Mówi się, że dobra książka może zmienić Twoje życie: nic nie może być prawdziwsze od tego stwierdzenia. Niektóre dzieła przekazują nam tak wiele dobrych historii. Są także książki, które skłaniają do refleksji. Przygotowaliśmy listę dziesięciu pozycji, które będą stymulować Twój mózg, a może nawet zmienią Twoje życie.
Niezależnie od gatunku, grupy odbiorców czy długości, książki te zachęcają do refleksji i przemyśleń. Dotyczą wielu uniwersalnych problemów i konfliktów, z którymi wszyscy się identyfikujemy.
Fantastyczne opowiadania, opowiadania dla dzieci, eseje, reportaże i wspaniałe powieści amerykańskie. Za każdą książką dowolnego gatunku kryje się coś, co pobudza Twoją kreatywność. Istnieją historie, które mogą przewrócić do góry nogami wszystko, w co wierzysz.
Mamy nadzieję, że jeden z poniższych dziesięciu tytułów zachęci do wzbogacającej refleksji.
Książki, któe skłaniają do refleksji
1. Rok 1984, George Orwell
Książka, której nikt nie powinien przegapić, to Rok 1984 George’a Orwella. Akcja gry toczy się w futurystycznym wszechświecie, w którym władzę polityczną sprawuje postać znana jako Wielki Brat. To osoba, której nikt nigdy nie widział, a która całkowicie kontroluje przyszłość społeczeństwa.
Winston, główny bohater. pracuje dla Ministerstwa Prawdy. To miejsce, które filtruje i cenzuruje wszelkie artystyczne i wydawnicze przejawy, które mogą być sprzeczne z reżimem. Celem jest ukształtowanie historii historii tak, aby zachować władzę.
2. Stary człowiek i morze, Ernest Hemingway
Po 84 dniach bez złapania ani jednej ryby, stary Santiago każdego ranka wypływa w morze z nadzieją, że położy kres swojemu pechowi. To opowieść o starości i potrzebach, którą upiększają żeglarskie obrazy pełne prawdy.
Mężczyzna staje twarzą w twarz z miecznikiem, który okazuje sie dla niego zbyt duży. Jednak niezależnie od tego, czy uda mu się go schwytać, czy nie, sytuacja ta pokazuje Santiago wartość odwagi. Przedstawia również niekontrolowane siły natury. Bez wątpienia jest to historia, którą każdy powinien przeczytać przynajmniej raz w życiu.
3. W drodze, Jack Kerouac
W drodze to powieść, która zawiera ważny komponent pokoleniowy. Można ją uznać za najlepszą, a z pewnością za najbardziej reprezentatywną pracę Jacka Kerouaca. To ukłon w stronę pokolenia bitników, który opowiada o podróży młodego nowojorczyka z aspiracjami literackimi.
Fabuła toczy się wokół jego przyjaźni z Deanem Moriartym, niespokojnym młodym mężczyzną, który po wyjściu z poprawczaka postanawia wędrować po kraju w poszukiwaniu intensywnych przeżyć. Pomimo braku kontroli, protagonista coraz bardziej podziwia swojego partnera, nawet gdy ten zostawia go leżącego w środku Mexico City.
4. Las Vegas Parano, Hunter S. Thompson
Jedną z rzeczy, które osiągnęło pokolenie bitników, było zainspirowanie wielu pisarzy w kolejnych dekadach. Niezliczeni dziennikarze, poeci i pisarze zaczęli pisać o rzeczywistości z różnych perspektyw, co stało się
W środku tego nurtu pracy wyróżnia się twórczość Huntera S. Thompsona, który swoje największe osiągnięcie odnalazł w swojej książce „Las Vegas Parano”. To, co pierwotnie miało być przygotowaniem artykułu o wyścigu na pustyni Nevada, zamienia się w zdeprawowane szaleństwo narkotykowe, a wszystko dzieje się w środku przypominającego dżunglę Las Vegas.
Przepełniona humorem i sarkazmem ta pozornie bezcelowa wyprawa prowadzi czytelnika i Thompsona do niewygodnej prawdy: śmierci amerykańskiego snu.
Nie daj się zwieść szalonym przygodom Thompsona i jego towarzysza. Ostatecznie ta książka naprawdę da Ci do myślenia.
