Kryzys w związku narodzinach pierwszego dziecka: przyczyny i rozwiązania

Kryzys w związku narodzinach pierwszego dziecka: przyczyny i rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Narodziny dziecka to wydarzenie zmieniające człowieka. Nie ma znaczenia, czy ciąża była zaskoczeniem, czy też przyszła po miesiącach planowania i wyczekiwania. W każdym razie od tego momentu życie rodziców zmienia się drastycznie i nieodwracalnie. Co więcej, jeśli nie uda im się skutecznie zarządzać swoimi emocjami, ich relacja może na tym ucierpieć. To dlatego kryzys w związku po narodzinach pierwszego dziecka zdarza się tak często.

Powinniśmy podkreślić, że kryzys ten nie jest nieunikniony. Jednak nie ma wątpliwości, że rodzicielstwo wystawia związek na próbę. Co więcej, często zdarza się, że wyczerpanie, brak komunikacji i wszystkie nagłe zmiany negatywnie wpływają na Ciebie i Twojego partnera.

Dobre zarządzanie sytuacją może jednak przywrócić ład i dobre samopoczucie.

Kryzys w związku po narodzinach pierwszego dziecka

Kryzys nie zawsze musi być poważny. Czasami charakteryzuje się ciągłymi nieporozumieniami, kłótniami i negatywną dynamiką, która ma tendencję do rozwijania się. W innych przypadkach może dojść do postępującego wyobcowania i emocjonalnego chłodu między partnerami.

Niemniej jednak w obu sytuacjach widoczne jest pogorszenie relacji. Może to często przekładać się na smutek, złość, niezadowolenie i trudności w pełnieniu roli rodziców. Nie możemy zapomnieć, że dobro dzieci jest zawsze ściśle związane z dobrostanem ich rodziców. Z tego powodu, jeśli rodzice sami przeżywają trudności emocjonalne, nie są w najlepszej pozycji do nawiązania dobrej więzi ze swoim dzieckiem i zbudowania przywiązania.

Niestety, kryzysy w związkach mogą prowadzić do rozpadu relacji lub ciągnąć się latami, niszcząc jakość życia całej rodziny. Dlatego poznanie ich przyczyn i zajęcie się nimi od początku jest zawsze najlepszym sposobem działania.

kryzys w związku

Kryzys w związku po narodzinach pierwszego dziecka – przyczyny

Są to główne czynniki, które przyczyniają się do wywołania kryzysu w związku po urodzeniu się dziecka. Jak zobaczysz, wszystkie odnoszą się do wymagań związanych z tą nową sytuacją.

Procesy wewnętrzne

Pierwszy powód różni się w zależności od osoby. Zostanie ojcem lub matką wyzwala szereg bardzo osobistych procesów wewnętrznych. Na przykład młoda matka doświadcza znacznych wahań hormonalnych, które często mogą wpływać na jej nastrój. Co więcej, jej ciało się zmieniło, a powrót do zdrowia po porodzie może być trudny.

Ponadto nowa matka musi wziąć na siebie wielką odpowiedzialność. Przyjęcie nowej roli zmienia ich tożsamość. Może również prowadzić do poczucia niepewności, strachu, dezorientacji i poczucia winy.

W przypadku ojca zachodzą podobne procesy psychologiczne. Do tego dochodzi potrzeba nawiązania więzi z dzieckiem w krótszym czasie (dzieje się tak, ponieważ kobieta nawiązała już relację ze swoim dzieckiem w czasie ciąży). Jednak dla mężczyzny może to być bardziej skomplikowany proces.

Ponadto ojciec może czuć się odtrącony przez partnerkę, z powodu jej bliskiej więzi z dzieckiem. Może nie być świadomy swojego miejsca w nowej dynamice.

Zmiana rutyny

Codzienne życie zmienia się całkowicie wraz z narodzinami dziecka, które staje się głównym priorytetem partnerów. Ich h armonogramy ulegają zmianie, a większość czynności skupia się na zaspokajaniu potrzeb dziecka. Co więcej, rytm, który był wcześniej utrzymywany w domu i który działał idealnie, może się już nie sprawdzać.

Tego typu zmiana w życiu może być trudna do pokonania. W pewnym stopniu nowi rodzice odkładają na bok swoje osobiste preferencje i czas, który mają dla siebie, aby skupić się na dobrostanie dziecka i funkcjonowaniu rodziny.

Stres i podział zadań

Podział zadań jest jedną z głównych przyczyn kłótni w związku. Po przyjściu dziecka staje się to jeszcze bardziej istotne. Może być tak, że wcześniej para zawarła porozumienie, które zadowalało ich oboje, a teraz trzeba je zmienić.

