Marihuana i jej wpływ na mózg – co warto wiedzieć?

zmartwiony chłopak

Chwilę po przyjęciu, marihuana sprawia, że przyspiesza tętno, naczynia krwionośne rozszerzają się, oczy stają się czerwone, wzrasta ciśnienie krwi… Jest oczywiste, że spożywanie marihuany wiąże się ze zmianami w ciele.

Ale zmiany wytwarzane przez marihuanę u tych, którzy konsumują ją na co dzień są nie tylko fizycznie, lecz także psychicznie. Jej wpływ na mózg jest dobrze znany. Prawdopodobnie niewiele osób na świecie nie wie, czym jest marihuana. Konieczne jest jednak zatrzymanie się i przypomnienie, czym dokładnie jest ta substancja.

Czym jest marihuana?

Marihuana lub konopie indyjskie to zielona lub szara mieszanina kwiatów i wysuszonych liści z konopi. Istnieje ponad dwieście terminów, aby ją nazwać. Wśród nich możemy znaleźć maryśkę, trawkę, itp.

Marihuana to nazwa, którą Meksykanie nadali konopi indyjskiej. Jest to gatunek z rodziny Moraceae i ma wygląd cienkiej pokrzywy. Mierzy około metra osiemdziesiąt i może być uprawiana wszędzie, gdzie jest gorąco. Właściwości marihuany sprawiły, że stała się rośliną o wielu zastosowaniach i wspaniałej tradycji. Jest on używany do celów rekreacyjnych (narkotyki), leczniczych i przemysłowych (jako surowiec).

Konopie pochodzą z Azji Środkowej i Południowej. Asyryjczycy używali ich podczas swoich religijnych ceremonii i nadali im nazwę “qunubu”. Marihuana ma wielowiekową historię w religijnych rytuałach na całym świecie.

marihuana

Tetrahydrokannabinol: główny składnik psychoaktywny konopi indyjskich

Główną substancją czynną w marihuanie jest THC (delta-9-tetrahydrokannabinol). THC jest głównym psychoaktywnym związkiem konopi indyjskich i jednym z ponad 80 różnych kannabinoidów, które ta roślina zawiera. W rzeczywistości THC to najliczniejszy kannabinoid w roślinie konopi.

Kiedy marihuana jest spożywana, niezależnie od tego, czy jest palona, ​​wdychana czy jedzona, kanabinoidy oddziałują z różnymi receptorami naszego mózgu i ciała (które są częścią układu endokannabinoidowego). W ten sposób spożywający zaczynają prezentować różne objawy lub oznaki spożycia.

THC jest głównym psychoaktywnym związkiem konopi indyjskich i jednym z ponad 80 różnych kannabinoidów zawartych w tej roślinie.

Błony niektórych komórek nerwowych zawierają receptory białkowe, które zatrzymują THC. Poprzez interakcję z tymi receptorami, THC ma ogromny wpływ na ciało, wywołując uczucie euforii, relaksu, radości i wiele innych. Z drugiej strony, istnieją szczepy konopi, które są używane do produkcji konopi przemysłowych. Szczepy te zawierają mniej niż 1% THC i nie nadają się do użytku rekreacyjnego.

Główne efekty marihuany

Konopie indyjskie są używane od czasów starożytnych ze względu na ich fizyczne i psychiczne właściwości. Wpływ marihuany na mózg skutkuje ogólną zmianę w percepcji, uczuciu euforii i lepszym nastroju.

Ponadto jego spożycie zwiększa apetyt i wywołuje uczucie bycia “na haju”. Natychmiastowe działania niepożądane obejmują utratę pamięci krótkotrwałej, suchość w ustach, zaczerwienienie oczu, osłabioną zdolność motoryczną i uczucie lęku.

Na dłuższą metę marihuana może zmniejszyć zdolności umysłowe i powodować uzależnienie. Natychmiastowe efekty marihuany trwają od dwóch do ośmiu godzin i zaczynają się kilka minut po spożyciu, w przypadku palenia. Jeśli zostanie zjedzona, efekty pojawiają się w ciągu 30 minut do godziny.

Wpływ marihuany na mózg powoduje zmianę percepcji

załamana dziewczyna

Syndrom braku motywacji

Wielokrotnie stwierdzono, że marihuana nie jest narkotykiem szkodliwym. Jednak istnieje wiele negatywnych skutków marihuany. Jednym z nich, do którego zwykle nie przywiązujemy zbyt dużej wagi, jest syndrom braku motywacji. Chodzi tutaj o wszystko, co sprawia, że ​​uzależniony od marihuany jest uważany za osobę chorą społecznie.

Syndrom, według psychiatry Vallejo-Nájera, braku motywacji przechodzi przez następujące cztery fazy:

  • Euforia. Uczucie rozluźnienia i szczęścia. Skłonność do rozmowy. Stymulacja wyobraźni.
  • Impulsywne halucynacje. Fantazje zamieniają się w halucynacje zbiegające się z utratą poczucia czasoprzestrzeni. Na tym etapie występują silne uczucia. Zmiany nastroju są niezwykle intensywne. W połączeniu z alkoholem etap ten staje się jeszcze bardziej intensywny.
  • Błogość. Przyjemne uczucie spokoju. Osoba powoli staje się senna.
  • Senność i odrętwienie. Faza natychmiast po błogości. Osoba jest całkowicie ubezwłasnowolniona przez kilka godzin.

Wpływ marihuany na mózg według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Subiektywne efekty rozpoczynają się kilka minut po wypaleniu marihuany. Jego maksymalne efekty osiąga się po trzydziestu minutach od wypalenia. Czas trwania tych efektów można zamknąć w czterech godzinach w przypadku wypalenia i w ośmiu w przypadku spożycia doustnego. Efekty, które konsumenci najczęściej wskazują, to zmiana poczucia czasu: wydaje się biec dużo wolniej niż w rzeczywistości.

Jednym z efektów palenia marihuany, który często się bagatelizuje, jest syndrom braku motywacji.

Mówią również o wzroście wrażliwości słuchowej i większe uznanie dla muzyki. Niektórzy zwracają uwagę na subiektywne wrażenie wzmożonego zmysłu dotyku, smaku i węchu. Ogólnie wpływ marihuany na mózg zależy od sposobu spożycia i ilości składnika aktywnego. Tetrahydrokanabinol nie rozpuszcza się w wodzie, więc działa tylko poprzez doustne spożycie i wypalenie.

Ostre reakcje po spożyciu marihuany

Kiedy dochodzi do ostrego zatrucia, pojawiają się paranoje, złudzenia, halucynacje, depersonalizacja, urojenia, zmieszanie, pobudzenie i podniecenie. Mogą występować również delirium i obturacja z gwałtownym podnieceniem. Te efekty mijają po kilku godzinach.

Skutkami marihuany w przypadku ostrego zatrucia mogą być halucynacje, paranoje i urojenia.

mężczyzna z halucynacjami

Osobowość spożywającego też gra tu swoją rolę. Inny rodzaj ostrej reakcji psychotoksycznej obserwuje się u osób, które cierpią na napady paniki. Ci ludzie stają się zwykle przygnębieni, a czasami wycofani.

W rzeczywistości nie powinniśmy żartować z zażywania narkotyków, nawet jeśli mówimy o narkotyku z wiekową tradycją, jakim jest marihuana.

Ta konsumpcja podniosła poziom psychicznej patologii u młodych ludzi, co jest szczególnie niepokojące, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo wybuchu psychozy. Ponadto wzrost liczby osób, u których pojawiają się napady lęku i paniki, związany jest z częstym spożyciem.

Scroll to Top