Lękowe oddawanie moczu - dlaczego do niego dochodzi?

Lękowe oddawanie moczu jest powszechnym zjawiskiem, które czasami może stać się przewlekłe. Oto przyczyny tego problemu i kilka strategii.
Lękowe oddawanie moczu - dlaczego do niego dochodzi?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Lękowe oddawanie moczu jest dość powszechne. Być może sam tego doświadczyłeś w pewnym momencie? Rzeczywiście, coś tak normalnego, jak rozmowa o pracę, konieczność publicznego przemawiania, a nawet specjalna randka, może sprawić, że nagle poczujesz nieprzyjemną potrzebę pójścia do łazienki. Dlaczego jednak tak się dzieje? Jak twoje emocje mogą mieć wywoływać lękowe oddawanie moczu?

Słynny neuropsychiatra Kurt Goldstein zwrócił uwagę, że strach wyostrza zmysły, ale wysoki niepokój je paraliżuje. Rzeczywiście, kiedy ten mechanizm psychologiczny osiąga naprawdę wysokie wskaźniki, jego efekty są równie uderzające, co ograniczające. W rzeczywistości nagle jesteś całkowicie podatny na jego objawy.

Są to zawroty głowy, ból brzucha, szybkie bicie serca, drżenie, nadmierne pocenie się i częste oddawanie moczu. Jednak może się okazać, że ten ostatni efekt odczuwasz w sposób ciągły. To dlatego, że nerwy mogą sprawić, że będziesz na zawsze uzależniony od łazienki. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Oddawanie moczu

Lękowe oddawanie moczu: definicja, objawy i przyczyny

Częste pragnienie oddania moczu może wynikać z wielu przyczyn. Na przykład infekcje pęcherza, kamienie nerkowe czy cukrzyca. Jeśli masz ten problem od jakiegoś czasu, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to uzyskać diagnozę medyczną. Następnie możesz wykluczyć jakikolwiek inny problem lub zaburzenie, które może je powodować.

Jeśli zauważysz, że tak częste chodzenie do łazienki nie jest spowodowane żadnym problemem organicznym, prawdopodobnie cierpisz na niepokój przy oddawaniu moczu. Jest to stan, w którym odczuwa się dyskomfort pęcherza i zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Z reguły to zjawisko jest zwykle czymś konkretnym i ogranicza się do sytuacji stresowej lub niepokojącej. Na przykład egzamin.

Jednak sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy przedłuża się w czasie. Eksperci w tej dziedzinie sugerują, że naturalna potrzeba oddawania moczu jest kontrolowana przez wiele czynników, a nie tylko te, w których pośredniczy mózg. W rzeczywistości twierdzą, że emocje również odgrywają nieodzowną rolę.

Symptomy

Oddawanie moczu z lękiem może pojawić się bez żadnego szczególnego bodźca lub stresującej sytuacji. W rzeczywistości zdarzają się sytuacje, w których z biegiem czasu gromadzi się wyższy poziom lęku. Może to być z powodów osobistych lub zawodowych. Wtedy zaczynasz zauważać ten dyskomfort.

Oto objawy:

  • Zwiększony nacisk na mięśnie pęcherza.
  • Częste oddawanie moczu. Średnio osiem lub więcej razy w ciągu 24 godzin.
  • Niemal ciągła chęć pójścia do łazienki. Innymi słowy, możesz raz oddać mocz, a następnie w ciągu 15 minut poczujesz potrzebę ponownego oddania moczu.
  • Objawy mogą pojawiać się zarówno w dzień, jak i w nocy.
  • Kłucie, skurcze, a nawet ból brzucha.
  • W niektórych przypadkach stan może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.
  • Nadreaktywny pęcherz może być wywołany lękiem.

Początki niepokoju przy oddawaniu moczu

W normalnych sytuacjach, kiedy nie masz innych problemów zdrowotnych, pęcherz przez dłuższy czas ma ochotę oddać mocz. Następnie, kiedy jest ekstremalnie pełny, wysyła sygnał przez kręgosłup do mózgu, aby powiedzieć mu, że osiągnął swój limit i że czas go opróżnić. Jednak w warunkach niepokoju i dużej intensywności emocjonalnej rzeczy mogą się zmienić.

