Ludzie z magią, których uwielbiamy od pierwszych chwil

Ludzie z magią, których uwielbiamy od pierwszych chwil
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

ludzie z magią, których lubimy już od momentu poznania. Tak naprawdę nie wiemy, co w nich jest, ale w tym szaroburym świecie ich obecność jest kolorem, który nas przyciąga, uszczęśliwia i sprawia, że rzeczywistość staje się bardziej znośna. Nauka mówi, że może to być ich uśmiech, podejście lub urok osobisty. Jednak dla wielu te wrodzone cechy wydają się czymś magicznym, czymś niewytłumaczalnym. Tacy właśnie są ludzie z magią.

Bardzo możliwe, że Dale Carnegie nie będzie brzmiało dla nas znajomo. Jednak ten przedsiębiorca i utalentowany pisarz lat trzydziestych położył podwaliny pod wszystkie publikacje dotyczące samopomocy, które dziś wypełniają półki naszych księgarni. Jedną z jego najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się publikacji w historii była niewątpliwie “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”.

Są ludzie z magią, którzy nie potrzebują sztuczek. Ludzie wyjątkowi, którzy urzekają od pierwszego wejrzenia swoją skromnością i autentycznością.

Książka ta opisuje po raz pierwszy jedną z największych aspiracji człowieka (czy tego chcemy czy nie), a mianowicie: bycie lubianym. Od lat trzydziestych do chwili obecnej zainteresowanie tą dyscypliną psychologii stale rosło. Obecnie każdy prawdziwy profesjonalista w dziedzinie coachingu musi wiedzieć, jak szkolić swoich klientów w tych podstawowych i istotnych technikach, dzięki którym mogą oni wywrzeć dobre wrażenie na swoim otoczeniu.

Jednak najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że istnieją ludzie, którzy rodzą się z tą naturalną umiejętnością natychmiastowego nawiązywania bliskich kontaktów z tymi, z którymi mają do czynienia. Wzbudzają pozytywne emocje, dają pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Mają w sobie magiczną iskrą, spontaniczną i produktywną, która jest jak niewidzialny diament, który każdy prawdziwy przywódca chciałby mieć przy sobie by przyciągnąć do siebie więcej zwolenników.

Jest to także narzędzie, które ktokolwiek o znikomych umiejętnościach społecznych chciałby rozwijać. Pomaga ono cieszyć się lepszymi relacjami w życiu codziennym, w którym łatwiej jest nawiązywać nowe przyjaźnie, znaleźć partnera i poczuć się pewniej siebie. Jak widać, mamy tu do czynienia z wymiarem psychologicznym, który może być bardzo interesujący dla rozwoju osobistego i zasługuje na szczegółową analizę.

Ludzie bawiący się na plaży

Ludzie, którzy bez najmniejszego wysiłku ze swojej strony są lubiani, ludzie z magią

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że chęć bycia lubianym przez wszystkich może stać się źródłem dotkliwego cierpienia. To nie ma sensu, nie jest ani pożyteczne ani zdrowe. Istnieją jednak osoby, które bez wysiłku, bez szukania lub udawania, są w stanie sprawić, że 80% osób, które spotykają na co dzień ich polubi.

Wielu nie wahałoby się powiedzieć, że wytłumaczenia można szukać w atrakcyjności fizycznej. Jednak jest coś, o czym dobrze wiedzą rekruterzy przedstawicieli handlowych lub fundraiserów dla organizacji pozarządowych. Istnieje coś w języku niewerbalnym lub nawet w tym, co wielu nazywa “sztuką łagodności”. To ta  otwarta i przyjazna postawa, dzięki której łatwiej dotrzeć do tych, których ma się przed sobą w uprzejmy i łagodny sposób.

Sprawdźmy jakie inne cechy wspólne mają ci, którzy są lubiani przez wszystkich bez najmniejszego wysiłku.

Uśmiech Duchenne´a, najszczerszy z uśmiechów

Każdy z nas potrafi fałszywie się uśmiechnąć. Możemy podarować innym najpiękniejsze i najbardziej urzekające uśmiechy, ale to co tak naprawdę się za nimi kryje to zwykła nieszczerość.

Jednak istnieje taki uśmiech, który niełatwo jest podrobić i który uważany jest za szczery. Mowa tutaj o, jakżeby inaczej, uśmiechu Duchenne’a.

  • Mówią, że uśmiech Duchenne’a urzeka, budzi zaufanie i jest czymś w rodzaju  naturalnego łącznika w społeczeństwie.
  • Taki wyraz twarzy jest wynikiem skurczu mięśni jarzmowych większych i mniejszych, które unoszą kąciki ust, a także mięśni okrężnych oka. Istnieje również skurcz, który unosi policzki i wytwarza drobne zmarszczki wokół oczu …
Uśmiechnięta dziewczyna

Pokora, najbardziej atrakcyjna z cech

Istnieje wiele sytuacji, które powodują natychmiastowe napięcie. Są to z pewnością te, w których ludzie, których nie znamy opowiadają nam o swoim życiu prywatnym, mówią źle o nieobecnych, są niedyskretni, nadmiernie żartobliwi lub nadużywają zaimka osobowego „ja”.

Wszystkim nam się to przytrafiło przynajmniej raz. Jednak po drugiej stronie są wszyscy ci, którzy bez proszenia dostają wszystko. Ci, którzy dzięki swojej naturalnej postawie są lubiani już od pierwszego momentu. Osoby, które dzięki swoim umiejętnościom są w stanie stworzyć coś magicznego i wyjątkowego.

Osoby skromne wiedzą, na co zwracać uwagę. Wykazują autentyczne zainteresowanie osobą, którą mają przed sobą, wiedzą, jak słuchać i przyjmują nas swoim ciepłym spojrzeniem…

  • Jak już wspominaliśmy ludzie z magią, którzy są lubiani zwykle uprawiają coś, co możnaby nazwać sztuką łagodności. Dzięki swojej otwartej postawie od pierwszych chwil budzą nasze zaufanie. Od pierwszych chwil możemy otworzyć się przed nimi w poczuciu komfortu i swobody.
  • Ich zachowanie, język niewerbalny nie ma absolutnie żadnych oznak wyższości. Nie narzucają swojego zdania, nie są zdystansowani, ale otwarci i bliscy.
  • Ponadto, cechą wspólna ludzi lubianych jest to, że nie narzekają, nie żądają, nie krytykują, a ich postawa jest zawsze wyjątkowo taktowna…
Ludzie rozmawiający o zachodzie słońca

Podsumowując, istnieje wiele osób, które są jak gwiazdy, które świeca swoim własnym światłem, które mają te cechy już wpisane w swoje DNA. Jednak możemy powiedzieć coś ważnego w tej kwestii: wszystkie te cechy można wyćwiczyć. Oczywiście nie trzeba chcieć być lubianym przez wszystkich, ale koniec końców wszyscy lubimy mieć lepszy kontakt z naszym otoczeniem.

Dlatego codzienna praca w tych wymiarach niewątpliwie pomoże nam wyjść poza zwykłe spojrzenie i osiedlić się bez pytania w sercach tych, którzy są dla nas ważni.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.