowe w mózgach osób cierpiących na migrenę

Inną wyjątkową osobliwością w mózgach osób cierpiących na migrenę jest upośledzenie sygnałów elektrokorowych między komórkami glejowymi i naczyniowymi. Tę pobudliwość neuronów można zobaczyć na obrazach rezonansu magnetycznego. Ponadto umożliwiła udoskonalenie leków stosowanych w jej leczeniu.

Zmartwiony pacjent rozmawiający z lekarzem symbolizujący osoby z migreną
Jeśli cierpisz na bóle głowy, którym towarzyszą wymioty, zawroty głowy i nadwrażliwość na światło, pojawiające się kilka razy w miesiącu, skonsultuj się z lekarzem.

Nieprawidłowości w budowie mózgu

Jak zapewne wiesz, istnieją różne rodzaje migreny. Na przykład są migreny z aurą i bez, siatkówkowe, połowicze i inne. Badanie przeprowadzone przez różne uniwersytety wykazało, że różne rodzaje migreny powodują nieprawidłowości w istocie białej i szarej. Są to zmiany podobne do tych spowodowanych udarem.

Niektóre zalecenia

Dane, o których wspomnieliśmy, mogą wydawać się przytłaczające i mylące. Odkrycie, że mózg wykazuje wszystkie te drobne zmiany, jest często przerażające. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, nauka cały czas się rozwija i najważniejsze jest specjalistyczne wsparcie. Ponadto ważne jest, aby znaleźć leczenie, które najlepiej pasuje do każdego rodzaju migreny.

Jeśli cierpisz na migrenę, możesz wypróbować następujące działania:

  • Dowiedz się o chorobie z autoryzowanych i eksperckich źródeł i organizacji.
  • Poszukaj najbardziej odpowiednich pracowników służby zdrowia. Takich, którzy dają Ci najwięcej pewności siebie i empatii.
  • Poszukaj grup wsparcia i ludzi, którzy przechodzą przez to samo.
  • Zadbaj o swoją dietę. Unikaj także produktów zawierających histaminę.
  • Poznaj techniki regulacji stresu.
  • Wprowadź techniki relaksacyjne do swojego życia.
  • Podejmij jakąś aktywność fizyczną.
  • Zadbaj o swoje nawyki związane ze snem.
  • Poznaj wyzwalacze, które aktywują twoje migreny.

Niestety, obecnie nie ma leczenia, które pozwoliłoby wyleczyć tę chorobę neurologiczną. Istnieją jednak zasoby, które pozwalają osobie cierpiącej na migrenę mieć dobrą jakość życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.