Mastodon: alternatywa dla Twittera?

Twitter jeszcze nie zniknął. Jednak wielu postrzega go jako zabawkę w rękach Elona Muska, która w każdej chwili może się zepsuć. Z tego powodu niektórzy myślą o migracji do aplikacji Mastodon. Ale co ta platforma mediów społecznościowych ma tak naprawdę do zaoferowania?

Mastodont

Nie da się zaprzeczyć, że żyjemy w dziwnych i niepewnych czasach. Francuski malarz postimpresjonistyczny Paul Cezanne powiedział: „Żyjemy w tęczy chaosu”. Sprawia to, że obecna chwila jest raczej korzystna dla analizy zachowania społeczeństwa z dowolnego punktu widzenia: ekonomicznego, psychologicznego, społecznego, filozoficznego. Otacza nas również chaos technologiczny. Nowe trendy zaczynają dominować rynek platform społecznościowych. Dzisiaj omówimy jeden z nich – Mastodon.

Dziś media społecznościowe są dobrym barometrem do notowania wydarzeń, intryg i wielu zmian, które mają miejsce na świecie. Dobrym przykładem jest fakt, że kilka miesięcy temu potentat Elon Musk przejął kontrolę nad Twitterem i wkrótce potem ogłosił zwolnienie połowy pracowników firmy. Niedawno pojawiły się jeszcze bardziej niepokojące wieści.

Wielu pracowników Twittera w centrali firmy w San Francisco złożyło rezygnację. Po otrzymaniu od Muska ultimatum, by zwiększyć produktywność i pracować przez więcej godzin, prawie jedna trzecia siły roboczej odeszła. Ten brak inżynierów zagraża stabilności platformy i sugerowano, że może to być jej koniec.

Elon Musk twierdzi, że nie jest „zmartwiony” i że liczba zarejestrowanych użytkowników Twittera rośnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieje jednak inna platforma, która staje się coraz bardziej modna. To Mastodon, możliwa alternatywa dla sieci niebieskiego ptaszka.

Gdyby Twitter zniknął, stracilibyśmy ogromną spuściznę naszej cyfrowej historii.

Mastodon
Mastodon określa się jako sieć „otwarta, wolna i federacyjna”.

Mastodon

27 października 2022 roku Twitter stał się dla wielu osób zepsutą zabawką Elona Muska. Od tego czasu ponad milion osób dołączyło do aplikacji Mastodon. Liczba ta stale rośnie z dnia na dzień. Coraz częściej użytkownicy i osoby publiczne na Twitterze ogłaszają swoje nowe nazwy użytkowników na nowej platformie.

W naszym zasięgu jest wiele innych platform, na przykład Telegram, Reddit , Tumblr, Discord i CounterSocial. Dlaczego więc Mastodon jest preferowaną alternatywą dla Twittera? Wygląda na to, że jest element motywacyjny. Większość ludzi szuka mniej toksycznej platformy do mikroblogowania.

Uniwersytet w Tybindze (Niemcy) przeprowadził badanie, w którym przeanalizował stres, jaki media społecznościowe generują w naszym życiu. Badanie stwierdza, że z jednej strony media społecznościowe to najlepszy sposób uczenia się i bycia na bieżąco. Dlatego są nam potrzebne. Z drugiej strony platformy te stresują nas, wyczerpują i często są wylęgarnią zdominowaną przez trolle, fałszywe wiadomości i sytuacje cyberprzemocy. Może powinniśmy szukać zdrowszych alternatyw?

Na Mastodon treści toksyczne, obraźliwe lub związane z nazizmem są zabronione.

Mastodon, platforma stworzona w celu odbudowy zaufania w mediach społecznościowych

Eugen Rochko jest młodym deweloperem platformy Mastodon. Powstała ona w 2016 roku jako próba stworzenia sieci niezależnej od jednej korporacji. Jak Rochko wyjaśnił magazynowi Time, Mastodon to świat z dala od odgórnej kontroli, która dotyczy Twittera.

