Mandale: 5 korzyści, jakie daje ich rysowanie

Mandale: 5 korzyści, jakie daje ich rysowanie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Mandale mają korzenie w sanskrycie i w dosłownym tłumaczeniu oznaczają „święty krąg”. Mandale to okrągłe symbole, które stanowią część wielu różnych kultur. Buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo i niektóre plemiona tubylcze wykorzystują je jako rodzaj artystycznego ujścia, które ma pomóc ludziom odnaleźć się w życiu.

Niektóre kultury nawet wierzą, że mandale są powiązane z naszą energią życiową. Na przykład w kulturach Wschodu ludzie wierzą, że każdemu kolorowi jest przypisana określona czakra. Czakry to siły energii powiązane z naszym ciałem i otoczeniem, które wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego mandale są uważane za tak dobre dla dobrego samopoczucia – ponieważ mają w sobie czakry. W końcu są mityczną techniką, która może przynieść wiele korzyści.

„Mandala jest psychologicznym wyrazem całości jaźni”.
-Carl Jung-

Mandale dają uczucie zrelaksowania

Projektowanie i kolorowanie mandali może pomóc Ci skupić uwagę. Dlatego jest to świetne ćwiczenie na uspokojenie, szczególnie w chwilach stresu, oraz na obudzenie umysłu. Oto niektóre zalety mandali:

 • Pomagają utrzymać równowagę.
 • Przynoszą spokój i ciszę.
 • Patrzenie na mandale daje poczucie spokoju.
 • Pomagają w koncentracji.
 • Ułatwiają bycie uważnym.
 • Odsuwają myśli na bok i pobudzają kreatywność.
 • Sposób, w jaki układają się wszystkie kształty i projekty, daje poczucie równowagi.
Wzór mandali i kredki

Mandale mają na celu pomóc Ci uwolnić się od zmartwień. To dlatego, że ułatwiają skupienie się na chwili obecnej. Jest to jeden z powodów, dla których są tak potężnym narzędziem relaksacyjnym.

Głęboki związek ze sobą

Mandale ułatwiają nawiązanie relacji z najbardziej intymnymi częściami siebie samego. To pomaga przejść przez ścieżkę samopoznania. Są niesamowitym narzędziem do myślenia o Twoim miejscu na świecie i Twoich związkach z innymi ludźmi.

Te artystyczne wzory pomagają splatać się z najsilniejszymi energiami w nas samych i we wszechświecie. Robią to, wykorzystując wszystkie energie, które płyną z każdego kształtu i koloru.

Mandale są także rodzajem medytacji, która ułatwia skupienie uwagi. Przynoszą harmonię, ponieważ energie przepływają przez wszystkie ich kształty i kolory. Te energie mogą przekształcić negatywne rzeczy w pozytywne i przywrócić równowagę w życiu.

Warto także pamiętać, że mandale biegną od środka i na zewnątrz. To sprzyja połączeniu się z samym sobą, uwolnieniu się, odbudowaniu siebie i stworzeniu związku ze sobą. Wszystko to dzieje się dzięki różnym kolorom i kształtom wybranym dla mandali.

Mandale - malowanie farbami na niebiesko

Kreatywność i mandale

Mandale są artystycznym rodzajem wolności wypowiedzi. Innymi słowy, możesz je rysować, jak chcesz. Oczywiście, jeśli nie chcesz samodzielnie tworzyć kształtów, możesz kupić książki i czasopisma i skupiać się na ich kolorowaniu. Jak widać, istnieje wiele opcji.

Jedną z interesujących rzeczy na temat mandali jest ich silny związek z kreatywnością. Pozwalają uzyskać absolutną swobodę dzięki kolorom i kształtom. Innymi słowy, ułatwiają bycie kreatywnym i są doskonałym źródłem nowych pomysłów. Co więcej, każdy kształt i kolor symbolizuje nieświadome aspekty dotyczące Ciebie. Oto niektóre z ich znaczeń:

 • Czerwony. Pasja, zmysłowość, siła, moc i agresja. Pierwsza czakra.
 • Pomarańczowy. Przyjemność, chwała, próżność, postęp i energia. Druga czakra.
 • Żółty. Szczęście, siła woli i nowość. Trzecia czakra.
 • Zielony. Nadzieja, ulga i naturalność. Czwarta czakra.
 • Niebieski. Spokój, powaga, szacunek i komunikacja. Piąta czakra.
 • Fioletowy. Medytacja, kreatywność i oscylacja. Szósta czakra.
 • Biały. Pokój, harmonia, dobroć, delikatność i nieśmiałość. Siódma czakra.
 • Czarny. Głębia, tajemnica, autorytet, dostojność, bezpieczeństwo, smutek i żałoba.
 • Okręgi. Dynamizm i połączenie z kosmosem.
 • Krzyże. Świadome i nieświadome, połączenie nieba i ziemi.
 • Trójkąty. Transformacja i witalność.
 • Kwadraty. Stabilność i równowaga.
 • Labirynty. Poszukanie osobistego centrum.

