Żyj świadomie - nie spełniaj narzuconych Ci oczekiwań

Żyj świadomie - nie spełniaj narzuconych Ci oczekiwań

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2017

Żyj świadomie. Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz takie stwierdzenie? Być może różnica między życiem niemowlęcia i dojrzałej osoby. Jednak stwierdzenie: “Żyj świadomie” skierowane jest wyłącznie do tej drugiej grupy osób. Wiele z nich musi bowiem dokonać znacznych zmian, by rzeczywiście żyć w pełni świadomie.

Przychodzimy na ten świat pełni niewinności właściwej komuś, kto nie wie niczego, a oczekuje wszystkiego. Nasi rodzice są tymi, którzy prowadzą nas na tym początkowym etapie naszego życia, w którym przyszłość ma się rysować w perfekcyjnych barwach.

Jednakże, w miarę jak dorastamy, część tego czaru po prostu pryska. Doznajemy pierwszych rozczarowań i powoli, krok po kroku, zaczynamy coraz lepiej rozumieć na czym konkretnie polega dorosłość. Nikt nie oferuje niczego w zamian i nikt nie gwarantuje już, że zawsze będziemy szczęśliwi. 

Żyj świadomie dokonując własnych wyborów

Świat obraca się na swoim zardzewiałym z powodu czasu okręgu, rozdzielając przeznaczenia. Istnieje taki, który wierzy, że wszyscy mamy ustaloną drogę, zupełnie jakbyśmy zostali zaprogramowani w jakiejś fabryce. Ale w rzeczywistości tak nie jest. W naszym złożonym życiu wszystko jest możliwe, dopóki my sami w to wierzymy, dopóki marzymy, dopóki mamy wiarę i odwagę, że wszystko się może zdarzyć.

Są tacy, którzy przemierzają swoją życiową drogę podporządkowując się całkowicie temu, czego spodziewają się po nim inne osoby. Zawsze bierze pod uwagę wyuczone wzorce i czuje potrzebę spełnienia narzuconych mu przez społeczeństwo funkcji i oczekiwań.

Przeczytaj również artykuł: Twoje szczęście jest w twoich rękach

Taki stan rzeczy może jednak doprowadzić do sytuacji, w której ktoś spędzi swoje życie realizując cudze cele i oczekiwania. Żyje w taki sposób, bo wydaje mu się, że tak jest łatwiej i bezpieczniej. Trzeba jednak jednoznacznie stwierdzić, że nie można być szczęśliwym, dobrowolnie dając się zakuć w kajdany cudzych oczekiwań.

Tak więc tytułowe stwierdzenie: “żyj świadomie” odnosi się właśnie do takich osób. Przede wszystkim powinny one zrozumieć, że wszystko staje się możliwe, jeśli one same na to pozwolą. Jeśli zauważasz, że również Ty zaliczasz się do tej grupy, to dokonaj zmian. Żyj świadomie!

Co zatem praktycznie możesz zrobić, by uwolnić się z niewoli cudzych oczekiwań?

Wszystko jest możliwe, gdy jesteś wolny od konfliktów wewnętrznych

Dziewczyna

Każdy z nas posiada swoją własną księgę historii. Być może zapisałeś już niejeden rozdział pełen rozczarowań i niepowodzeń.

Jesteś zupełnie świadomy wszystkich bitew, które zostały już uwolnione, świadomy każdej blizny, która pozostaje w Twoim wnętrzu. Jednak tylko ci, którzy są gotowi akceptować je zamiast wyłącznie je w sobie nosić, są gotowi na skorzystanie z nowych możliwości, do wejścia do innego świata. Tego, w którym wszystko jest możliwe.

Innymi słowy rzecz ujmując, nowe możliwości są dostępne wyłącznie dla tych osób, które naprawdę w nie wierzą. Ci natomiast, którzy zamykają swoje serce pieczętując je zgorzknieniem, chęcią odwetu, pozbawiają się możliwości osobistego rozwoju i możliwości bycia na nowo szczęśliwym.

