Różne warstwy psychologicznej skóry

Często mówimy, że ktoś, kto ostro reaguje na krytykę, ma cienką skórę. Jednak na czym tak naprawdę polega to zjawisko i dlaczego występuje?
Różne warstwy psychologicznej skóry

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2022

Nasza skóra ma więcej receptorów czuciowych w niektórych miejscach niż w innych. Na przykład, podczas gdy pieszczota na szyi może wywołać gęsią skórkę, na ramieniu może nie mieć takiego samego efektu. To samo dzieje się na Twojej mapie emocjonalnej. Twoja psychologiczna skóra jest pokryta receptorami i masz bardziej wrażliwe punkty w niektórych obszarach niż w innych. W niektórych obszarach wystarczy niewielki nacisk, aby wywołać naprawdę silną reakcję. Jak wyglądają warstwy psychologicznej skóry?

Ten model akcji-reakcji jest szczególnie widoczny w przypadkach krytyki. Twój sposób przetwarzania zależy od wielu czynników. To zależy jak, gdzie i kiedy to się stanie. Na przykład w jednym konkretnym momencie możesz potraktować komentarz jako żart, podczas gdy w innym ten sam komentarz Cię zdenerwuje lub zestresuje.

Przyjaciele opowiadają o symbolizacji konwersacyjnego narcyzmu

Szkodliwa krytyka

Wyobraź sobie, że od kilku miesięcy próbujesz nauczyć się języka. Wykorzystałeś tę niewielką ilość wolnego czasu, jaki masz, aby zacząć uczyć się nowych słów i zapoznać się z ich najpopularniejszymi wyrażeniami. Jednocześnie wyobraź sobie, że masz przyjaciela, który doskonale mówi w tym języku.

Pewnego dnia spotykasz się i mówisz mu, co robisz. Przyjaciel zachęca Cię do ćwiczenia z nim. Jednak jak tylko otworzysz usta, zaczyna Cię krytykować. Robi aluzje do Twojego sposobu uczenia się, zasobów, z których korzystasz, a nawet Twoich umiejętności.

Wracasz do domu z poczuciem, że wszystkie wysiłki, które podejmujesz, są bezużyteczne. To Cię denerwuje, ponieważ włożyłeś tyle energii w swój nowy projekt. Twoja psychologiczna skóra jest podrażniona.

Teraz wyobraź sobie tę samą sytuację tylko tym razem jesteś na wakacjach i zdecydowałeś się spędzić trochę czasu na nauce tego samego języka. Zrobiłeś kilka ćwiczeń gramatycznych i obejrzałeś kilka filmów, ale dość swobodnie podchodzisz do tej kwestii. Wtedy spotykasz swojego przyjaciela. Tym razem jego krytyka trochę Cię denerwuje, ale nie tak bardzo, jak wcześniej. Zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę nie traktujesz swojego projektu wystarczająco poważnie.

W tym przypadku akceptujesz przyjaciela, który mówi Ci, że powinieneś poświęcić więcej uwagi swojemu nowemu projektowi. Nie kwestionujesz tego, czy mówi Ci dla Twojego własnego dobra. Co więcej, kiedy mówi, że jeśli tak naprawdę nie zamierzasz się w to wciągnąć, lepiej to zostawić, mniej więcej się z nimi zgadzasz.

Krytyka z ich strony była taka sama, ale Twoja wrażliwość nie. W efekcie Twoja psychologiczna skóra była mniej wrażliwa i bardziej adaptacyjna.

Mężczyzna krytykujący dziewczynę, podrażniający jej psychiczną skórę.

Kontekst krytyki: przerzedzenie skóry psychicznej

Dlatego tak ważne jest zrozumienie, że nie możesz kontrolować tego, co mówią Ci inni. Możesz jednak przeciwstawić się temu. W pierwszym przypadku możesz spróbować odwrócić się od swojej osobistej sytuacji i pozytywnie spojrzeć na komentarze znajomego. Skorzystaj z ich rad. Rozważ rezygnację z innego celu, aby spędzić więcej czasu na nauce nowego języka.

Możesz nawet docenić fakt, że chcieli się z Tobą spotkać, aby omówić Twoje zainteresowania. Zaakceptuj, że ich intencją było pomóc Ci, nawet jeśli ich komentarze Cię ranią.

Oczywiście byłoby inaczej, gdybyś zrozumiał, że chcą się z Tobą spotkać tylko po to, by zademonstrować swoją wyższość i utrzeć Ci nosa, że wiedzą coś, czego Ty nie wiesz. Jednak zwykle tak nie jest. Ludzie z tą niebezpieczną skłonnością zazwyczaj wolą kontekst publiczny, aby chwalić się rzekomą wyższością lub używać umiejętności, które rozwinęli od ostatniego spotkania z Tobą. Zwykle w opisanych przez nas warunkach ich celem jest pomoc.

Z drugiej strony, może właśnie mieli zły dzień i ich własna psychologiczna skóra może być napięta. Być może mieli spotkanie z szefem, które nie poszło tak dobrze, albo pokłócili się ze swoim partnerem. W tym konkretnym kontekście możesz zacząć od pytania, jak się mają. Oznacza to, że będziesz w stanie lepiej zinterpretować ich słowa, zrozumieć ich sytuację i na chwilę zapomnieć o sobie.

Etykiety

Innym ciekawym faktem dotyczącym wrażliwości na krytykę jest to, że wszyscy, w związku z naszym własnym obrazem siebie, często musimy radzić sobie z etykietami, których nie chcemy.

Weźmy na przykład punktualność. Niektórzy ludzie spędzają godziny czekając na innych. Wyobraź sobie, że jedna z tych osób zmienia pracę i pierwszego dnia w nowej firmie rozkład jazdy autobusów różni się od tego, który obowiązywał w zeszłym tygodniu. To sprawia, że spóźniają się do pracy. Jednym z pierwszych komentarzy przełożonego jest to, że bardzo poważnie traktują punktualność. Chociaż przełożony jest nieświadomy, poruszył bardzo delikatny temat dla swojego nowego pracownika.

Wszyscy mamy te wrażliwe punkty. Ponadto nie jesteśmy w stanie kontrolować wielu otaczających nas okoliczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Esnaola, I., Goñi, A., & Madariaga, J. M. (2008). El autoconcepto: perspectivas de investigación. Revista de psicodidáctica13(1), 69-96.
  • Goñi Palacios, E., Fernández Zabala, A., & Infante Borinaga, G. (2012). El autoconcepto personal: diferencias asociadas a la edad y al sexo. Aula abierta.
  • Gozaíni, O. A. (1995). Formas alternativas para la resolución de conflictos (p. 15). Depalma.
  • Viveros, J. A. (2003). Liderazgo, comunicación efectiva y resolución de conflictos. OIT.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.