Trolle internetowe i ich agresja

Musimy głośno o tym zjawisku mówić, reagować i zgłaszać trolle internetowe. Trolling jest nielegalny i podlega karze więzienia. Jeśli jesteś ofiarą trollowania, nie ma czasu do stracenia. Nie wahaj się zgłosić osoby, która Cię nęka do odpowiednich organów.
Trolle internetowe i ich agresja

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2020

Trolle internetowe wykorzystują agresję do wywoływania reakcji emocjonalnej, prowokowania, antagonizowania lub po prostu nękania innych ludzi.

Eksperci uważają, że osoby zajmujące się nagminnie trollingiem są po prostu narcyzami. Mają niskie poczucie własnej wartości. Ponadto trolle internetowe motywuje chęć zemsty lub po prostu zwykła nuda.

Obecnie znamy wyniki naprawdę wielu badań dotyczących tego zjawiska. Na dobre lub na złe, nasze społeczeństwo przeszło na technologię cyfrową w sposób, który zmienił na zawsze nasze wzajemne relacje, a nawet sposób postrzegania rzeczywistości. Sam temat jest również interesujący z psychologicznego i antropologicznego punktu widzenia.

W naszych sieciach społecznościowych istnieją dwa główne rodzaje trolli internetowych. Uprawiają albo zabawny i ironiczny trolling, albo też tak zwany „flaming” lub „hejt”, czyli po prostu uwielbiają rozpoczynać kłótnie i obrażać innych ludzi.

Eksperci uważają, że osoby zajmujące się nagminnie trollingiem są po prostu narcyzami. Mają niskie poczucie własnej wartości. Ponadto trolle internetowe motywuje chęć zemsty lub po prostu zwykła nuda.

Zmienił się sposób, w jaki się komunikujemy

Do niedawna kontaktowaliśmy się tylko z osobami, które widzieliśmy częściej lub rzadziej. Fakt ten sprzyjał zasadzie współpracy, która ułatwiała nam życie obok siebie. Szacunek i poczucie współpracy pomogły przetrwać naszemu gatunkowi. Jednak ostatnio tracimy obie te rzeczy.

W internecie

Większość z nas żyje teraz w cyfrowych bańkach, w ramach których możemy wchodzić w interakcje i odnosić się do ludzi, których nie znamy. Kontaktujemy się i obserwujemy ludzi, których nigdy nie zobaczymy, ale o których wiemy na co dzień mnóstwo rzeczy dzięki sieciom społecznościowym.

Łatwość, z jaką jesteśmy w stanie robić różne rzeczy anonimowo, wydobywa z wielu ludzi to, co najgorsze. Możemy atakować, a nawet nękać innych online. Możemy zachęcić innych do zaangażowania się, a tym samym zniszczyć daną osobę zarówno społecznie, jak i emocjonalnie.

Trolle internetowe – anatomia zjawiska

Określenie „troll” wywodzi się z mitologii skandynawskiej. Troll był antropomorficznym stworzeniem, które zwykle żyło na zboczach wzgórz, na skrzyżowaniach dróg lub pod mostami. Ich jedynym celem było atakowanie ludzi, okradanie ich lub odbieranie im dzieci.

Obecnie trolle żyją w ciemnych zakątkach Internetu, na forach internetowych, w sieciach społecznościowych i na stronach pozwalających na publikowanie komentarzy. Trolle internetowe drażnią ludzi i denerwują.

Nękanie

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda każdy z nas może kiedyś zacząć zachowywać się jak troll. Jeśli warunki są sprzyjające, każda dobra osoba może pokazać w sieci swoją najgorszą stronę.

Jednak badanie opublikowane w International Journal of Cyber Behavior, Psychology, and Learning nie podziela tej opinii. Dr Laura Wydyanto wyjaśnia, że trolling jest formą znęcania się nad innymi. Uważa ona, że ci, którzy trollują, często mają wspólne cechy psychologiczne, takie jak:

Analiza trolli internetowych i ich typologii

Trolle internetowe czerpią motywację z seksizmu, upokorzenia, rasizmu i chęcią szerzenia plotek oraz kłamstw. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje trolli. Pierwszy typ to działanie po prostu z nudów. Próbują stwarzać zabawne lub zwodnicze sytuacje, aby kogoś sprowokować.

Drugi typ to zwykły agresor. Ten rodzaj trolla ma inne motywacje, takie jak na przykład pragnienie zemsty, zazdrość lub zwykła chęć skrzywdzenia lub wytrącenia kogoś z równowagi.

Więcej niż jedno badanie pokazuje, że trolle internetowe mogą spędzać w sieci do 70 godzin tygodniowo, po prostu przeszkadzając ludziom. Mogą zniszczyć komuś całe życie, ponieważ brakuje po prostu im empatii i znaczącego kręgu społecznego.

Trolle internetowe w akcji

Zazwyczaj trolle internetowe to mężczyźni w wieku od 17 do 35 lat. Same trolle mówią, że przyjemnością dla nich jest sprawienie, by ktoś inny oszalał z wściekłości. Ten czynnik motywuje ich do działania i sprawia, że są szczęśliwi.

Aaron Balick, znany psychoterapeuta i ekspert od mediów społecznościowych, wyjaśnia, że za każdym trollem stoją narcyzm, makiawelizm i pewnego rodzaju psychopatia. To powiązanie jest naprawdę poważne. Zatem bardzo ważną kwestią jest to, aby o nim pamiętać.

Jak możesz się bronić przed trollami internetowymi?

Nikt z nas nie jest odporny na nękanie przez trolla. Jednak najbardziej niepokojącą i godną uwagi cechą trollingu jest to, że zachowuje się jak zakaźny środek chemiczny. Dzieje się tak, ponieważ nie wiemy, dlaczego trolle internetowe wywołują tak intensywną reakcję u innych ludzi.

Po początkowym komentarzu trolla, cała armia ludzi zdaje się wręcz wychodzić z siebie. W efekcie wypisują w Internecie jeszcze gorsze rzeczy w ramach reakcji. W końcu trolle internetowe wiedzą najlepiej, jak wciągnąć innych do tej utarczki.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ im bardziej ekstremalna opinia lub zniewaga, tym większa reakcja czytających wpływ i tym więcej będzie w efekcie kłótni.

Ludzie często mówią, że troll umrze z głodu, jeśli przestaniesz go karmić. Żywią się własnym ego i emocjonalnym wpływem, jaki wywierają na innych. Dlatego wiele osób decyduje się nie reagować na działanie trolla. Niemniej jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, ofiarą gry takiego trolla zawsze ktoś padnie.

A to dlatego, że nawet jeśli Ty będziesz milczeć, to jednak trolle internetowe i tak wkurzają wszystkich innych dookoła. W efekcie tego mogą powstać nawet pewnego rodzaju starcia między samymi trollami!

Dlatego musimy głośno o tym mówić, reagować i zgłaszać trolle internetowe. Trolling jest nielegalny i podlega karze więzienia. Jeśli jesteś ofiarą trollowania, nie ma czasu do stracenia. Nie wahaj się zgłosić osoby, która Cię nęka do odpowiednich organów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.