Konflikt i kreatywność

Kreatywność i konflikt mogą brzmieć jak dziwne partnerstwo, ale często idą w parze.
Konflikt i kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

„Kreatywność wymaga odwagi, by pozbyć się niepewności”.

-Erich Fromm-

Kiedy Twoja kreatywność jest na najwyższym poziomie? Czy wtedy, gdy ktoś powie Ci, że Twój pomysł jest naprawdę oryginalny i wyjątkowy? Czy raczej kiedy ktoś ma problem z Twoją propozycją? Wykazano, że im łatwiej jest wymyślić jakiś pomysł, tym bardziej wydaje się on poprawny. Istnieje popularne powiedzenie, które mówi, że jeśli wiele razy powtórzy się pewne kłamstwo, to w końcu się w nie uwierzy. Dlatego im częściej bronisz swojego stanowiska, tym bardziej wierzysz, że to prawda.

Dlaczego? Ponieważ bierzesz innych ludzi za filtry prawdy.

Masz tendencję do myślenia, że jeśli nikt nie odważył się Cię zdyskredytować, to dlatego, że się z Tobą zgadza. Może być jednak wiele innych powodów, dla których nie zostałeś skrytykowany. Na przykład, być może inni boją się Cię skrzywdzić lub chcą Cię uszczęśliwić. Ewentualnie mogą nie mieć pojęcia o temacie, którym się zajmujesz, lub nie postrzegają go jako tak ważnego i wartego rozpoczęcia sporu. Niemniej jednak w myślach uznajesz te osoby jako obrońców swoich pomysłów.

Reprezentacja kreatywności i rozwoju osobistego.

Strefa życzliwości i komfortu

Na pewno słyszałeś o strefie komfortu. To ta przestrzeń, w której czujesz się wygodnie i komfortowo. Jest obecna we wszystkich obszarach Twojego życia. Niemniej jednak jednym z większych problemów z pozostaniem w niej jest to, że nie idziesz przez to do przodu. Jeśli Twoje grupy społeczne, zawodowe lub osobiste unikają otwartej krytyki, poświęcają tym samym również debatę i głębokie dyskusje. W końcu, chociaż będziesz miał zgraną grupę ludzi wokół siebie, będzie ona mniej produktywna i oryginalna.

Często nie krytykujesz, bo boisz się skrzywdzić ludzi, których kochasz. Załóżmy na przykład, że Twoje dziecko ma do zrealizowania projekt szkolny. Poproszono je o napisanie oryginalnej historii. Kiedy Twój maluch prosi o Twoją opinię, mówisz mu, że jego praca jest idealna. Wiesz jednak, że źle przeliterował niektóre słowa, a sama historia jest niczym innym, jak zaadaptowaną wersją Trzech małych świnek.

Niemniej jednak nie mówisz mu, że musi poprawić i zmienić swoje wypracowanie, ponieważ w Twoich oczach jest tylko małym dzieckiem i prawdopodobnie zrobił wszystko, co w jego mocy. Niemniej jednak nauczyciel dokona obiektywnej krytyki. To zdezorientuje Twoje dziecko, ponieważ w oczach ludzi, których zna najlepiej na świecie (rodziców), zrobił wszystko dobrze.

Dzieje się tak we wszystkich aspektach życia i na pewno to, że chcesz chronić swoich bliskich nie jest niczym złym. Jednak dobrze jest wiedzieć, że czasami wytykanie pewnych błędów może być niezwykle pozytywne.

Ważne aspekty krytyki

 Kiedy otrzymasz krytykę, pamiętaj, że:

Konflikt i konfrontacja mogą pomóc Ci tworzyć lepsze pomysły. Jest tak, ponieważ kiedy słuchasz punktów widzenia innych, masz możliwość poprawienia pewnych aspektów, w których początkowo nie byłeś tak silny.

  1. Nie powinieneś traktować krytyki jako osobistego ataku. Większość krytyki, niezależnie od tego, czy jest dobra czy zła, ma na celu ulepszenie czegoś konkretnego i z reguły nie jesteś kwestionowany jako osoba. W rzadkich przypadkach, gdy tak jest, zignoruj to i wykorzystaj swoje umiejętności asertywności.
  2. Pasywno-agresywna krytyka tak naprawdę nie działa. Podobnie jak w poprzednim punkcie, jeśli krytyka jest naprawdę pasywno-agresywna, w ogóle nie będzie przydatna. Dlatego odrzuć ją i nie pozwól, aby wyzwoliła cykl negatywnych myśli. Ostatecznie mogą one Cię bardziej skrzywdzić.
  3. Krytyka powinna skupiać się tylko na temacie, którym się zajmuje, unikając niepowiązanych aspektów. Nie oznacza to, że kiedy bierzesz udział w rozmowie, nie będziesz ani razu podirytowany. Jeśli jednak w dowolnym momencie poczujesz, że tracisz kontrolę, poświęć trochę czasu, aby się uspokoić.

Krytyka może być trudna do zaakceptowania, zwłaszcza jeśli krytyk nie jest w tym szczególnie dobry. Dotyczy to również samokrytyki. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to ustalić, czy osoba, która Cię krytykuje, jest dla Ciebie ważna i czy posiada wiedzę potrzebną do przeprowadzenia dobrej analizy. Następnie, zanim odrzucisz jakąkolwiek opinię, przeanalizuj ją i ustal, czy naprawdę warto.

Kreatywność w życiu codziennym

Kreatywność to umiejętność tworzenia nowych i niepowtarzalnych pomysłów i produktów. Daje możliwość zobaczenia, zaprezentowania i wyjaśnienia własnej perspektywy.

Myśląc o kreatywności, większość z nas kontekstualizuje ją tylko w świecie sztuki. Jednak kreatywność jest wykorzystywana przez cały czas w każdej części Twojego życia. Kreatywność konfiguruje Cię i czyni Cię wyjątkowym.

Wykorzystaj swój dar, bądź go świadom i zastosuj go w swoim życiu. Uruchomienie kreatywności nie kosztuje żadnych pieniędzy, ale wyostrzy mózg i wyszkoli go w znajdowaniu zaskakujących i oryginalnych rozwiązań.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.