Malala Yousafzai otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2014 roku w wieku 17 lat. Tym samym jest najmłodszą laureatką Nagrody Nobla. Ta młoda aktywistka i obrończyni praw człowieka walczy o prawa do dobrej jakości edukacji młodych dziewcząt z całego świata.
Malala Yousafzai urodziła się w Mingorze w Pakistanie w 1997 roku. Jest najstarszą z trójki rodzeństwa.
Jej ojciec uważał, że córka ma prawo do edukacji, dlatego zapisał ją do szkoły. To on zachęcił Malalę do wkroczenia na ścieżkę aktywizmu politycznego, chociaż ona początkowo chciała zostać lekarzem.
Jak Malala Yousafzai zaczęła walczyć o prawa człowieka?
W 2007 r. talibowie przejęli okręg Swat i zakazali wszystkim dziewczętom chodzenia do szkoły. W tym momencie Malala zaczęła pisać blog o swoim życiu w nowym reżimie, który opublikowała pod egidą BBC pisząc pod pseudonimem Gul Makai.
Na swoim blogu potępiła tę brutalną grupę talibów za dyskryminację dziewcząt i kobiet.
Chociaż talibowie zaatakowali i zamordowali wiele dzieci, młodzieży i dorosłych, kobiety w Afganistanie nadal są głównymi ofiarami niesprawiedliwości, braku szacunku i nierówności.
„Zaczęli rozpowszechniać przesłanie, że kobiety nie mają takich samych praw jak mężczyźni. Było to dla mnie nie do przyjęcia, dlatego zabrałam głos. Chciałam zostać lekarzem i samodzielnie zarabiać i podejmować decyzje. Pamiętam, że zaczęłam płakać, gdy usłyszałam tę wiadomość” – powiedziała Malala podczas wywiadu na temat swojej aktywności.
Malala Yousafzai: młoda i odważna rzeczniczka praw kobiet
9 października 2012 roku Malala padła ofiarą ataku w Mingorze w Pakistanie. Kiedy jechała autobusem do domu ze szkoły, dwóch talibów postrzeliło ją w szyję. Gdy przywódca talibów dowiedział się, że przeżyła atak, zagroził, że znów spróbuje ją zabić.
Życie Malali było zagrożone, ponieważ potępiała ona wszystkie ohydne czyny popełnione przez grupę terrorystyczną w dystrykcie Swat na północ od Pakistanu. Często powtarzała, że boli ją fakt, że w większości szkół zakazano edukacji kobiet.
Po ataku młoda Malala Yousafzai trafiłą do szpitala w pobliżu stolicy Pakistanu, Islamabadu. Lekarze wyciągnęli kulę z jej szyi. Następnie przeniesiono ją do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszła wiele operacji.
Po ataku
Ludzie na całym świecie poparli Malalę po ataku na jej życie. To zajście skłoniło wielu międzynarodowych przywódców politycznych do potępienia kontrowersyjnej sytuacji panującej w Pakistanie.
Po otrzymaniu implantu ślimakowego i pomyślnym przejściu operacji rekonstrukcji czaszki, stan Malali został uznany przez lekarzy za stabilny na tyle, że młoda rzeczniczka mogła powrócić do życia poza szpitalem. Po wyjściu ze szpitala Malala Yousafzai kontynuowała walkę o prawa człowieka.
Jej silna osobowość uczyniła ją niepowstrzymaną. Ludzie postrzegają ją teraz jako bohaterkę i głos dziewcząt walczących o swoje prawa edukacyjne.
„Terroryści myśleli, że zmienią moje cele i powstrzymają moje ambicje, ale w moim życiu nic się nie zmieniło, poza tym, że słabości, strach i niemoc umarły. Narodziły się siła, moc i odwaga”.
-Malala Yousafzai-
Każdy z nas może być jak Malala
Malala jest mądrą, wrażliwą i skoncentrowaną na celu młodą kobietą, która doświadczyła tego, co najlepsze i najgorsze mają do zaoferowania istoty ludzkie.
„Musimy wierzyć w moc i siłę naszych słów. Nasze słowa mogą zmienić świat”.
-Malala Yousafzai-
Ta młoda kobieta zaskarbiła sobie miłość i wsparcie ludzi z całego świata. Otrzymała również wiele zasłużonych nagród w różnych krajach.
Malala Yousafzai to po prostu niesamowita młoda kobieta, będąca inspiracją dla tych, którzy walczą o promowanie zrównoważonych zmian na świecie.
„Dlatego terroryści boją się edukacji. Nie chcą, aby kobiety zdobywały wykształcenie, ponieważ wtedy stałyby się silniejsze”.
-Malala Yousafzai-