Korzyści płynące z pozytywnego nastawienia w walce z chorobą

Kobieta u lekarza

Korzyści płynące z pozytywnego nastawienia są niezliczone. Nie chodzi o to, aby trzymać głowę w piasku i ignorować nieprzyjemne sytuacje. Nie oznacza to również, że nie będziesz odczuwać strachu, nie będziesz się martwić, ani nie będziesz czuć bólu. To znaczy głównie, że liczysz na najlepszy rezultat złej sytuacji.

Korzyści płynące z pozytywnego nastawienia w walce z chorobą są niezwykle liczne. Utrzymanie optymizmu w znaczący sposób poprawia Twoje szanse wyzdrowienia. Poza tym łagodzi Twoje objawy i pozwala Ci nauczyć się wielu rzeczy.

Gdy dotknęła Cię poważna choroba, możesz mieć wrażenie, że Twój świat się wali. W pierwszych chwilach zapewne zadajesz sobie pytanie: dlaczego ja? Być może nie miałeś doświadczenia z takimi uczuciami, a gdy się pojawią, mogą być trudne do opanowania. Być może czujesz się zbyt wrażliwy po usłyszeniu złych wiadomości.

Zastanawiasz się co zrobiłeś nie tak i w każdym miejscu poszukujesz nadziei. Ten stan emocjonalny odbiera Ci energię: zmniejsza Twoje poczucie wartości i rujnuje Twój dobry sen.

Zachowanie pozytywnego nastawienia wpływa korzystnie na Twoje życie. Jeśli postawiono Ci groźną diagnozę, zachowanie optymizmu odgrywa kluczową rolę.

Diagnoza i proces emocjonalny

Za każdą chorobą i diagnozą lub innymi wydarzeniami, które wymagają od nas starcia z własnymi emocjami kryje się cierpienie.

W takich momentach wybranie właściwej strategii radzenia sobie może stanowić kluczowy czynnik, decydujący o leczeniu, zamianie bólu na przewlekły i / lub wystąpieniu komplikacji związanych z chorobą. Wywiera również znaczący wpływ na jakość życia pacjenta.

Ogólnie rzecz biorąc, zachowywanie pozytywnego nastawienia zapewnia niezliczone korzyści natury fizycznej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej. Dlatego też spokojne otoczenie wpływa pozytywnie na każdą chorobę.

“Osoby, które nie są w stanie zaakceptować diagnozy, koniec końców cierpią bardziej. Dzieje się tak głównie ponieważ kluczową rolę w życiu odgrywa znalezienie równowagi emocjonalnej, która pomoże nam radzić sobie z bólem.”

Zmartwiony mężczyzna

Korzyści płynące z pozytywnego nastawienia w walce z chorobą

Poznajmy teraz najważniejsze korzyści płynąc z pozytywnego nastawienia w walce z chorobą. Utrzymanie pozytywnego nastawienia jest łatwe, gdy wszystko, co dzieje się wokół Ciebie, również jest pełne optymizmu. Jednak wszystko komplikuje się, gdy szczęście Ci nie sprzyja i wszystko zdaje się działać na Twoją niekorzyść.

Sprawia, że stajesz się silniejszy

Zarówno osoby, które myślą pozytywnie, jak i te, które myślą negatywnie, mają mniej więcej tyle samo problemów. Jednak pozytywne myślenie pomaga rozwiązać wiele z nich. Sprawia ono, że dana osoba wchodzi w tryb znajdowania rozwiązań. Taka koncentracja sprawia, że chory staje się silniejszy i bardziej wytrwały, gdy zmaga się z przeciwnościami losu.

Zachowujesz optymizm

Powinieneś rozważyć włączenie do swojej nowej rutyny zadań, które pomogą Ci zachować optymistyczne nastawienia. Pisz dziennik lub blog. Wypełnij swoją przestrzeń życiem, słuchając muzyki lub kontaktując się z ludźmi, którzy mogli znajdować się w podobnej sytuacji. Dzięki temu Twoje emocje nie będą ograniczały się do tych negatywnych.

Zyskujesz akceptację nowej sytuacji

Akceptacja to punkt startowy. Jedynie gdy ją osiągniesz, będziesz w stanie zacząć zastanawiać się nad tym jak poprawić swoją sytuację. Jeśli nie zaakceptujesz i nie zrozumiesz tego, że masz problem, terapia i leki raczej nie przyniosą oczekiwanych skutków.

Warto podkreślić, że akceptacja nie ma nic wspólnego z katastrofizmem, który jest praktykowany przez niektóre osoby. Chodzi w niej o akceptację tego, że jest jak jest, a nie użalanie się nad sobą lub oczekiwanie pogorszenia się sytuacji, wyczekując negatywnych wydarzeń, które wcale mogą się nie wydarzyć.

Uśmiechnięta kobieta w łóżku szpitalnym - korzyści płynące z pozytywnego nastawienia

Pomaga rozwiązywać sposób, w jaki postrzegasz swoje życie

Chociaż może wydawać się to sprzeczne, to obecność choroby daje świetną możliwość oddzielenia tego, co ważne, od tego, co nie jest. Być może wciągnęło Cię życie w pędzie, które często jest powierzchowne. Jeśli tak się stało, choroba otworzy Ci oczy.

Zmienia Twoje wartości

Twoje wartości są podtrzymywane i wspierają zasady raz priorytety, które pomogą Ci podejmować lepsze decyzje. Traumatyczne wydarzenia, osobiste kryzysy lub choroba często prowadzą do zastanowienia się nad własnym istnieniem i wprowadzenia odpowiednich zmian.

Badanie, którego głównym celem było odnotowanie ewentualnych zmian w wartościach osobistych osób, u których zdiagnozowano groźną chorobę, wykazało, że 87% pacjentów przewartościowało swoje priorytety i wartości.

Tacy pacjenci przypisywali większe znaczenie swoim związkom z innymi ludźmi, rodzinie i czasowi wolnemu, jak również ogólnemu samopoczuciu. Poza tym wykazywali się większą asertywnością, empatią i oddaniem.

Scroll to Top