Mentalne sztuczki, które poprawią Twoje życie

Co by było, gdybyś włączył pomysłowość swojego mózgu, abyś mógł trochę lepiej przetrwać w dzisiejszym złożonym świecie? Triki mentalne to oryginalne zasoby poznawcze, które pozwalają przełamać negatywne wzorce utrudniające dobre samopoczucie.

Człowiek o oświeconym umyśle stosujący sztuczki umysłowe

Neurobiolog David Eagleman twierdzi, że „gdyby nasze mózgi były wystarczająco proste, aby je zrozumieć, nie bylibyśmy wystarczająco inteligentni, aby je zrozumieć”. Rzeczywiście, ten narząd, który waży nieco ponad 1300 gramów i zawiera sto miliardów neuronów, jest niezwykle złożony. To dlatego, że musi ułatwiać naszą ewolucję i adaptację do środowisk, które stają się coraz mniej uproszczone. Dzisiaj omówimy jednak mentalne sztuczki, które mogą ułatwić i poprawić Twoje życie.

Z pewnością chciałbyś, aby Twój mózg pozwolił Ci być trochę szczęśliwszym niż jesteś. Mózg jest jednak organem, który ma na celu ułatwienie naszego przetrwania jako gatunku. Może to spowodować, że padniesz ofiarą raczej nieelastycznych wzorców, w których mówisz sobie „Lepiej nie próbuj”, „Nie ufaj” lub „Bądź ostrożny”.

Często dajesz się ponieść pewnym automatycznym procesom. Chociaż chronią Cię zarówno przed prawdziwymi, jak i wyimaginowanymi niebezpieczeństwami, mają one swoje koszty. Sprawiają, że czujesz się coraz bardziej apatyczny, mniej zmotywowany i przygotowany do pracy nad swoimi marzeniami i pragnieniami. Dlatego właśnie musisz przeprogramować swój umysł, aby przełamać te nieelastyczne schematy, które blokują Twoje dobre samopoczucie.

Istnieje kilka prostych sztuczek, dzięki którym możesz rozpalić swoją pomysłowość, innowacyjność i rodzaje podejścia opartego na myśleniu lateralnym, które zawsze są przydatne. Czytaj dalej, aby się o nich dowiedzieć.

“Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza.”

-Albert Einstein-

Sylwetka mężczyzny
Umysł ma dwóch wielkich wrogów: stres i negatywne myśli. Nauka narzędzi do zarządzania nimi będzie pośredniczyć w naszym dobrym samopoczuciu.

Mentalne sztuczki, aby poprawić swoje życie

Czy stosujesz jakieś mentalne sztuczki w swojej codziennej rutynie? Czy próbujesz trenować swój mózg, aby był trochę bardziej wydajny i pracował dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie? Sztuczki umysłowe to strategie poznawcze, za pomocą których można tworzyć nowe, zdrowsze i wydajniejsze sposoby myślenia, a tym samym poprawić swoje życie.

W tych zasobach nie ma magii. Jest za to pomysłowość i zaangażowanie. Oznacza to, że możesz zaangażować się w rozumowanie, które, choć wymaga pewnego wysiłku, jest bardziej korzystne. Aby lepiej zrozumieć tę potrzebę, warto przypomnieć sobie książkę, która odniosła sukces kilka lat temu. Nosi tytuł Everything Is F*cked: A Book About Hope ( 2019) autorstwa Marka Mansona.

Autor tej pracy porównuje umysł do samochodu. Według niego ludzie uważają, że to nasze najbardziej logiczne, inteligentne i racjonalne podejście napędza silnik, ale tak nie jest. Maszyną, która nas kontroluje, jest robot zdominowany przez impulsywny i emocjonalny umysł. Dlatego czasami potrzebujemy pewnych strategii, aby odzyskać kontrolę nad naszym życiem i zbliżyć się do upragnionych celów.

1. Pokonywanie bólu i frustracji

Twój mózg ma pewną tolerancję na ból i frustrację. Twoją naturalną reakcją na te doświadczenia jest zatrzymanie ich i zablokowanie. Jednak kiedy życie jest niesprawiedliwe, musisz wdrożyć aktywne strategie, aby poczuć się lepiej. Czasami zdarzy się, że utkniesz w tej nieprzyjemnej przestrzeni.

W efekcie doświadczasz niesprawiedliwej rzeczywistości, w której złość i frustracja wydają się naturalnymi emocjami. Ale wpadnięcie w pułapkę negatywnych emocji może spowodować wielkie cierpienie.

  • Strategia: zaakceptuj dyskomfort.

Nie chodzi nam o to, że powinieneś czuć się komfortowo w niewygodnych sytuacjach, ale że powinieneś je tolerować. Jedną z głównych sztuczek mentalnych, które możesz opanować, jest zaakceptowanie faktu, że dyskomfort jest również częścią egzystencji.

Aby to zrobić, pomocne będzie wypowiedzenie następującej frazy: „Akceptuję to niewygodne doświadczenie. Wiem, że jest to tylko tymczasowe i że w dłuższej perspektywie zaakceptowanie go pozwoli mi rozwinąć się jako osoba”.