Po narodzinach maluszka należy połączyć opiekę nad dzieckiem i domem. Jednak nie zawsze da się to osiągnąć w naturalny i sprawiedliwy sposób. W rezultacie mogą pojawić się frustracje i urazy.

Wyczerpanie i brak czasu z partnerem

Czas spędzony z partnerem jest drastycznie skrócony zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Rodzice mają mało wolnego czasu i prawie zawsze są wyczerpani. Zmniejsza to czas, jaki mają na intymność i cieszenie się sobą jako para, co może prowadzić do zwiększonego poczucia wyobcowania.

kryzys po narodzinach dziecka

Jak zapobiec kryzysowi po narodzinach pierwszego dziecka

Mając na uwadze, że kryzys w związku po narodzinach pierwszego dziecka pojawia się dość często, w miarę możliwości należy mu zapobiegać. Natomiast w przypadkach, gdy już się pojawił, trzeba naprawić relację między partnerami. Oto kilka zaleceń, jak można nad tym pracować:

  • Przyszli rodzice powinni poczynić pewne przygotowania przed porodem. Na przykład poinformujcie się nawzajem o zmianach, które mają nastąpić, wyzwaniach, z jakimi możecie się zmierzyć, i najlepszym sposobie radzenia sobie z nimi. Bardzo pomocne mogą być rozmowy z ekspertami lub poznanie doświadczeń innych rodziców.
  • Partnerzy powinni spodziewać się pewnych trudności. W związku z tym prawdopodobnie pomocne będzie porozmawianie o tym, jak zorganizują swój rozkład nia i zadania po narodzinach dziecka. Na przykład – kto będzie odpowiedzialny za dane zadanie i jak je wykona. Pamiętajcie, aby Wasze plany były elastyczne i można je było modyfikować zgodnie z aktualnymi potrzebami. Możecie jednak z góry ustalić pewne wytyczne, aby uniknąć przyszłych kłótni.
  • Powinniście dać sobie trochę osobistej przestrzeni i czasu. Nie jest to łatwe dla nowych rodziców. Jest to jednak niezbędne dla Waszego dobrego samopoczucia psychicznego. Dlatego powinniście starać się zorganizować tak, aby co tydzień każdy z Was mógł cieszyć się chwilą dla siebie. To Was odświeży, naładuje Wasze baterie i pozwoli Wam wrócić do swoich zadań z nową energią.
  • Młodzi rodzice mogą poprosić o pomoc. Nawet we dwójkę, nie zawsze są w stanie zrobić wszystko, co jest na ich liście zadań. Co więcej, nie ma nic złego w proszeniu o pomoc rodziny, przyjaciół lub profesjonalistów.
  • Jako para musicie znaleźć czas dla siebie. Na przykład możecie poświęcić godzinę każdego wieczoru na wspólną rozmowę lub oglądanie filmu, umawiać się na comiesięczną randkę lub romantyczny wypad. Ten rodzaj wspólnie spędzanego czasu może mieć ogromny wpływ na ochronę Waszego związku.

Kryzys można przezwyciężyć

Należy pamiętać, że kryzys w związku po narodzinach pierwszego dziecka oznacza moment zmiany. Niemniej jednak, pomimo tego, jak intensywny i niepewny może być ten czas, pamiętajcie, że to minie. W tej chwili komunikacja jest najlepszym sprzymierzeńcem partnerów. Muszą być w stanie dzielić się swoimi wewnętrznymi uczuciami i mówić sobie nawzajem, czego potrzebują, a także rozumieć potrzeby drugiej strony.

Nowi rodzice muszą zrozumieć uczucia partnera i współpracować jako zespół. Te działania są niezbędne, jeśli para chce być jeszcze silniejsza po pierwszym roku rodzicielstwa. Dlatego powinni unikać milczenia i pozbyć się dumy, a zamiast tego wybrać szczerą i asertywną komunikację opartą na miłości, która ich łączy. W końcu w końcu są w tym razem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olhaberry, M., Escobar, M., San Cristóbal, P., Santelices, M. P., Farkas, C., Rojas, G., & Martínez, V. (2013). Intervenciones psicológicas perinatales en depresión materna y vínculo madre-bebé: una revisión sistemática. Terapia psicológica31(2), 249-261.
  • Zaldívar Rodríguez, J. M., Naranjo Ferragut, J. A., Delgado Cruz, A., Sosa Hernández, J., & Sarmiento Reyes, D. (1997). Impacto Psicológico del nacimiento del primer hijo. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del río.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.