Ciekawe fakty na temat porodu

Poród to doniosłe wydarzenie w życiu kobiety. Na poziomie fizjologicznym to praktycznie cud. Na szczęście obecnie więcej wiadomo na temat tego procesu i jest mniej powikłań medycznych. Dziś wspominamy o kilku ciekawych faktach dotyczących porodu.
Ciekawe fakty na temat porodu
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2024

Poród jest wyrazem życia i miłości. To dzięki tym elementom jeden człowiek rodzi się z drugiego. Wszystkie kultury nadały religijne i mityczne znaczenie temu szczególnemu momentowi, w którym życie i śmierć często współistnieją ze sobą. Dziś omówimy pewne ciekawe fakty na temat porodu.

Przed XVII wiekiem śmierć matki podczas porodu była wydarzeniem aż nazbyt powszechnym. Dlatego nierzadko zdarzało się, że w czasie przygotowań do narodzin dziecka sporządzano również testament. Okres poporodowy był również ryzykowny. To król Ludwik XIV jako pierwszy zachęcił do wzywania lekarzy do opieki nad matkami, przez co ilość zgonów zaczęła spadać.

Dziś, pomimo wielkich postępów medycyny, światowe wskaźniki śmiertelności matek są nadal niezwykle wysokie. Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) szacuje, że każdego dnia 830 kobiet na świecie umiera z powodu warunków wynikających z ciąży i porodu. To nie powinno mieć miejsca.

Pokaż mi twarz swojej matki, a powiem Ci, kim jesteś ”.

-Khalil Gibran-

poród
Po urodzeniu mózg ma prawie wszystkie neurony, których będzie potrzebował przez całe życie.

Ciekawe fakty na temat porodu

W klasycznej Grecji wierzono, że poród był zarządzany i chroniony przez boginie Artemidę i Ejlejtyję. Były one odpowiedzialne za ochronę matki i dziecka. Mówiono, że gdy zbliżał się moment narodzin, podchodziły do łóżka kobiety z pochodnią w ręku, aby poprowadzić maleństwo w drodze na świat.

Dla Hipokratesa, ojca medycyny, poród następował wtedy, gdy dziecko zdecydowało się „opuścić macicę”, zmuszone głodem. Robiło to, opuszczając głowę i odpychając się stopami z drugiego końca.

W starożytnym Egipcie ciąża i poród powierzano bogini Mesjenet. Po urodzeniu dziecka łożysko było konserwowane w celu opracowania lekarstw na różne dolegliwości. Matka musiała trzymać się z dala od innych osób przez 14 dni, ponieważ była uznawana za nieczystą.

Sorano z Efezu uważany był za ojca położnictwa. Od II wieku n.e. ten rzymski lekarz zbierał ogromną ilość informacji na temat ciąży i porodu. Powierzył kilku doświadczonym kobietom misję towarzyszenia matce, która zbliżała się do porodu i ułatwienia tego procesu. Takie kobiety nazywano obstetrix, co znaczy „ta, która stoi naprzeciwko”. Stamtąd narodziło się słowo „położnictwo”.

Noworodek spoczywa na brzuchu matki
Podczas porodu kobiety zużywają od 200 do 300 kalorii.

Stare i nowe zwyczaje

W kilku społecznościach rdzennych Amerykanów udział ojca w porodzie jest powszechny. Kobieta chwyta partnera za jądra i ściska je, gdy czuje ból. W ten sposób cierpienie stawało się wspólne. Aby pomóc kobietom w porodzie, mężczyźni wieszali liny na belkach stropowych i trzymali się ich, schodząc do pozycji kucznej. Zwyczaj ten nadal stosuje się w wielu miejscach.

Mówi się, że słowo cesarskie cięcie pochodzi od narodzin Juliusza Cezara. Jednak nie jest to prawdą. W tym czasie każda kobieta, której nie udało się urodzić drogą pochwową, była skazana na śmierć. Ale Cezar rozpowszechnił legendę, że jego matce udało się przeżyć i dlatego miał boskie pochodzenie.

Wiemy, że w starożytnym Rzymie, jeśli matka zmarła, usuwano ciało dziecka. Czasami udawało im się uratować niemowlęta. Jednak po raz pierwszy udane cesarskie cięcie zostało wykonane w Szwajcarii, w roku 1500. Kastrator świń, Jakob Nufer, wykonał ten zabieg na swojej żonie. Kobieta przeżyła. Jedyną kobietą, która z powodzeniem wykonała na sobie cesarskie cięcie, była Meksykanka Inés Ramírez w 2000 roku.

Niektóre badania sugerują, że nawet 14 procent kobiet w ciąży cierpi na tokofobię lub strach przed porodem. Na ogół wynika to z faktu, że zdarzenie to zawsze wiązało się z ekstremalnym bólem. W ostatnich latach strach wydaje się nasilać. Dzisiaj widzimy celebrytki korzystające z usług surogatek, by później pozować na szpitalnym łóżku, jakby same rodziły.

Mamy nadzieję, że powyższe fakty na temat porodu pomogły Ci lepiej poznać historię tego magicznego momentu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Botell, M. L., & Bermudez, M. R. (2012). El parto en diferentes posiciones a través de la ciencia, la historia y la cultura. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología, 38(1), 134-145.
  • O’Connell, MA, Leahy‐Warren, P., Khashan, AS, Kenny, LC y O’Neill, SM (2017). Prevalencia mundial de tocofobia en mujeres embarazadas: revisión sistemática y metanálisis. Acta obstetricia et gynecologica Scandinavica , 96 (8), 907-920.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.