Lubiani ludzie - co sprawia, że zyskują sympatię innych?

Lubiani ludzie od samego początku są przez innych darzeni wyjątkową sympatią. Ale jak to możliwe? Czemu zawdzięczają tę umiejętność?
Lubiani ludzie - co sprawia, że zyskują sympatię innych?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Mówią, że gust nie jest rozliczany. Rzeczywiście, ktoś, kto niektórym z nas wydaje się cudowny, inteligentny i zabawny, może nie wzbudzać u innych żadnego zainteresowania. W rzeczywistości mogą nawet generować uczucie odrzucenia. Są jednak tacy, którym bez wysiłku udaje się zdobyć wszystkich (przynajmniej większość) już od pierwszego spotkania. Co takiego jest w tych sympatycznych ludziach, że są tak wyjątkowi?

Prawdopodobnie znasz kilka takich osób. Każdy ma o nich tylko dobre rzeczy do powiedzenia i udaje im się utrzymać te pozytywne pierwsze wrażenia. Bez względu na to, z kim sympatyczni ludzie się odnoszą i ile mają ze sobą wspólnego, czy nie, wiedzą, jak sprawić, by czuli się komfortowo, bezpiecznie i mile widziani. Więc z czego dokładnie składa się ten prezent?

Są otwarci i towarzyscy

Niewątpliwie sympatyczni ludzie mają charyzmę i wysoki poziom umiejętności społecznych. Są otwarci, ekstrawertyczni i wiedzą, jak radzić sobie zarówno z językiem werbalnym, jak i niewerbalnym. Ponadto często się uśmiechają (i szczerze), przyjmują zrelaksowaną i nieformalną postawę oraz wykazują zainteresowanie tym, z kim rozmawiają.

Wszyscy lubimy być słyszani, a sympatyczni ludzie nie różnią się od siebie. Niemniej jednak nie próbują zmonopolizować rozmowy ani narzucać się innym. Raczej aktywnie słuchają i pozwalają im się wyrazić. Wiedzą również, jak modulować swój głos i dobrze wykorzystywać kontakt fizyczny, aby generować poczucie bliskości i zaufania.

kobiety rozmawiają

Są szczęśliwi, optymistyczni i pozytywni

To niewątpliwie jedne z ich najbardziej charakterystycznych cech. Rzeczywiście, sympatyczni ludzie zarażają wszystkich swoją radością i dobrym humorem. Nie narzekają ani nie krytykują. Wręcz przeciwnie, naturalnie skupiają się na pozytywnych aspektach każdej sytuacji i są elastyczni i optymistyczni.

Dzięki takiemu nastawieniu udaje im się wzbudzić pozytywne emocje u osób, z którymi wchodzą w interakcje. W rzeczywistości w końcu kojarzą swoje towarzystwo ze spokojem, szczęściem i wygodą.

Oni też lubią wszystkich

Ich optymistyczne nastawienie sprawia, że dostrzegają milszą stronę każdej osoby. Oznacza to, że są tolerancyjni, empatyczni i otwarci. W każdej osobie, którą spotykają, znajdują coś pozytywnego i skupiają się na tym, oceniając ich.

Krótko mówiąc, wszyscy je lubią. Jednak w tym samym czasie mają również tendencję do współczucia dla większości ludzi. Być może to właśnie ta postawa ułatwia im łączenie się. W końcu wszyscy lubimy czuć, że każdy, z kim rozmawiamy, nas rozumie.

Posiadają samoocenę i pokorę

Pewność siebie to jedna z najbardziej atrakcyjnych cech. Ci, którzy czują się bezpieczni i wydają się być bezpieczni, mają tendencję do wzbudzania większej sympatii u innych. To powiedziawszy, musi to być zdrowa i prawdziwa samoocena. Jeśli mówimy tylko o sztucznie rozdętym ego, które stara się mówić tylko o sobie lub wyróżniać się spośród innych, ma to odwrotny skutek.

Sympatyczni ludzie są pewni siebie i wartościowi. Są też proste i skromne. Otrzymują komplementy z przyjemnością i wdzięcznością, ale nie popisują się ani nie starają się poniżać innych.

Są autentyczne i autentyczne

Ostatnim akcentem magii jest ich autentyczność. W końcu wszyscy spotkaliśmy ludzi, którzy są mili, uśmiechnięci i pozornie mili, ale którzy dają nam poczucie niepewności i wzbudzają podejrzenia. Zazwyczaj dostrzegamy, czy ich intencje i postawy są autentyczne czy fałszywe.

Jednak to, co sprawia, że sympatyczni ludzie są tak różni, to ich spontaniczność i umiejętność pokazywania się takimi, jakimi są, bez próby udawania lub ukrywania się za maską doskonałości. Naprawdę otwierają się na świat, a świat im za to dziękuje.

współpracownicy rozmawiają

Rodzą się i są stworzeni

Jest wielu psychologów, którzy podkreślają, jak szkodliwe jest próbowanie zadowolenia wszystkich. Twierdzą, że zniekształca to naszą tożsamość. Nie ulega jednak wątpliwości, że łączenie się z innymi ułatwia nam życie i poprawia poczucie satysfakcji i dobrego samopoczucia.

Relacje społeczne są korzystne dla naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego i musimy je pielęgnować. To powiedziawszy, co możesz zrobić, jeśli nie jesteś jedną z tych osób, które wszyscy lubią?

Z pewnością niektórzy z tych, którzy posiadają tego rodzaju charyzmę i związane z nią cechy, pozostaną w ten sposób od dzieciństwa. Nie oznacza to jednak, że reszta z nas również nie może ich rozwijać. Rzeczywiście, przyjęcie bardziej otwartego, optymistycznego i tolerancyjnego nastawienia, poprawa umiejętności społecznych i podniesienie poczucia własnej wartości zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz nawet poprosić o profesjonalną pomoc, jeśli chcesz. Jakkolwiek to zrobisz, przekonasz się, że twoje relacje z innymi wzrosną jakościowo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carnegie, D., & Cole, B. (2011). How to win friends and influence people in the digital age. Simon and Schuster.
  • Pease, A. (2010). Comunicación no verbal. El Lenguaje del Cuerpo. Barcelona, España: Amat.
  • Umberson, D., & Karas Montez, J. (2010). Social relationships and health: A flashpoint for health policy. Journal of health and social behavior51(1_suppl), S54-S66.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.