Fantastyczne zwierzęta: nowe formy męskości

W filmach męskość jest tradycyjnie reprezentowana przez postać typu „samiec alfa”. Jednak czasy się zmieniają.
Fantastyczne zwierzęta: nowe formy męskości

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2022

Z biegiem czasu męskość przybierała różne formy. Spróbuj na przykład porównać męski wizerunek sprzed dwóch wieków z dzisiejszym. Druga połowa XX wieku była okresem szalonej akcji społecznej i dała początek ruchowi hipisowskiemu i rewolucji seksualnej. Co więcej, w tym czasie walka z dyskryminacją rasową i płciową zyskała na sile w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Pojawiły się nowe formy męskości.

Od tego momentu obraz męskości zaczął się różnicować. Niemniej jednak dość niezwykłe jest znalezienie takiej różnorodności w przedstawieniach audiowizualnych. Zresztą w kinie obraz „samca alfa” jest wciąż niezwykle powszechny. Ten obraz nie jest do końca nieszkodliwy, ponieważ często staje się wzorem do naśladowania, zwłaszcza dla młodszych widzów. Ale co to naprawdę oznacza?

Ograniczenia tradycyjnej formy męskości

Tradycyjna męskość w teorii oznacza, że mężczyźni muszą spełniać określone cechy. Mężczyzna „musi być” silny, odważny, muskularny, stoicki i raczej agresywny. Ponadto tradycyjnemu mężczyźnie udaje się podbić otaczające go kobiety. Te kobiety są często przedstawiane jako zmysłowe, ale słabe i wrażliwe. Wiele produkcji audiowizualnych, seriali, filmów, komiksów i reklam wykorzystuje te tradycyjne obrazy.

Ogólnie rzecz biorąc, męska postać wiodąca zwykle osiąga swoje cele, polegając na brutalnej sile i dominacji drugiej osoby. Ten rodzaj brutalnej postaci został znaturalizowany w historii kina. Od oryginalnego Jamesa Bonda, przez bohaterów komiksów Marvela, po filmy takie jak Szybcy i wściekli czy The glass jungle. Wszystkie męskie postacie w tych filmach mają te same atrybuty: osiągają swoje cele siłą.

James Bond jako przykład męskości

Inną ważną cechą tradycyjnej męskości w kinie jest apatia bohatera. Bohaterowie są często emocjonalnie okaleczani przez traumę z przeszłości. To sprawia, że nie są w stanie odczuwać miłości ani innych ciepłych uczuć, chociaż wzmacnia to ich wojownicze zdolności. Ponadto mężczyznom niezwykle trudno jest wyjaśnić swoje uczucia lub rozmawiać o nich.

Ten typ mężczyzny jest daleki od jakiejkolwiek tradycyjnie kobiecej roli. Role kobiece wiążą się z opieką nad domem, partnerem i dziećmi. Ponadto tradycyjną kobiecość charakteryzuje tchórzostwo, słabość, wrażliwość, a przede wszystkim brak autonomii. Kobieta mieszcząca się w tych tradycyjnych standardach jest zwykle przedstawiana jako delikatna i oddana pracy. Tego typu prace obejmują pieczenie lub ogrodnictwo.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleść

Film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć miał premierę w 2016 roku. Twórczynią filmu była JK Rowling, autorka sagi fantasy o Harrym Potterze. Akcja filmu toczy się w magicznym wszechświecie stworzonym przez Rowling. Bohater tej opowieści, Newt Scamander, był już wcześniej wspomniany w książkach o Harrym Potterze.

Film Fantastyczne zwierzęta opowiada historię Newta Scamandera, angielskiego zoologa. Newt przybywa do Nowego Jorku w latach dwudziestych. Mężczyzna poszukuje rzadkiego gatunku zwierzęcia, które planuje kupić w prezencie dla kogoś. Po przybyciu niektóre z jego magicznych stworzeń uciekają z walizki, w której je nosi. W rezultacie zostaje aresztowany przez magiczną policję.

Przez serię zbiegów okoliczności Newt spotyka cukiernika Jacoba Kowalskiego. Newt i Jacob wyruszają na wyprawę przez Nowy Jork, aby odzyskać zaginione stworzenia, próbując zapobiec międzynarodowemu magicznemu incydentowi.

Postacie męskie w Fantastycznych zwierzętach

Newt Scamander to ciekawa i dobroduszna postać. Poświęcił swoje życie na badanie magicznych zwierząt. Fizycznie to mężczyzna o szczupłej budowie i niemal kobiecych rysach, z długimi rzęsami, czerwonymi ustami i zalotnym uśmiechem. Z drugiej strony Jacob Kowalski to krępy mężczyzna z głośnym śmiechem. Zmęczony ciężką pracą w fabryce, marzy o tym, by zostać cukiernikiem i mieć własny biznes.

Żadna z tych postaci nie pasuje do profilu, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Obaj są postaciami skupionymi na swoich celach, niezależnie od kanonów ustalonych przez społeczeństwo.

Newt i Jacob

XXI wiek: moment na odnowienie kina i społeczeństwa

Postacie filmowe często stają się modelami i przyjmują role, które fani mogą naśladować. Od samego początku kino potrafiło urzekać publiczność, przedstawiając pewne sposoby życia. W ten sposób widzowie często nieświadomie odtwarzają w swoim codziennym życiu pewne charakterystyczne postawy filmowych bohaterów.

Wpływ ten można wyraźnie dostrzec w zachowaniu dzieci. To dlatego, że w dzieciństwie jesteśmy bardzo wrażliwi. Dlatego rodzaje postaw, które dziecko podziwia, będą tymi, które następnie powiela w okresie dojrzewania i dorosłości.

Przedstawiając różne postacie męskie, dzieci będą pod wpływem tej różnorodności i zrozumieją, że istnieje szeroki zakres możliwości w tym, co jest uważane za normalne i pożądane. Tego typu postacie pozwalają chłopcom zrozumieć, że nie wolno im rezygnować z emocji i wrażliwości na bycie mężczyzną. Pokazują im również, że bycie chłopcem lub mężczyzną niekoniecznie oznacza bycie agresywnym i dominowanie siłą lub bronią. Będzie to korzystne dla rozwoju ich osobowości i budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.

Tylko poprzez nowy rodzaj konstrukcji męskości można wykorzenić większą część przemocy. W ten sposób będzie można zbudować pokojowe społeczeństwo poprzez edukację ludzi w zakresie akceptacji i włączenia różnego rodzaju charakterów.

Bez wątpienia kino i produkcje kulturalne to przestrzenie zarówno do celów szkoleniowych, jak i rekreacyjnych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.