Metafora szafy dla osób cierpiących przez traumę

Metafora szafy dla osób cierpiących przez traumę
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia, 2023

Desperacja, zagubienie, załamanie i rozpacz. Traumy psychiczne pozostawiają długotrwałe emocjonalne pęknięcia, które nie są widoczne gołym okiem, ale poważnie ograniczają jakość życia osoby cierpiącej. Często mówi się, że niewielu z nas udaje się uniknąć tego typu doświadczeń, ponieważ los jest zarówno nieprzewidywalny, jak i okrutny. Dziś omówimy, czym jest metafora szafy i jak wiąże się z traumą.

Nieprawdą jest, że tych ran nie da się wyleczyć. Osoba cierpiąca przez traumę może ponownie rozkwitnąć po intensywnym stresie, ciągłym lęku, bezsenności i problemach relacyjnych związanych z traumą. Jak zauważył neurolog i psychiatra Boris Cyrulnik, każda ofiara jest zmuszana do metamorfozy. Co więcej, chociaż ból zawsze pozostawia bliznę, możemy nadać mu inne, bardziej znośne, a czasem nawet piękne znaczenie.

Rzeczywistość tę można osiągnąć poprzez terapię psychologiczną. Metamorfoza rozpoczyna się w środowisku ochrony i więzi międzyludzkich. Aby zrozumieć tę podróż w kierunku uzdrowienia pomocna może być metafora szafy, która opisuje, w jaki sposób dochodzi do zmiany.

Trauma to nieoczekiwane zdarzenie, które zagraża naszemu życiu i integralności. Dezintegruje nas i pozostawia w niezwykle delikatnych i stresujących sytuacjach bezbronności.

Mężczyzna w psychoterapii
Metafora szafy określa zadanie realizowane w terapii psychologicznej z pacjentami po traumie psychicznej.

Rosnąca częstość traum

Badania przeprowadzone przez kilka uniwersytetów na całym świecie wskazują na niepokojący fakt, że ponad 70 procent badanych osób zgłosiło, że doświadczyło traumy. Ponadto wielu nie szukało wsparcia psychologicznego i nadal cierpiało z powodu konsekwencji stresu pourazowego.

Liczb te są przytłaczające. Co więcej, każdy jest podatny na doświadczanie zagrażających okoliczności. Od momentu narodzin jesteśmy narażeni na niezliczone okoliczności, które mogą zmienić naszą integralność fizyczną i emocjonalną. Na przykład wykorzystywanie w dzieciństwie, utrata ukochanej osoby, wykorzystywanie seksualne, napaści, bolesne relacje emocjonalne i niekorzystne wydarzenia społeczne.

Traumatyczne rany pozostawione przez te doświadczenia mają wpływ na wszystkie dziedziny życia osoby cierpiącej. Może to być na przykład aspekt emocjonalny, poznawczy, relacyjny, fizyczny, społeczny i inne. W takich sytuacjach ważne jest, aby mieć dwa filary. Po pierwsze wsparcie otoczenia. Po drugie, specjalistyczną interwencję psychologiczną. Powrót do zdrowia wymaga szeregu kroków. Metafora szafy doskonale je opisuje.

Czasami traumatyczne wspomnienia są przechowywane w sposób niedostępny dla świadomej pamięci.

Metafora szafy

Metoda ta służy zrozumieniu, w jaki sposób zorganizowane są traumatyczne wspomnienia. Z reguły osoba, która przeżyła traumę, wykazuje naprawdę nieuporządkowane wspomnienia tego bolesnego wydarzenia. Często mogą być one zablokowane, ukryte głęboko w jej umyśle, a nawet mogą im towarzyszyć całkowicie irracjonalne i szkodliwe pomysły.

Metafora szafki daje psychologowi i klientowi prosty i ilustracyjny obraz tego, jak będzie wyglądała praca terapeutyczna. Klient musi odzyskać wspomnienia z tych ukrytych miejsc, przeanalizować je, a następnie zapisać we właściwym miejscu.

Hipokamp „zaśmieca” naszą mentalną szafę

Hipokamp odgrywa decydującą rolę w powstawaniu urazów psychicznych. Badania przeprowadzone przez Ryerson University (Kanada) wskazują, że na ten obszar mózgu wpływają niekorzystne doświadczenia. Wspomnienia tych doświadczeń zmieniają się w bolesne i stresujące obrazy.

