Metroseksualność - znaczenie i rodzaje

Czy wiesz, kim jest metroseksualista? Idealne włosy, dobrze przystrzyżona broda, zadbane brwi... Mężczyźni poświęcają coraz więcej czasu i pieniędzy na dbanie o swój wizerunek. Ale jakie społeczne i psychologiczne realia stoją za tym zachowaniem? Dowiedz się z niniejszego artykułu.
Metroseksualność - znaczenie i rodzaje
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2023

Termin metroseksualność powstał w kulturze popularnej lat 90. XX wieku jako określenie mężczyzn, którzy kładli większy nacisk na dbanie o swój wygląd fizyczny i styl życia niż dopuszczały tradycyjne normy męskości. Etykieta ta nie jest pozbawiona kontrowersji.

Zarówno mężczyźni, jak i całe społeczeństwo, zrobili krok naprzód w zwracaniu uwagi na wizerunek metroseksualisty. W przypadku mężczyzn nie chodzi już tylko o mięśnie, kondycję czy ładne zęby. Teraz jest też miejsce na eyeliner, pomalowane paznokcie i stroje, które jeszcze dekadę temu były wręcz niedopuszczalne.

Metroseksualność określa męskie zachowania zorientowane na skrupulatne i wręcz obsesyjne dbanie o wygląd zewnętrzny, który odzwierciedla tożsamość jednostki i jest powiązany ze statusem społecznym. Dziś mężczyźni mogą swobodnie dać upust swoim gustom i próżności, co wcześniej było domeną wyłącznie kobiet.

W latach dziewięćdziesiątych David Beckham, a dziś Harry Styles przełamują stereotypy i zmieniają koncept ludzi w kwestii męskości. To z kolei przyciągnęło całą branżę marketingową, która z tej rewolucji odniosła ogromne korzyści.

Metroseksualność – słowem wstępu

Metroseksualność pojawiła się jako nowy i chwytliwy termin w formie neologizmu w społeczeństwie potrzebującym zmian. Połączył słowa „metropolia” i „seksualny”, aby opisać zjawisko, które ostatecznie rozprzestrzeniło się na całym świecie w latach dziewięćdziesiątych. To dziennikarz Mark Simpson jako pierwszy opisał tę cechę w artykule opublikowanym w gazecie The Independent.

Prawdziwy rozkwit nastąpił na początku XX wieku. Metroseksualista rzucił wyzwanie klasycznemu schematowi męskości, otwierając go na znacznie szersze spektrum, jeśli chodzi o jej wyrażanie.

Stopniowo trend został wydestylowany do mediów w celu przemodelowania idei męskiej myśli. Świat mody i estetyki był głównym obszarem zainteresowania.

Metroseksualność i jej cechy charakterystyczne

Do lat 90. heteroseksualni mężczyźni wykazywali minimalne wskaźniki konsumpcji. Jednak wraz z nadejściem metroseksualności cała branża otworzyła się, aby zaspokoić ich zainteresowania i dogodzić ich próżności. Oto cechy i dynamika metroseksualnych mężczyzn:

  • Chodzą na siłownię.
  • Odwiedzają gabinety medycyny estetycznej na zabiegi upiększające.
  • Bardzo interesują się trendami w modzie i markami.
  • Przyjmują praktyki tradycyjnie kojarzone z kobietami, takie jak makijaż.
  • Starają się dbać o swój wygląd, nawet jeśli oznacza to „cierpienie”. Na przykład woskowanie.
  • Wzrosła ilość kupowanych przez nich kosmetyków. W rezultacie duże marki zaczęły sprzedawać produkty wyłącznie dla mężczyzn.
  • Media, a zwłaszcza media społecznościowe, zapełniają się wzorcami estetycznymi przeznaczonymi do naśladowania przez mężczyzn.

Dlaczego pojawiają się zachowania metroseksualne?

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Pendżabie (Indie) stwierdza, że metroseksualność jest zjawiskiem społecznym związanym z mediami, celebrytami i przemysłem konsumenckim. Ustalono, że powstała jako impuls do przeformułowania koncepcji męskości. Odrzuciła klasyczny obraz chamstwa i siły na rzecz emocjonalności.

Stopniowo mężczyźni przyjmowali zwyczaje i praktyki, które konwencjonalna ideologia wiązała wyłącznie z płcią żeńską. To był dla nich milowy krok. Nagle mieli inne wzorce do naśladowania, a także referencje, które otworzyły nowe mechanizmy w celu zwiększenia ich atrakcyjności i społecznej atrakcyjności.

Metroseksualność pozwoliła również mężczyznom polubić siebie i cieszyć się dbaniem o siebie. W rzeczywistości zjawisko metroseksualności jest postrzegane jako wyraz społeczeństwa konsumpcyjnego. To dzięki niemu mężczyźni przebudowali swoją tożsamość, zrywając z tradycyjnymi schematami.

Mężczyźni analizują i dekonstruują stereotypy związane z płcią, aby znaleźć inne sposoby wyrażania się i cieszenia się swoją męskością.