„Płyń z tym, co może się zdarzyć, i pozwól umysłowi być wolnym: koncentruj się na akceptowaniu tego, co robisz. To jest ostateczność”.
-Chuang Tzu-

Mandale jako dekoracja

Możesz również użyć mandali do dekoracji swojego domu lub miejsca pracy. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie ich jako dekoracji:

 • Namaluj mandale na kamieniach i używaj ich jako ozdób.
 • Zszyj mandalę i użyj jej jako koca.
 • Połóż na ścianie tapety z mandalami.
 • Umieść mandale w ozdobnych ramkach.
Mandale na opakowaniach prezentów

Korzyści terapeutyczne z mandali

Mandale zostały uznane przez psychologię za narzędzie terapeutyczne. Szwajcarski psycholog Carl Jung powiedział, że są jak reprezentacje naszego umysłu. Uważał, że dzięki nim łatwiej nam koncentrować się na nieświadomych aspektach naszego wnętrza, transformować je i internalizować. Powiedział również, że przekazujemy w mandale to, co myślimy i czujemy.

Istnieje również wiele różnych gałęzi psychologii, które mówią o korzyściach płynących z mandali. Psychologia transpersonalna traktuje mandale jako rodzaj ćwiczenia dla głębokiego połączenia z samym sobą. Psychologia poznawcza i behawioralna postrzega ją jako narzędzie do poprawy pamięci, uwagi, percepcji i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Są też inne sytuacje, w których ludzie używają mandali. Na przykład w terapii zajęciowej, ponieważ stymulacja poznawcza pomaga ludziom wykonywać codzienne czynności. Stosowane są również w placówkach edukacyjnych, aby pomóc uczniom zachować koncentrację, uwagę i dyscyplinę.

Jak widać, istnieje wiele korzyści, jakie dają mandale. Są jak dzieła sztuki, które pomagają się zrelaksować i uwolnić umysł. Mają także ogromny potencjał twórczy.

„Wszystko, co pojawia się w Twojej mandali, jest ścieżką do Twojego przebudzenia. Z tego punktu widzenia przebudzenie nieustannie jest na wyciągnięcie ręki”.
-Pema Chödrön-

To może Cię zainteresować ...
Kolorowanie mandali – jakie korzyści przynosi?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Kolorowanie mandali – jakie korzyści przynosi?

Kolorowanie mandali daje nam możliwość pracy nad naszą uwagą i osiągnięcia stanu odprężenia. W księgarniach znajdziemy wiele kolorowanek dla dorosł...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Añaños, E., Estaún, S., Tena, D., Mas, T.M., y Valli, A. (2008). Psicología y comunicación publicitaria. Barcelona, España: Bellaterra.
 • Celina Emborg – Artista Visual – Taller de pintura. Mandalas, Arte abstracto. (n.d.). Retrieved December 9, 2022, from Celina Emborg website: https://emborg.com.ar/
 • Constanzo Baeza, M., Pino Duarte, Y., & Placencio Naranjo, K. (2019). Mandalas: una técnica ancestral para desarrollar la atención y la concentración con estudiantes con TEL mixto de una escuela de lenguaje de Maipú.
 • Da Rós Albano, A. (2014). Mandalas, entre lenguaje y dispositivo de comunicación. Facultad de Ciencia Política y Relaciones Internacionales.
 • Dahlke, R. (2004). Mandalas, como encontrar lo divino en ti. Un libro para encontrar la meditación y el dibujo y coloreado de los distintos mandalas. Barcelona, España: Robbin Book.
 • Farelo López, P. (2019). El dibujo como metodología educativa: el arte de los Mandalas. Universidad de Valladolid.
 • Jung, C. (1972). Concerning Mandala Symbolism. In Mandala Symbolism: (From Vol. 9i Collected Works) (pp. 71-100). Princeton: Princeton University Press. https://doi.org/10.1515/9781400886043-005
 • Martínez Cruz, M.C. (2008). Los mandalas: esos grandes desconocidos, 1(3), 1-7.
 • Molas, Silvia. (2021, March 2). Taller de Mandalas. Retrieved December 8, 2022, from website: https://silviamolas.com/es/taller-de-mandalas/
 • Vazquez, B. (2019). “EL EFECTO DE LA TÉCNICA DE LAS MÁNDALAS EN EL NIVEL DE ATENCIÓN DE LOS ESTUDIANTES DE LA I.E.P. 71001 ALMIRANTE MIGUEL GRAU DE PUNO, 2018” [Tesis, ]. http://renati.sunedu.gob.pe/handle/sunedu/744004

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.