Ta aplikacja opisuje się jako „otwarta, bezpłatna i sfederowana sieć, która działa podobnie do poczty e-mail”. Co jednak oznacza ta definicja? Oto najciekawsze aspekty Mastodona.

  • Jest częścią sfederowanego cyfrowego wszechświata. Innymi słowy, to zestaw platform lub bezpłatnych mediów społecznościowych, które mogą komunikować się ze sobą za pomocą różnych protokołów.
  • Jest zdecentralizowany. Dąży do stworzenia bardziej demokratycznej sieci niż te najbardziej znane platformy, które są bardziej korporacyjne. Administracja jest autonomiczna i prowadzona kolektywnie.
  • Nie wykorzystuje celowo danych swoich użytkowników do sprzedawania im reklam.
  • Proces rejestracji jest złożony. Użytkownik musi wybrać, w której „społeczności” chce uczestniczyć. Wybierają je zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i językiem.
  • Na Mastodon są setki serwerów, zwanych instancjami. Każdy z nich ma inne zasady i przepisy dotyczące tego, kto może dołączyć i jakie treści są dozwolone. Jeśli w dowolnym momencie nie spodoba Ci się dynamika, którą w nich widzisz, możesz przełączyć się na inną instancję.
  • Agresywne i powiązane z nazistami treści są zabronione.
  • Podobnie jak na Twitterze, na Mastodonie istnieją hashtagi, odpowiedzi, zakładki i retweety. Jednak tweety nazywane są tootami, mogą zawierać do 500 znaków, a wiadomości są dopasowane do naszych zainteresowań.

Mastodon to platforma mediów społecznościowych złożona z kilku sieci. Ale rejestracja nie jest łatwa. Ekonomista Paul Krugman wyjaśnił na Twitterze, że próbował, ale poddał się po trzech godzinach.

Negatywne aspekty Mastodona

Głównym negatywnym aspektem Mastodona jest złożoność rejestracji. Nie jest łatwo zdecydować, do którego serwera dołączyć. Niektóre z nich mają nawet listy oczekujących.

Ponadto ta platforma nie ma całego zespołu inżynierów, takiego jak Twitter, a konta nie są weryfikowane. Na razie jest to tylko raczkująca platforma, która musi dojrzeć i wprowadzić kilka ulepszeń.

Mężczyzna i kobieta patrząc na telefon komórkowy i Mastodona
Czasami media społecznościowe niszczą spójność społeczną, a nawet nasze zdrowie psychiczne, ale nie wiemy, jak bez nich żyć.

Nasze potrzeby komunikacyjne sprawiają, że szukamy alternatyw

W środku obecnego kryzysu na Twitterze pojawiło się ciekawe zjawisko. Faktem jest, że wiele osób rejestruje się w aplikacji Mastodon ze względu na potrzebę alternatyw, dzięki którym można nadal łączyć się z innymi. Wydaje się, że nie możemy już wyobrazić sobie świata bez cyfrowego wszechświata, który dostarcza nam informacji.

Chcemy mieć medium, za pomocą którego możemy wyrazić siebie, niezależnie od tego, czy robimy to za pomocą 140, czy 280 znaków. Nasze mózgi przyzwyczaiły się do wiedzy o tym, co dzieje się na świecie i jakie opinie są popularne. Pragniemy wchodzić w interakcje, udostępniać treści oraz dawać i otrzymywać polubienia. Z tego powodu poszukujemy środków i kanałów utrwalania tych praktyk. Nie ma wątpliwości, że czasy się zmieniają, ale nasze potrzeby są wciąż takie same.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  •  Bonnington, Christina (22 de noviembre de 2016). «Mastodon is an open source, decentralized version of Twitter»
  • Morse, Jack. «In the rapidly expanding Mastodon fediverse, there’s an instance for everyone» Mashable
  • Wolfers LN, Utz S. Social media use, stress, and coping. Curr Opin Psychol. 2022 Jun;45:101305. doi: 10.1016/j.copsyc.2022.101305. Epub 2022 Jan 31. PMID: 35184027.
Scroll to Top