Hipokamp jest odpowiedzialny za etykietowanie wspomnień jako traumatycznych lub nietraumatycznych. Metaforycznie odpowiada za umieszczanie ich w czeluściach mózgu w niepokojący sposób, towarzysząc im negatywnymi emocjami walencyjnymi. Są one tak intensywne, że często to, co wydarzyło się w przeszłości, przypomina się z takim samym bólem, jak gdyby działo się to dzisiaj.

Ciało migdałowate oznacza wspomnienia jako niebezpieczne na psychologicznych półkach.

Podczas gdy hipokamp klasyfikuje wspomnienia jako niepokojące, ciało migdałowate generuje poczucie ciągłego zagrożenia. Zwykle wykazuje dużą nadpobudliwość w okolicznościach związanych z traumą. Powoduje to, że osoba cierpiąca przez traumę wierzy, że wszelkie związane z nią wspomnienia i doznania oznaczają, że zagrożenie się powtórzy.

Metafora szafy sugeruje, że osoba po traumie musi zmierzyć się z tymi dwoma aspektami, które przestawiły jej ubrania (wspomnienia). Robi to, przestawiając je i układając inaczej.

Traumatyczne wspomnienia należy dokładnie zbadać i odpowiednio oznaczyć, zanim starannie je złożymy i schowamy z powrotem do szafy.

Fragmentaryczny umysł
Traumatyczne wspomnienia dzielą nas na części. Musimy pracować nad doświadczeniami z przeszłości aby znaleźć równowagę w teraźniejszości.

Organizowanie mentalnej szafy, aby uporządkować swoje życie

Celem metafory szafy jest uświadomienie pacjentowi, że jego umysł zawiera wspomnienia, które należy przejrzeć, odpowiednio oznaczyć i ponownie starannie schować. W końcu celem terapii nie jest wymazanie bolesnych doświadczeń, ale zaoferowanie narzędzi, dzięki którym te wydarzenia będą mniej bolały. Pracuje się nad tym po to, aby pacjent mógł żyć z integralnością i nowymi siłami.

Jeśli nie uporządkujemy naszych wspomnień, za każdym razem, gdy otworzymy drzwi pamięci, ból pojawi się ponownie. Dlatego celem terapii jest włączenie tych faktów do narracji życia. Oznacza to, że będą dostępne, ale w mniej stresujący psychicznie sposób.

Aby te negatywne wspomnienia mogły współistnieć w mentalnej szafie wraz z nieszkodliwymi wspomnieniami, muszą zostać wydobyte na światło dzienne i przeanalizowane. Ofiary traumy często czują się winne za to, co się stało. To coś, co muszą przeformułować, aby wrócić do normalności. Psychologowie oferują im strategie, dzięki którym mogą dać upust emocjom zakotwiczonym w każdym wspomnieniu, uwalniając w ten sposób napięcie i sprzyjając akceptacji.

To bardzo wrażliwe i odważne podejście, które wymaga ciężkiej pracy. Faktem jest, że wielu z nas żyje z wyjątkowo szkodliwymi doświadczeniami ukrytymi na naszych mentalnych półkach. Musimy nauczyć się je organizować, aby znaleźć równowagę i porządek w naszym życiu. Podejmowanie wysiłku jest zawsze tego warte.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bremner JD. Traumatic stress: effects on the brain. Dialogues Clin Neurosci. 2006;8(4):445-61. doi: 10.31887/DCNS.2006.8.4/jbremner. PMID: 17290802; PMCID: PMC3181836.
  • Logue MW, van Rooij SJH, Dennis EL, Davis SL, Hayes JP, Stevens JS, Densmore M, Haswell CC, Ipser J, Koch SBJ, Korgaonkar M, Lebois LAM, Peverill M, Baker JT, Morey RA. Smaller Hippocampal Volume in Posttraumatic Stress Disorder: A Multisite ENIGMA-PGC Study: Subcortical Volumetry Results From Posttraumatic Stress Disorder Consortia. Biol Psychiatry. 2018 Feb 1;83(3):244-253. doi: 10.1016/j.biopsych.2017.09.006. Epub 2017 Sep 20. PMID: 29217296; PMCID: PMC5951719.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.