Komplementy - czy wiesz, dlaczego zazwyczaj wprawiają nas w zakłopotanie?

Czy czujesz się zakłopotany, kiedy ktoś mówi ci komplement? Nie martw się, nie jesteś sam. W poniższym artykule mówimy o przyczynach tego zjawiska i udzielamy kilku porad, jak radzić sobie z tym problemem.
Komplementy - czy wiesz, dlaczego zazwyczaj wprawiają nas w zakłopotanie?
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czasem czujemy się zakłopotani, kiedy słyszymy komplementy na własny temat. Jest to dosyć powszechne zjawisko, dlatego warto bliżej mu się przyjrzeć i zrozumieć, dlaczego miły z założenia akt wywołuje w nas uczucie np. zawstydzenia.

Zacznijmy od określenia tego, czym jest komplement. Są to słowa, które podkreślają jakaś pozytywną cechę danej osoby i stanowią narzędzie pomagające wzmacniać interakcje społeczne. Innymi słowy, komplementy są formą pochwały. Kiedy ktoś mówi Ci komplement, chce podkreślić jakąś pozytywną cechę, którą w tobie widzi. Dlatego też teoretycznie nie powinno być żadnego powodu, aby czuć się nieswojo, kiedy ktoś mówi do nas  ten sposób.

Komplementy – na czym polegają?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, komplementy to miłe i pozytywne słowa na czyjś temat. Ich mówienie polega na szczerym podkreślaniu jakiejś cechy lub zachowania, które uważamy w danej osobie za warte zauważenia. Wszyscy lubimy komplementy bo dzięki nim czujemy się docenieni. Niestety, nasze społeczeństwo jest przyzwyczajone bardziej do krytyki niż do prawienia komplementów. Rzadko używamy miłych słów do wzmocnienia cech i zjawisk, które uważamy za pozytywne.

Kobiety prawią sobie komplementy

Na co dzień uznajemy pewne pozytywne aspekty życia i ludzi wokół nas jako pewnik lub coś, co “jest takie, jak być powinno”. W takiej sytuacji nie widzimy powodu, dla którego mielibyśmy mówić komplementy komuś, kto zachowuje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. To właśnie dlatego tak rzadko mówimy i słyszymy komplementy.

Wiele osób twierdzi, że kiedy słyszy komplement, czuje się “niedorzecznie” lub “nie na miejscu”. Jeśli jednak chcemy, aby pozytywne komunikaty były częstsze niż krytyka, powinniśmy nauczyć się przyjmować komplementy wprost, bez zbędnej interpretacji. Na początku komplement może wydawać Ci się czymś dziwnym, a czasem możesz nawet wyśmiać osobę, która ten komplement Ci powiedziała. Z czasem jednak przywykniesz do przyjmowania miłych słów od innych osób.

Dlaczego warto nauczyć się przyjmować komplementy?

Przyjmowanie komplementów jest tak naprawdę bardzo łatwe i niesie ze sobą bardzo dużo korzyści:

  • Komplementy pozwalają Ci odkryć, które z Twoich cech są wartościowe w oczach innych.
  • Pomagają nawiązywać przyjaźnie.
  • Pomagają obniżyć napięcie w sytuacjach, w których czujesz się zbyt zestresowany, żeby cokolwiek powiedzieć.
  • Dzięki komplementom ludzie czują się bardziej komfortowo w swoim towarzystwie. Każdy z nas chce się czuć doceniony za swoje umiejętności i cechy.
  • Komplementy wzmacniają pozytywne zachowania. Osoba, która słyszy komplement na temat tego, co zrobiła, będzie chętniej to powtarzać, aby ponownie usłyszeć miłe słowa.

Negatywne myśli a przyjmowanie komplementów

Wiesz już dlaczego warto nauczyć się przyjmować komplementy. Zastanówmy się teraz dlaczego czujemy się zakłopotanie, kiedy słyszymy komplement.

Tak naprawdę za tym zjawiskiem stoi przekonanie, że ludzie są dla nas mili tylko, jeśli czegoś od nas chcą. Jeśli w to wierzysz, będziesz traktować komplement jako zagrożenie. Twoją automatyczną reakcją będzie brak zaufania, strach bądź niepokój. Prawda jest jednak taka, że większość komplementów jest mówiona w dobrej wierze i ze szczerymi intencjami. Stoi za nimi jedynie chęć wzmocnienia pozytywnych zachowań.

Rozmowa w pracy - kobieta i mężczyzna

Oczywiście nie oznacza to, że ludzie nigdy nie używają komplementów jako elementu manipulacji. Dlatego też słowa, które w pierwszej chwili mogą wywołać pozytywne emocje potem nabierają negatywnego wydźwięku. Jeśli choć raz nam się to zdarzy, potem będziemy się doszukiwać takich samych intencji w innych sytuacjach.

Przed przyjmowaniem komplementów powstrzymuje nas również często obawa przed wyróżnianiem się. Wiele osób żyje w przekonaniu, że najlepiej jest pozostać w cieniu i być skromnym, bo ludzie zazdroszczą tym, którzy wychodzą przed szereg. Jeśli praktykujemy takie przekonanie, będzie nam dużo trudniej nie tylko przyjmować, ale również mówić komplementy.

Bywa również, że mamy problem z przyjmowanie komplementów ponieważ widzimy je jako element oczekiwanej wymiany. Myślimy, że dana osoba mówi nam komplement tylko po to, żeby usłyszeć coś miłego od nas. Takie przekonanie nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Nie wiemy przecież, co myśli nasz rozmówca. Jest dużo lepiej dla wszystkich, jeśli przyjmujemy komplementy wprost, bez podejrzeń o ukryte oczekiwania drugiej osoby.

Przyjmuj komplementy jako prawdę, a nie żart na swój temat

Niektóre osoby myślą czasem, że ktoś, kto mówi im komplement, w rzeczywistości sobie z nich żartuje. Wynika to często z niskiego poczucia własnej wartości. Najczęściej jednak komplementy wypływają ze szczerych intencji. Nawet jeśli ktoś akurat powiedział coś miłego na Twój temat niekoniecznie w dobrej wierze, przyjmij to jak szczery komplement. W ten sposób nie zepsujesz sobie dobrego samopoczucia i nie pozwolisz danej osobie, aby wpłynęła na to, jak się czujesz.

Im częściej będziesz przyjmować komplementy wprost, bez szukania w nich drugiego dna, tym lepiej będziesz się czuć. A kiedy przyjmowanie miłych słów będzie dla Ciebie komfortowe, ludzie wokół Ciebie będą się czuli bardziej komfortowo prawiąc Ci komplementy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bailey 2nd, J. A. (2003). The foundation of self-esteem. Journal of the National Medical Association95(5), 388.
  • Sierra, J. C., Ortega, V., & Zubeidat, I. (2003). Ansiedad, angustia y estrés: tres conceptos a diferenciar. Revista mal-estar e subjetividade3(1), 10-59.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.