  • Stres i niepokój uwalniają wysoki poziom kortyzolu i adrenaliny. Hormony te nadmiernie aktywują cały organizm, w tym układ moczowy.
  • Mięśnie mają tendencję do napinania się. Powoduje to większy nacisk na pęcherz i zawsze czujesz, że jest pełny.
  • University of Toho (Japonia) przeprowadził badania, które sugerują, że emocje mają również kontrolę nad układem moczowym. Rzeczywiście, wiadomo, że osoby z zaburzeniami lękowymi lub depresją częściej cierpią na problem nadreaktywnego pęcherza.
  • Niepokój przygotowuje cię do walki lub ucieczki. Z kolei ta reakcja wymaga uwolnienia organizmu od produktów przemiany materii i płynów, dzięki czemu możesz działać szybciej. To sprawia, że odczuwasz większą potrzebę opróżnienia pęcherza i zwieracza odbytu.
Kobieta ćwicząca mięśnie Kegla

Strategie radzenia sobie z problemem

Niepokoju nie da się rozwiązać za pomocą mniejszej ilości alkoholu lub uciekania się wyłącznie do narkotyków. W rzeczywistości potrzebujesz zmian, strategii psychologicznych i odpowiednich umiejętności, aby zarządzać swoimi myślami, emocjami i zachowaniami. Przyjrzyjmy się kilku strategiom, które mogą pomóc.

Strategie psychologiczne

Restrukturyzacja poznawcza może być niezwykle przydatna. Zasadniczo polega na byciu bardziej świadomym wszystkiego, co dzieje się w twoim umyśle. W ten sposób jesteś w stanie wykryć wszelkie dysfunkcjonalne myśli i postawy. Pomaga:

  • Przekształć swoje irracjonalne myśli w bardziej zintegrowane, racjonalne i logiczne pomysły.
  • Unikaj wpadania w pułapkę negatywizmu, uogólnień i powiększenia.
  • Bądź w stanie wykryć swoje negatywne emocje. Wtedy możesz je zrozumieć, zrozumieć ich przesłanie i zmniejszyć ich wpływ.
  • Naucz się technik rozwiązywania problemów. Mogą one zapobiec codziennemu powiększaniu się tego, co Cię martwi.
  • Bądź elastyczny. Odpocznij i pozwól sobie na chwile relaksu i odpoczynku.

Strategie relaksacji i oddychania

Strategie takie jak głębokie lub schematyczne oddychanie, uważność lub technika progresywnej relaksacji Jacobsona są odpowiednimi strategiami zmniejszania wpływu stresu i niepokoju.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Na koniec warto zacząć ćwiczenia mięśni dna miednicy. Są sposobem na wzmocnienie całego obszaru miednicy. Jest to optymalne dla prawidłowego funkcjonowania narządów moczowych. W rzeczywistości te ćwiczenia relaksują i poprawiają ogólny stan zdrowia i równowagę wewnętrzną.

Podsumowując, jak wskazaliśmy na początku, oddawanie moczu z powodu lęku jest częstym problemem. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, które wytyczne będą dla ciebie najbardziej odpowiednie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belon, J. P. (2019). Anxiety and anxiety disorders. Actualites Pharmaceutiques58(590), 18–22. https://doi.org/10.1016/j.actpha.2019.09.005
  • Fowler, C. J., Griffiths, D., & De Groat, W. C. (2008, June 9). The neural control of micturition. Nature Reviews Neuroscience. https://doi.org/10.1038/nrn2401
  • Sakakibara, R., Ito, T., Yamamoto, T., Uchiyama, T., Yamanishi, T., Kishi, M., … Kuroki, N. (2013, September). Depression, anxiety and the bladder. LUTS: Lower Urinary Tract Symptoms. https://doi.org/10.1111/luts.12018
  • Sierra, J. C., Ortega, V., & Zubeidat, I. (2003). Ansiedad, angustia y estrés: tres conceptos a diferenciar. Revista mal-estar e subjetividade3(1), 10-59.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.