2. Znalezienie nowych możliwości

Czujesz, że utknąłeś w ślepym zaułku? Potrzebujesz zmiany w swoim życiu, ale nie wiesz od czego zacząć? Wszyscy doświadczyliśmy chwil osobistego kryzysu, kiedy tęskniliśmy za nowymi horyzontami i nowymi możliwościami przekierowania naszych egzystencjalnych projektów.

  • Strategia: miej otwarty i chłonny umysł.

Jedną z najskuteczniejszych sztuczek umysłowych pomagających nawiązać kontakt z nowymi potencjalnymi projektami jest zadawanie sobie pytań. Jest to prosta strategia polegająca na pobudzaniu ciekawości, otwartości i dociekliwości umysłu: „Czego potrzebuję teraz? Kogo mógłbym poprosić o inspirację, radę lub wskazówki? Jak chciałbym widzieć siebie za rok? Jaką zmianę mógłbym wprowadzić dzisiaj, aby to osiągnąć?”

3. Osiągnięcie wewnętrznego spokoju

Stres to mentalny hałas, który przyspiesza, wypełnia wszystkie psychologiczne przestrzenie i blokuje zdolność do refleksji i podejmowania decyzji. Nie jest łatwo osiągnąć wewnętrzny spokój, dzięki któremu można nawiązać kontakt ze sobą, aby lepiej myśleć, uspokoić trudne emocje i spokojnie patrzeć na świat.

Istnieje jednak proste narzędzie, które Ci w tym pomoże.

  • Strategia wizualizacji: Twój umysł jest rezerwuarem energii.

Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii przeprowadziła interesujące badanie na temat wizualizacji i wyobrażeń mentalnych jako ćwiczeń terapeutycznych. Wyniki pokazują, że te praktyki są bardziej przydatne, niż mogłoby się wydawać. Można ich używać jako cennych sztuczek umysłowych w celu zmniejszenia stresu i niepokoju.

Wizualizuj swój umysł jako rezerwuar, do którego możesz wlewać tylko uzdrawiającą i odżywczą energię. Aby wykonać tę czynność, musisz najpierw wydobyć z niego wszystko, co szkodliwe i niepotrzebne. Gdy te toksyczne elementy zostaną usunięte, zapełnij pustą przestrzeń przyjemnymi rzeczami: czytaniem, spacerami, rozmowami itp. Wszystko to zapewni Ci wewnętrzną harmonię i spokój.

4. Wyeliminuj negatywne myśli

Negatywne myśli to te, które niszczą Twoje samopoczucie psychiczne. Każdy je ma, ale dla niektórych z nas są one wyjątkowo wyczerpujące, irracjonalne i szkodliwe. Jeśli nie są regulowane i zarządzane, mogą prowadzić do depresji lub zaburzeń lękowych.

  • Strategia ekonomii umysłu.

Aby kontrolować wytwarzanie negatywnych myśli, postrzegaj je jako lokatorów w swoim umyśle. Takich, którzy niszczą wszystko, a nic nie oferują.

Pozytywne i odporne podejście przyczynia się do dobrego samopoczucia i generuje zyski. Dlatego nadszedł czas, aby eksmitować te szkodliwe twory, które prowadzą tylko do ruiny.

Kobieta myśli
Wszyscy możemy wdrożyć nowe zasoby mentalne i podejścia, aby poczuć się lepiej i zoptymalizować nasze zdolności do osiągania celów.

5. Osiąganie celów

Wszyscy mamy w sercu niejedno marzenie i cele, które nie wiemy jak osiągnąć. Jeśli tak jest również w Twoim przypadku, wypróbuj tę mentalną sztuczkę. Jest to metoda WOOP, stworzona przez Gabriele Oettingen, profesor psychologii na Uniwersytecie w Hamburgu (Niemcy) i autorkę książki Rethinking Positive Thinking (2014).

Oferuje ona racjonalne, obiektywne i praktyczne zasoby do osiągania celów w bardziej przemyślany sposób.

  • Strategia WOOP opiera się na następującym akronimie:
    • Życzenie (wish). Wizualizuj i obiektywnie wyszczególniaj, co chcesz osiągnąć.
    • Wynik (outcome). Pożądany wynik. Jak będziesz się czuł, gdy osiągniesz to, czego pragniesz? Co dobrego Ci to da?
    • Przeszkoda (obstacle). Jak myślisz, jakie trudności możesz napotkać?
    • Zaplanuj (plan). Wyszczególnij, jakie narzędzia i plany zastosujesz w praktyce, aby pokonać powyższe przeszkody.

Powyższe strategie to mentalne sztuczki, których możesz się nauczyć i włączyć do swojego codziennego życia. Poprawią Twoje samopoczucie, motywację i zdolność do osiągania sukcesów. To tylko kwestia zaangażowania się trochę bardziej i radzenia sobie ze wszystkim, co dzieje się w Twoim własnym mentalnym wszechświecie.

Czas przestać myśleć i reagować na autopilocie i rozwinąć bardziej skoncentrowane i refleksyjne podejście mentalne. Tylko wtedy będziesz w stanie poprawić swoje życie i lepiej dostosować się do dzisiejszej złożonej rzeczywistości.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Holmes, P., and Calmels, C., A neuroscientific review of imagery and observation use in sport. Journal of Motor Behavior, Vol. 40, No. 5, 2008, pp433–445.
  •  Pearson, D. G., Mental imagery and creative thought. Proceedings of the British Academy, Vol. 147, 2007, pp187–212.
Scroll to Top