5. Sezon w piekle, Arthur Rimbaud
Jeśli naprawdę chcesz poznać pewne niewygodne prawdy, powinieneś przeczytać Sezon w piekle. Ten rozbudowany wiersz Arthura Rimbauda, jednego z przeklętych poetów XIX-wiecznej Francji, jest echem śmierci i rozkładu zachodniej kultury.
Wiersze skupiają się na doświadczeniu poety, niezrozumianego młodzieńca rozdartego między pasją a starym sumieniem religijnym. To rozerwana kompozycja, w której poezja i życie jawią się jako zaciekle przeciwstawne.
6. Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll
Za tą fantastyczną i dziwaczną historią dziewczynki o imieniu Alicja kryje się głęboka sieć, która oplata wszystkie znane nam procesy logiczne. Kot z Cheshire, gąsienica paląca fajkę wodną i niezrozumiały Szalony Kapelusznik. Choć nie wszyscy mogą to dostrzec, książka ta kryje w sobie potężną i zawiłą wewnętrzną logikę.
Alicja w Krainie Czarów opowiada o ironii wielu narzuconych zachowań w społeczeństwie. W końcu historia autorstwa Lewisa Carrolla to nic innego jak ciąg surrealistycznych wydarzeń bez widocznego związku, tak jak ma to miejsce we śnie.
7. Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry
Mały Książę to prawdziwy klasyk. Opowiada historię lotnika i chłopca z kosmosu, który wygląda jak książę. To magiczna i surrealistyczna książka, która opowiada o tym, jak głęboka może być przyjaźń oraz o wartości posiadania przyjaciela.
Dzieło Saint-Exupéry’ego porusza takie tematy jak uniwersalny język uczuć czy mądrość tych, którzy patrzą na wszystko niewinnymi oczami. Co więcej, mówi o tym, jak piękno może dotrzeć do serc zarówno dzieci, jak i dorosłych, o ile nie jest filtrowane przez uprzedzenia.
8. Obcy, Albert Camus
Choć praca Alberta Camusa zbudowana została jako esej, opowiada historię skromnego robotnika mieszkającego w Algierze. W stanie obcości i obojętności wobec siebie protagonista w niewytłumaczalny sposób zabija Araba.
Od tego momentu jesteśmy świadkami przygód absurdalnego bohatera, który przyjmuje status mordercy i zostaje skazany na śmierć. Bez wymówek, bez obrony i kłamstw. Obcy to książka, która mówi nam o świadomości rzeczywistości i jej zdolności do osiągnięcia prawdziwego doświadczenia bycia i odczuwania.
9. Diuna, Frank Herbert
Prawdopodobnie słyszałeś o tej książce dzięki jej niedawnej adaptacji filmowej. Jest to jedna z głównych reprezentacji literatury science fiction w XX wieku.
Diuna opowiada historię Paula Atreidesa, młodego następcy tronu, który musi przenieść się na planetę Arrakis, gdzie Imperium wydobywa „przyprawę”, najcenniejszą substancję we wszechświecie.
Herbert stara się pokazać nam główne globalne konflikty swoich czasów: są to wojna, imigracja, a nawet ekspansja świadomości poprzez niektóre toksyczne substancje. Bez wątpienia Diuna to podstawa fantasy i science fiction.
10. Sztuczne raje, Charles Baudelaire
Powyższy artykuł chcielibyśmy zakończyć książką stworzoną specjalnie, by pobudzić u czytelnika refleksję. Sztuczne raje to esej francuskiego poety, który skupia się na konsumpcji wina i haszyszu. Jego główną ideą było opisanie efektów wywoływanych przez obie substancje w ciele i duszy.
Tytuł książki odnosi się do każdej substancji lub narkotyku, który jest zażywany z zamiarem pobudzenia kreatywności artysty. Według Baudelaire’a jest to niczym więcej jak iluzją. Jest tak, ponieważ na nasz osąd wpływa odmieniona percepcja rzeczywistości wytworzona przez narkotyki. Bez wątpienia ta książka skłoni Cię do myślenia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Universidad del Valle de Santiago de Cali. (2016). Un Estudio de Alicia en el País de las Maravillas y Alicia A Través del Espejo con un Enfoque en la Enseñanza de las Matemáticas. https://bibliotecadigital.univalle.edu.co/bitstream/handle/10893/9342/3487-0510852.pdf
- D’Ancona, M. A. (2019). Posverdad. La nueva guerra contra la verdad y cómo combatirla. Alianza Editorial. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7175507
- Dialnet. (2008). Los poetas malditos, una subversión a la moral del siglo XIX. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5527427