Czym są histaminy i jak działają?

Czym są histaminy i jak działają?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Większość osób słyszało o wykorzystywaniu leków antyhistaminowych do leczenia alergii. Ale czy wiesz w jaki sposób histaminy wpływają na Twoje zdrowie? Czytaj dalej, aby poznać ważną rolę odgrywaną przez histaminy!

Bez wątpienia słyszałaś już o histaminach czy antyhistaminach. Te dwie substancje są bezpośrednio związane z alergiami i leczeniem alergii. Ale zapewne nie wiesz co dokładnie robią histaminy i dlaczego są w stanie wywoływać takie silne reakcje na jedzenie, rośliny lub zwierzęta.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat tego czym są histaminy oraz co robię w Twoim organizmie. Poznasz również ich związek z alergią i rolę, jaką odgrywają w reakcjach alergicznych.

Czym są histaminy?

Histaminy to cząsteczki, które mają dwoiste działanie. W zależności od tego, w którym miejscu w ciele się znajdują, mogą pełnić rolę hormonów lub neuroprzekaźników. Oznacza to, że mają regulować funkcje biologiczne Twojego organizmu. Poza tym pozwalają niektórym komórkom dzielić się informacjami.

Oprócz tego histaminy odgrywają kluczową rolę w regulowaniu działania układu immunologicznego. Dodatkowo regulują niektóre funkcje układu pokarmowego, takie jak wytwarzanie kwasu żołądkowego w żołądku.

Co więcej, są również istotne w procesie regulowania niektórych cykli w organizmie, na przykład snu. Sprawią, że Twój cykl snu pozostaje mniej lub bardziej stabilny. I w końcu są związane z niektórymi kwestiami z zakresu ludzkiej seksualności.

Wzór histaminy

Co produkuje histaminy?

Twój organizm nie jest w stanie sam wytwarzać histamin, w przeciwieństwie do wielu innych hormonów. Potrzebuje histydyny, kluczowego aminokwasu, który pozyskuje ze spożywanego jedzenia.

Właśnie dlatego dieta odgrywa tak istotną rolę w produkcji histamin. Aby zadbać o właściwy poziom histamin w Twoim ciele, musisz stosować dietę bogatą w białka. Niektóre badania sugerują, że osoby, w których dietach brakuje białka, mogą mieć więcej problemów natury alergicznej.

Kiedy spożyjesz wystarczające ilości histydyny, Twój organizm zaczyna produkować histaminę w procesie nazywanym dekarboksylacją. Proces ten zachodzi w dwóch elementach układu odpornościowego, nazywanych komórkami tucznymi i bazofilami.

Ponieważ histaminy to ważny neuroprzekaźnik, histaminę są w stanie również produkować niektóre części mózgu.

W jaki sposób histaminy wpływają na Twój organizm?

Aby hormony i neuroprzekaźniki działały, muszą zostać wchłonięte przez określone receptory w Twoim organizmie. Naukowcy odkryli cztery różne rodzaje receptorów. Znajdują się one w całym Twoim ciele, a każdy receptor ma inne działanie.

Niektóre receptory znajdują się na przykład w układzie pokarmowym, zaś inne w oskrzelach czy w mózgu. Ostatni z rodzajów receptorów został odkryty dopiero niedawno, więc możliwe, że w niedalekiej przyszłości dowiemy się czegoś więcej na temat nowych sposobów, w jakie ten hormon wpływa na ciało.

Działanie histaminy

1. Stan zapalny

Główne zadanie histaminy to wywoływanie stanu zapalnego w organizmie. Taka odpowiedź pomaga izolować obce i problematyczne czynniki, aby organizm był w stanie zwalczać je w bardziej skuteczny sposób. Niestety kiedy hormon nie działa we właściwy sposób, wywołuje reakcje alergiczne.

Wazodylatacja to proces, który wywołuje stan zapalny. Oznacza rozszerzanie naczyń krwionośnych, co zwiększa objętość krwi w obszarze, który obejmuje.

Histamina przyciąga również białe krwinki do zmienionego obszaru, co wywołuje stan zapalny, ciepło, świąd i zaczerwienienie. Te dokuczliwe objawy są ceną, jaką płacisz za to, aby Twoje ciało było chronione przed obcymi czynnikami.

2. Regulowanie snu

Histamina wpływa na organizm w sposób zupełnie odwrotny niż melatonina. Innymi słowy, odpowiada za regulowanie pobudzenia i jawy. Większość leków przeznaczonych do leczenia hipersomni (nadmiernej senności) czyni to aktywujące same receptory co histamina.

Przeciągająca się kobieta

3. Seksualność

I w końcu histamina odgrywa istotną rolę w regulowaniu odpowiedzi seksualnych. Jest mocno związana z orgazmem. Kilka badań udowodniło, że niedobór histaminy może prowadzić do braku możliwości osiągnięcia orgazmu. Z kolei zbyt wysoki poziom histaminy ma tendencję do wywoływania przedwczesnego wytrysku u mężczyzn.

Widzisz więc, że histamina ma niezwykle duży wpływ na zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie. Właśnie dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu zdrowej diety i nawyków, które wspierają produkcję histaminy. Twoje ciało Ci za to podziękuje!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.