Przeczytaj również artykuł: Odnalezienie mentalnego spokoju

Żyj świadomie – mając wiarę we własne możliwości

Otaczający nas świat jest niezwykle złożony. Jest tak złożony, że od czasu do czasu na skutek powiązania wielu czynników okazuje się również być niezwykle niesprawiedliwy. Ty jednak żyj świadomie nie popadając w pułapkę przypisywania każdej zaistniałej kwestii przeznaczeniu.

  • Świat może być złożony, jednak wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialny za to jaką tkaninę utkasz z nici, jaką podaje Ci życie.
  • W całym chaosie życia, którego doświadczyłeś, biorąc pod uwagę ciężar rozczarowań, może się zdarzyć, że przestaniesz wierzyć w samego siebie.
  • Zazwyczaj przestajemy wierzyć we własne siły i zdolności wtedy, kiedy nasze myśli zamieniają się w nieustanny hałas. Kiedy negatywne myśli zaczynają pisać swoją dołującą muzykę w całości skomponowaną z fałszywie wygrywanych nut.

Jak możemy ponownie uporządkować ten bezład negatywnych myśli? Wezwanie: “żyj świadomie” oznacza między innymi potrzebę zupełnej zmiany nastawienia. Innymi słowy musisz te melodie pełne negatywnych myśli zastąpić tym, co daje poczucie własnej wartości. Potrzebujesz samoświadomości.

Przeczytaj również artykuł: Poczucie własnej wartości – dlaczego jest aż tak ważne?

Przeżywasz w swoim życiu trudne chwile. Pamiętaj jednak, że nie jesteś skazany na życie w wiecznym rozczarowaniu i zniechęceniu. Żyj świadomie karmiąc nowe marzenia, skierowane w zupełnie innym kierunku. Przełam zewnętrzne mury, które stale blokują Twój dalszy rozwój.

Dziewczyna otoczona przez zegary

Żyj świadomie w złożonym świecie

Życie. W naszym życiu nosimy na sobie wiele odpowiedzialności, mamy do spełnienia mnóstwo celów, mamy obowiązek poświęcania naszej uwagi wielu osobom i wreszcie mamy wiele potrzeb do zaspokojenia. Czasem nasze życie jest tak skomplikowane, że krok po kroku gubimy z oczu cel i tracimy naszą wewnętrzna równowagę.

W nieogarniętej wrzawie, dzień po dniu wymazuje się część naszego jestestwa, naszej spontaniczności, część nas samych. Musimy nauczyć się wyznaczać priorytety, a najważniejszym priorytetem… jesteś właśnie Ty.

Bardzo ważną zasadą, którą zawsze powinieneś brać pod uwagę jest ta, która mówi, że jeśli Ty sam nie masz się dobrze, to cały Twój świat nie będzie się miał lepiej. Co więcej, w takiej sytuacji nie będziesz w stanie czynić szczęśliwymi innych.

Przeczytaj również artykuł: Możesz osiągnąć więcej, niż ci się wydaje

Wszystko natomiast stanie się możliwe, gdy będziesz żyć w zgodzie z samym sobą, ze wyznawanymi przez Ciebie wartościami i odczuwanymi w Twym wnętrzu emocjami.

  • Życie powinno płynąć z dnia na dzień w delikatnym, wysublimowanym poczuciu harmonii.
  • Nikt nie ma prawa narzucać Ci czegoś, czego Ty po prostu nie chcesz, nigdy nie oddawaj swojego szczęścia w cudze ręce. Każdy rodzaj manipulacji, atak na poczucie Twojej własnej wartości, niszczy poczucie synergii, z którego każdy z nas powinien się cieszyć.
  • Pozwól sobie na to, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że czasem trzeba odłożyć na bok to, co czujemy, by sięgnąć po to, na co zasługujemy. Może dzisiaj czujesz się zniechęcony, ale pamiętaj, że zasługujesz na coś więcej, niż codzienny smutek. Zasługujesz na marzenia, ich spełnianie i na to by być sobą każdego nowego dnia.

W tym złożonym życiu, niedobrym i chaotycznym, zawsze potrzebujemy wewnętrznej równowagi, poczucia, że świat może zostać uporządkowany i, że możemy go mieć pod kontrolą. Pamiętaj więc, że wszystko jest możliwe, gdy tak jak Ty, wierzysz, że możesz osiągnąć wszystko. Żyj świadomie!

Marzenie

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.