Ćwiczenia Kegla: zadbaj o dno miednicy, aby lepiej żyć

Wiele osób zauważa tę zmianę. Codzienne wykonywanie ćwiczeń Kegla może pomóc nam wzmocnić mięśnie dna miednicy, a tym samym poprawić jakość naszego życia. Dowiedz się więcej, czytając nasz dzisiejszy artykuł.
Ćwiczenia Kegla: zadbaj o dno miednicy, aby lepiej żyć
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Dobre samopoczucie, harmonia, zdrowie i równowaga wewnętrzna. Ćwiczenia Kegla zostały opracowane pod koniec lat czterdziestych przez dr. Arnolda H. Kegla, amerykańskiego ginekologa. Od tego czasu życie tysięcy ludzi się zmieniło.

To nie jest fanaberia, mamy bowiem do czynienia z jedną z najbardziej rozpowszechnionych i akceptowanych praktyk związanych z utwardzaniem i wzmacnianiem dna miednicy.

Większość z nas słyszała już kiedyś o tego typu ćwiczeniach, ale w rzeczywistości nie rozumie ich znaczenia, dopóki nie dotkną ich zmiany. Ciąża, menopauza, problemy z nietrzymaniem moczu, sporty siłowe, a nawet zwykły upływ czasu… to wszystko sprawia, że zaczynamy doceniać ćwiczenia Kegla.

Nie istnieje chyba obszar bardziej wrażliwy na zmiany w ciele i upływ czasu, niż dno miednicy. To nic innego jak zestaw mięśni i tkanek wspierających układ rozrodczy, pokarmowy i moczowy.

Był czas, kiedy obszar znajdujący się w okolicy układu moczowo-płciowego był czymś w rodzaju tematu tabu. Na szczęście zmienia się sposób myślenia i a nauka idzie do przodu. I dlatego dziś w medycynie i fizjoterapii ćwiczenia Kegla traktowane są jako strategia mająca na celu poprawę jakości życia zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia Kegla: cel i korzyści

Ćwiczenia Kegla zostały opracowane w połowie XX wieku w bardzo jasnym celu: położyć kres problemom z nietrzymaniem moczu. Dzięki nim wiele osób uniknęło operacji poprzez wzmocnienie m.in. mięśnia łonowo-guzicznego, który pomaga kontrolować przepływ moczu.

Z drugiej strony istnieje kluczowy aspekt, który czasami może wprowadzić nas w błąd. Bowiem nie wszystkie techniki działają, nie wszystkie praktyki fizjoterapeutyczne to autentyczne ćwiczenia Kegla.

Niektórzy ludzie ograniczają się do ćwiczeń mięśni brzucha i pośladków, nie wiedząc, że nie będą one miały żadnego wpływu na narządy takie jak pęcherz, jelita czy układ rozrodczy.

Naszym celem jednak jest wzmocnienie mięśni miednicy, centrum siły, dobrego samopoczucia i wewnętrznej równowagi zdolne do generowania zmian. Dbanie o ten obszar dna miednicy i praca nad tym obszarem może tymczasem doprowadzić do całkowitej przemiany w naszym życiu. Zobaczmy, dlaczego.

Twoje najlepsze ćwiczenia przed i po ciąży

Skurcz i rozluźnienie mięśnia łonowo-guzicznego lub PC (mięśnia dna miednicy) to najlepsze ćwiczenie, jakie możemy wykonywać przed i po ciąży. Powody? Zapobiegnie to pojawieniu się hemoroidów, nacięciu krocza a także zapobiegnie ryzyku wypadnięcia macicy.

Podobnie jedną z największych korzyści w tych przypadkach jest szybsze pokonanie okresu poporodowego.

Zmniejszają efekt nietrzymania moczu

Na początku wskazywaliśmy, że ćwiczenia Kegla zostały opracowane w celu zmniejszenia efektu nietrzymania moczu u mężczyzn i kobiet. Kto z nas nie słyszał tej pozornie żartobliwej i rozpaczliwej prośby: „nie rozśmieszaj mnie, bo się posikam”?

Cóż, takie zagrożenie nie miałoby miejsca, gdybyśmy na stałe włączyli tę technikę do swojego życia…

Ćwiczenia Kegla zmienią Twoje życie seksualne

W jaki sposób ćwiczenia Kegla mogą zmienić życie seksualne? Właściwie na wiele sposobów. Na przykład, jeśli kobiecie uda się wzmocnić mięśnie dna miednicy, wrażliwość pochwy również będzie znacznie intensywniejsza. A dzięki temu będzie się cieszyć przyjemniejszymi orgazmami.

Z drugiej strony rewelacyjnym sposobem na wykonywanie tych ćwiczeń są jajka yoni, narzędzie pochodzące ze starożytnych chińskich praktyk, które pozwolą Ci zwiększyć siłę seksualną i obudzić zmysłowość. Wypróbuj jajka yoni, a Staną się twoimi sprzymierzeńcami na co dzień.

Jajka yoni

Najlepsza strategia: ćwiczenia Kegla w okresie menopauzy

Fakt, że dno miednicy ma kształt hamaka, nie jest przypadkiem. Ten zespół mięśni umieszczony między kością łonową a podstawą kręgosłupa wspiera sporą część naszych narządów wewnętrznych.

Cóż, wraz z nadejściem menopauzy często zdarzają się wypadnięcia, czyli zejście jakiegoś organu w kierunku zewnętrznej jamy miednicy. Dlatego w okresie menopauzy wypadanie narządów jest przyczyną problemów z nietrzymaniem moczu lub zaparciami,

Coś tak prostego, jak wykonywanie ćwiczeń Kegla trzy razy dziennie, zapobiegnie i wyleczy wiele z tych dolegliwości. Cieszenie się lepszą jakością życia jest łatwe i możliwe nawet w późnym wieku

Dlaczego więc nie podjąć decyzji i nie rozpocząć tej zmiany już dziś? Ciało tego potrzebuje. Dobre samopoczucie zaczyna się od wewnątrz, od słuchania naszych potrzeb i wprowadzania zdrowszych nawyków. Zacznijmy tę przemianę już dziś poprzez ćwiczenia Kegla.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.