Chłopiec demonstrujący swoją metroseksualność
Firmy marketingowe są bardzo zainteresowane wykorzystaniem zjawiska metroseksualności.

Metroseksualność i jej rodzaje

Pojęcie metroseksualności jest szerokie i tak naprawdę wciąż się formuje. Wraz ze swoją ciągłą przebudową obejmuje nowe zachowania i potrzeby pojawiające się w społeczeństwie.

Badanie opublikowane przez Revista do NUFEN wyjaśnia, że koncepcja męskości budowana przez historię nadal wpływa na postmodernistycznych mężczyzn, ale utrzymanie profilu metroseksualnego ma większe znaczenie pod względem satysfakcji i potwierdzenia społecznego.

Dlatego męskość podlega ciągłej restrukturyzacji, a termin metroseksualny jest niczym więcej niż ogniwem tego postępu, który pomija aspekty dysfunkcyjne i przestarzałe. Warto przejrzeć różne typologie tego pojęcia, aby zrozumieć jego społeczne i psychologiczne bogactwo.

1. Uberseksualizm

Uberseksualizm jest przykładem najbardziej powściągliwej metroseksualności. Mężczyźni dbają o swój wizerunek, ale nie uciekają się do ekscesów i konsumpcjonizmu. Mają swój własny styl i nigdy nie uciekają się do praktyk takich jak na przykład woskowanie.

2. Retroseksualizm

Frank Sinatra, James Dean i postać Dona Drapera w serialu Mad Men. Retroseksualizm jest wyraźnym dowodem na to, że w latach 50. i 60. istnieli mężczyźni, którzy dbali o swój wizerunek i dbali o własny styl. Rzeczywiście, metroseksualność nie pojawiła się wraz z George’em Clooneyem czy Cristiano Ronaldo.

3. Lumberseksualizm

Lumberseksualizm pochodzi z najbliższego rocznika (2016) i definiuje klasycznego drwala i mężczyznę w kraciastej koszuli, który prowadzi prawdziwie miejskie życie. Wykazują rustykalny i zaniedbany klimat. Jest to jednak nieprawdziwe, jak każdy element, jeśli ich wygląd jest staranny i z góry zaprojektowany. Wystarczy spojrzeć na ich błyszczące buty i krzaczaste, ale dobrze przystrzyżone brody.

4. Sportseksualizm

Przykładem osoby sportseksualnej są postacie takie jak Cristiano Ronaldo lub każda gwiazda o sportowym wizerunku, która pragnie być w centrum uwagi. Termin ten łączy w sobie dwa wymiary: sportowy i erotyczny. Ten ostatni ma na celu wzbudzanie pożądania.

5. Narcyzm metroseksualny

W wielu przypadkach metroseksualność prowadzi do zachowań narcystycznych i egocentrycznych. Pojawia się, gdy człowiek popada w obsesję na punkcie własnej osoby. Jego jedynym zainteresowaniem i troską staje się dbanie o siebie. Co więcej, stara się wyglądać idealnie i być w centrum uwagi we wszystkich kontekstach i sytuacjach.

Mężczyźni, którzy dbają o siebie, lubią modę i stosują techniki upiększające, które wcześniej były uważane za kobiece, wcale nie muszą być mniej męscy. Po prostu wyrażają siebie na więcej sposobów. W rzeczywistości metroseksualiści cieszą się wszechświatem, który wcześniej był zakazany lub nie był mile widziany.

Mężczyzna z brodą reprezentujący metroseksualność
Metroseksualni mężczyźni mogą być również gejami lub biseksualistami.

Czy metroseksualiści nadal istnieją?

Wielu pamięta bohaterów słynnego serialu Seks w wielkim mieście. W nim kobiety wykazały ten sam styl życia, który definiuje metroseksualność. Pokazuje to, że koncepcja wykracza poza role płciowe, ponieważ istnieją również kobiety metroseksualne.

Nurt metroseksualizmu pojawił się prawie 30 lat temu. Dziś, choć termin ten nie budzi już żadnych niespodzianek, wciąż się utrzymuje. Postacie takie jak na przykład Harry Styles reprezentują dynamiczną postmetroseksualność. W rzeczywistości tożsamość męska ma obecnie więcej sposobów wyrażania i manifestowania się. Naturalnie jest to uznawane za coś pozytywnego.

Uwaga redakcyjna

Płeć jest źródłem wielu aktualnych debat. W związku z tym istnieje wiele sprzecznych stanowisk. Jest to śliski obszar i wszelkie zmiany, które mogą zostać wprowadzone w odniesieniu do niektórych definicji, będą miały oczywiście wpływ na prawodawstwo. Ten artykuł nie ma na celu rozpalania jakichkolwiek kontrowersji w tym zakresie, ale raczej zrewidowanie rzeczywistości za pomocą najwłaściwszych słów, mając świadomość, że mogą istnieć również inne, całkowicie zasadne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.