Manipulator - 7 wskazówek jak sobie z nim poradzić

Manipulator - 7 wskazówek jak sobie z nim poradzić

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2017

To prawda, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Jednak kiedy przychodzi nam do cieszenia się zdrowym emocjonalnie środowiskiem oraz relacjami z ludźmi, musimy wiedzieć kiedy na scenę wchodzi manipulator.

Osoby te mogą wyrządzić wiele krzywd, a wcale ich nie brakuje wokół nas. Dowiedz się co robić, kiedy manipulator staje na Twojej drodze. 

Dzisiaj zamierzamy podzielić się 7 zasadami, jakimi powinno się kierować kiedy mamy do czynienia z manipulatorami, czyli osobami, które świadomie wywołują w Tobie poczucie winy, okłamują Cię oraz manipulują w celu nawiązania bądź utrzymania relacji.

“Jeżeli nie posiadasz wewnętrznej wolności, to jakiej rodzaju wolności oczekujesz?”

-Arturo Graf-

manipulowanie

Manipulator posiada jeden cel – sprawić, abyś zachował się w sposób, jaki on tego pragnie, a jednocześnie abyś nie był tego świadomy. Stajemy się ofiarami naszego własnego życia, z poczuciem wewnętrznego zniewolenia.

Czasami, relacja tego typu może trwać latami. Naucz się jak jej unikać oraz jak nie zostać złapanym w pułapkę. Zapoznaj się z radami eksperta w komunikacji interpersonalnej, Prestona Ni.

Nie zapominaj o swoich niezbywalnych prawach

Posiadamy prawo do:

 • Bycia szanowanym przez innych ludzi.
 • Wyrażania swoich opinii, emocji i pragnień.
 • Wyznaczania swoich priorytetów.
 • Mówienia “nie” bez poczucia winy.
 • Otrzymywania tego, za co zapłaciliśmy.
 • Wyrażania swojego punktu widzenia, nawet jeśli jest on zupełnie odmienny od tych wokół nas.
 • Chronienia siebie przed fizycznym, moralnym i emocjonalnym niebezpieczeństwem.
 • Budowania życia zgodnie z własną koncepcją szczęścia.

Zawsze pamiętaj o swoich granicach przestrzeni osobistej, jako że manipulator nie szanuje Twoich praw oraz stale przekracza takie granice. Nie zapominaj, że jesteś odpowiedzialny za swoje własne życie.

Manipulator powinien trzymać się od Ciebie z daleka

Podczas swojej relacji z manipulatorem, zauważysz, że stale zmienia on maski, raz będzie nadzwyczaj uprzejmy, po to, by za chwilę przemienić się w agresora.

Może on również przybrać postawę ofiary. Jeżeli zauważysz, że jakaś osoba wokół Ciebie posiada charakter, który oscyluje między ekstremalnymi biegunami, zalecamy, abyś trzymał się od niej z daleka oraz był ostrożny za każdym razem, kiedy wchodzisz z nią w kontakt.

Źródła osobowości, jaką charakteryzuje się manipulator biorą początek w jego dzieciństwie. To nie Twój problem, nie jesteś też w stanie tego naprawić.

“To nie jest jedyny sposób, aby to zrobić. To tylko jeden ze sposobów.”

-Gary Craig-

Zadaj mu pewne testujące pytania

Przetestuj go zadając pewne pytania, tak byś mógł stwierdzić czy ta osoba posiada jakiekolwiek poczucie samokrytyki i wstydu, czego manipulatorzy zwykle nie posiadają:

 • Czy uważasz, że to, o co mnie prosisz jest w porządku?
 • Czy myślisz, że to jest dla mnie dobre?
 • Czy mogę mieć własne zdanie na ten temat?
 • Czy ty mnie prosisz, czy stwierdzasz?
 • Co będę mieć w zamian?
 • Czy naprawdę myślisz, że ja…?

Nie uciekaj

dziewczyna w lesie

Jedną z ważnych charakterystyk manipulatora jest doprowadzenie Cię do tego, abyś postawiony przed daną sytuacją odpowiedział lub zareagował natychmiast. Kiedy masz mało czasu na reakcję, można Cię łatwiej zmanipulować.

Kiedy czujesz na sobie presję, zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech i nie spiesz się z podjęciem decyzji. Mówienie “pomyślę o tym” pozwoli Ci zachować pewną kontrolę nad sytuacją. Ponadto będziesz szanowany za wyznaczenie swoich granic wobec osoby, z którą rozmawiasz.

Naucz się mówić “nie”

Umiejętność odmawiania pomoże Ci ustalić swoje granice oraz dać wyraz szacunku wobec własnej osoby. 

Twoi znajomi zrobią to samo. Wyraźne “nie” w odpowiednim momencie pozwoli Ci utrzymać dobre relacje z innymi. Pamiętaj, że masz do tego prawo oraz zasługujesz na obranie swojej własnej ścieżki prowadzącej do szczęścia.

Podziel się możliwymi konsekwencjami

Kiedy znajdujesz się w sytuacji, w której czujesz się krzywdzony, zarówno werbalnie, jak i emocjonalnie, manipulator powinien wiedzieć o konsekwencjach swego działania.

Zdolność do wyprzedzenia manipulatora i w przekonywający sposób wyłożenia mu możliwych rezultatów działań, to jedna z najlepszych metod efektywnego komunikowania się z manipulującą osobą.

W ten sposób zmusisz ją do zmiany swojego nastawienia wobec Ciebie, obnażając jej plan, a tym samym odbierając jej kontrolę.

Broń się przed tyranizowaniem

Czasami manipulator stara się przestraszyć swoją ofiarę i sprawia, że cierpi ona w lęku przed znęcaniem.

W tym wypadku, dobrze, abyś pamiętał, że zwykle trzyma się on kurczowo tego, co wydaje mu się, że jest Twoją słabą stroną. I nic poza tym. Jeżeli pozostaniesz bierny i będziesz grać w jego grze, tylko będziesz wykorzystywany.

W momencie kiedy stawisz mu czoła oraz zaczniesz się bronić, manipulator wycofa się, jako że z natury jest tchórzem. 

Istnieje wiele badań wykazujących na to, że manipulatorzy zwykle byli w dzieciństwie ofiarami przemocy. To mimo wszystko nie sprawiedliwa ich postępowania, ale powinieneś wiedzieć, że należy reagować na ich zachowanie w zdrowy sposób.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.