Jak filozofia może pomóc w życiu codziennym?

Jakie miejsce zajmuje dziś filozofia w życiu? Jak możesz jej użyć? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz.
Jak filozofia może pomóc w życiu codziennym?
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Kiedy myślisz o filozofii, jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy? Można Ci się wydawać, że jest to wiedza bardzo odległa od rzeczywistości. Rzeczywiście, dziedzina ta jest często krytykowana, ponieważ społeczeństwo ma tendencję do postrzegania jej jako mało przydatną w dzisiejszych czasach. My jednak pójdziemy wbrew tej idei i wyjaśnimy w prosty sposób, jak filozofia może pomóc w codziennym życiu.

Chcemy przybliżyć Wam myśl, że filozofia może być dyscypliną praktyczną. W końcu wiele rodzajów terapii opiera się na ideach filozoficznych.

człowiek myśli
Filozofia pomaga nam myśleć i widzieć sytuacje z różnych punktów widzenia.

Filozofia i sytuacje ograniczające

Wszyscy przeszliśmy przez pewne trudne i skomplikowane sytuacje. Są one częścią bycia człowiekiem. W obliczu bólu lub rozpaczy, które mogą powodować, możesz próbować szukać sensu lub rozwiązania tych problemów. I tu właśnie pojawia się filozofia w postaci refleksji i pytań, które skłaniają nas do myślenia. Mówi się, że w tej dyscyplinie priorytetowo traktuje się pytania, a nie odpowiedzi.

Dlaczego jednak potrzebujesz więcej pytań, jeśli szukasz wyjścia z sytuacji, w której się znajdujesz? Filozofia ze swoimi pytaniami otwiera nowe perspektywy, z których możesz spojrzeć na swój problem. Ostatecznie, przy zmianie punktu widzenia, być może będziesz w stanie wymyślić możliwe rozwiązanie. Przede wszystkim należy podkreślić, że chociaż pytania filozoficzne nie dają odpowiedzi, mogą być częścią rozwiązania.

Argumentacja i wiedza

Jednym z głównych tematów filozofii jest argumentacja. Rozumie się przez to wydawanie orzeczeń lub opinii za lub przeciw określonym zagadnieniom, zawsze w oparciu o logiczne argumenty. Można się zastanawiać, co to ma wspólnego z życiem codziennym. Cóż, stale podajesz powody za lub przeciw pewnym kwestiom. Może to być w rozmowach z innymi ludźmi, dotyczących Twoich preferencji lub przekonań, lub gdy chcesz kogoś do czegoś przekonać.

Dlatego, skoro argumentacja jest codzienną praktyką, wskazane jest, aby ćwiczyć ją w taki sposób, byś był w stanie znaleźć sprzeczności w tym, co mówią Ci inni lub w tym, co myślisz. W ten sposób będziesz w stanie zastanowić się nad opiniami, powodami i przekonaniami zarówno dotyczącymi Ciebie, jak i innych.

Starożytni twierdzili, że to ćwiczenie, które rozumieli jako wprowadzanie w życie nauk filozoficznych, było naprawdę ważne. Wynikało to z faktu, że zamienia ono teorię w nawyk. Dlatego możesz dążyć do sposobu życia zgodnego ze swoimi myślami i przedkładać działania nad słowa. To prowadzi do bardziej racjonalnego i rozsądnego mówienia.

Tradycyjnie największym (choć nie jedynym) przedstawicielem tej codziennej praktyki był Sokrates. Wiemy, że obalanie hipotez, metoda znajdowania sprzeczności w zbiorze argumentów, była częścią jego codziennego życia. Poprzez dialog generował wiedzę w swoich rozmówcach, a oni dowiadywali się nowych rzeczy lub zmieniali ugruntowane przekonania i opinie.

Filozofia w życiu codziennym

Często odczuwasz smutek, ból, złość, dezorientację lub strach, które mogą wpływać na Twoje codzienne życie. Inny punkt widzenia, za pomocą którego można modyfikować te emocje i być może znaleźć rozwiązanie, pochodzi od stoików. Przedstawiciele tego rodzaju myślenia postulowali, że niektóre rzeczywistości są od nas zależne, a inne nie i są poza naszą kontrolą.

Na przykład, oto kilka rzeczy, nad którymi nie masz pełnej kontroli:

  • Twoje ciało.
  • Twoja reputacja.
  • Przyszłość.
  • Twoi przyjaciele.
  • Przeszłość.
  • Śmierć.

Z drugiej strony, niektóre z elementów, nad którymi masz największą kontrolę, to Twoje myśli i przekonania. Jeśli wykorzystujesz swoją energię do pracy nad swoimi emocjami, ingerując w to, co myślisz lub w co wierzysz, to jest to zdrowa praktyka. Reszta Twojego świata zależy od czynników zewnętrznych i nic na to nie poradzisz. Wszystkie uczucia, które utrudniały Ci codzienne życie, stracą na mocy, gdy zaczniesz koncentrować się na zmianie swojego wnętrza.

„Zapewniam Cię, że istnieje sztuka medyczna dla duszy. Jest to filozofia, której pomocy nie trzeba szukać, jak w przypadku chorób ciała, z zewnątrz. My sami musimy starać się ze wszystkich naszych zasobów i sił, aby stać się zdolnymi do leczenia samych siebie.”

-Cyceron-

W świetle cytatu Cycerona widać, że filozofia jest przydatna, bo pozwala nam się uleczyć. Analizując swoje myśli i przekonania, stajesz się świadomy tego, co robisz na co dzień. Daje Ci to możliwość zmiany irracjonalnych przekonań i przekształcenia racjonalnych w nawyk.

Kobieta myśli
Filozofia to także sposób na analizowanie siebie i wprowadzanie zmian w sobie i swoim życiu.

Cud na co dzień

Szybkość, z jaką zachodzą zmiany w dzisiejszym świecie, pozostawia niewiele miejsca na myślenie. Tak więc jedną z pierwszych motywacji filozofii jest zachęcenie Cię do zatrzymania się. Kiedy to zrobisz, otrzymasz wzmocnienie w postaci wyników.

Ale dlaczego musisz kwestionować siebie lub to, co Cię otacza? Bez kwestionowania codziennych myśli nie możesz iść do przodu. Filozofię należy zatem wykorzystywać jako sposób problematyzowania rzeczywistości, rozbrojenia tego, co wydawało się prawdą, i przekształcenia jej w inne, nowe prawdy.

Jak widać, dziedzina filozofii nie powinna już być uważana jedynie za zawierającą starą i przestarzałą wiedzę. To po prostu zupełnie inny sposób myślenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elorduy, E. (1970). El estoicismoArbor77(300), 315.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.