Feierabend, niemiecka taktyka odłączania się od pracy

Obecnie coraz więcej osób pracuje przez internet lub przez inne środki komunikacji. Oznacza to, że czasami praca zajmuje znacznie więcej miejsca i czasu. Feierabend jest jednym ze sposobów, aby temu zapobiec.
Feierabend, niemiecka taktyka odłączania się od pracy

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2021

Feierabend to taktyka, którą Niemcy wymyślili, aby odłączyć się od pracy. Jak wszyscy wiedzą, jeszcze nigdy granica między życiem osobistym a zawodowym nie stała się tak słaba. W niektórych przypadkach można nawet powiedzieć, że ludzie pracują cały dzień.

Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących zdalnie. O każdej porze otrzymują e-maile, wszelkiego rodzaju wiadomości lub wymagania o różnym charakterze. Oznacza to, że w ich rozkładzie dnia tak naprawdę nie ma chwil wytchnienia ani efektywnych przerw. Feierabend jest antidotum na taką sytuację.

Skutkiem braku możliwości odcięcia się od pracy jest narastające wyczerpanie i zubożenie życia osobistego. Feierabend ma natomiast tę wartość, że pozwala na stworzenie efektywnej przestrzeni do oderwania się od obowiązków zawodowych. Tym samym przyczynia się do fizycznego i psychicznego odpoczynku od pracy.

„Sztuka odpoczynku jest częścią sztuki pracy”.

-John Steinbeck-

Zmęczony mężczyzna

Telepraca i jej wzloty i upadki

Telepraca oznacza, że ​​wiele osób nie musi już codziennie dojeżdżać z domu do pracy i odwrotnie. Choć na tej trasie często dominowały korki czy napływające i wychodzące tłumy na ulicach, to prawda jest taka, że ​​był to także moment przejścia i przestrzeń należąca do każdego człowieka.

Przy telepracy ta droga została wyeliminowana. Zamiast tego godziny pracy dla wielu osób stały się niezwykle elastyczne. Czasami można rozpocząć obowiązki zawodowe wcześniej niż zwykle i wykonywać je przez cały dzień do późnej nocy. Są nawet przypadki, w których o północy otrzymujemy ostatnią wiadomość z pracy.

Do tego dochodzi fakt, że codzienne przejazdy między pracą a domem dodawały dynamizmu do rozkładu dnia. Zmuszało to do przemierzania różnych miejsc, do patrzenia na różnych ludzi i do poruszania się po różnych miejscach. Telepraca sprawiła, że ​​ludzie prowadzą znacznie bardziej siedzący tryb życia.

Co to jest Feierabend

Feierabend definiuje się jako moment, w którym kończy się dzień pracy i przechodzi się do odpoczynku. Jest to niemieckie słowo, które odnosi się w szczególności do tego poczucia, jakie pojawia się po wykonaniu wszystkich zadań / zobowiązań zapisanych w porządku dnia.

W tym momencie przychodzi ta szczególna satysfakcja, ponieważ wypełniliśmy nasze obowiązki, co upoważnia nas w pewien sposób do swobodnego zarządzania swoim czasem.

Dlatego Feierabend w taki czy inny sposób odpowiada tej podróży z domu do pracy, którą odbywalibyśmy gdybyśmy pracowali poza domem. Ponieważ przy telepracy nie pokonujemy tej drogi, Niemcy wymyślili tę taktykę. Polega ona po prostu na spacerze po godzinach pracy.

Chodzi o to, aby zaznaczyć przejście między godzinami pracy a czasem, którego już na nią nie przeznaczamy. Więc jeśli godziny pracy kończą się o szóstej, wtedy wychodzimy na spacer o tej porze. Oznacza to, że zaczyna się czas odpoczynku. Jest to „czyste” rozłączenie, ponieważ jego funkcją jest zamknięcie pewnego etapu.

Po pracy

Zalety Feierabend

Wszystko wskazuje na to, że ci, którzy pracują w trybie telepracy, nawet jeśli mają sztywne godziny, poświęcają więcej czasu na zawodowe sprawy. Jest prawdopodobne, że jeśli zadanie jest w toku, niechętnie zrobimy sobie przerwę przed jego zakończeniem.

Z drugiej strony możemy zakończyć pracę fizycznie, ale mentalnie ciągle w niej tkwimy. I fakt niezmieniania otoczenia również nie pomaga nam w tym względzie.

W pracy wykonywanej poza domem opuszczenie miejsca pracy już automatycznie oznaczało jej zakończenie. W przypadku telepracy ta granica jest bardzo delikatna. Dlatego ostatecznie wiele osób często pracuje więcej niż poprzednio, a dla innych zaciera się granica między pracą i życiem osobistym.

Bo dla nich to jedno i to samo. Ani jedno, ani drugie nie jest jednak zdrowe i dlatego bardzo ważne jest wyznaczanie granicy.

Taka jest właśnie rola Feierabend: wyznaczyć granicę: czas przed i po zakończeniu spraw zawodowych. A zatem codziennie o tej samej porze idziesz na spacer. Oznacza to, że praca została przerwana i zaczyna się odpoczynek. Jest to niezbędne nie tylko dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także dla samej produktywności.

Trudno o precyzyjne tłumaczenie słowa Feierabend. Niektórzy rozumieją to pojęcie jako „szczęśliwą godzinę”. Inni twierdzą, że należałoby wyrazić „ponowne połączenie z centrum”. Niezależnie od dosłownego znaczenia, prawda jest taka, że ​​musi zostać zachowany ten moment odcięcia się od zobowiązań, niezależnie od okoliczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Opaschowski, H. W. (2013). Feierabend?: von der Zukunft ohne Arbeit zur Arbeit mit Zukunft. Springer-Verlag.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.