Konstruktywne skargi mogą przekształcić problemy

Konstruktywne skargi są o wiele bardziej pozytywne i rozsądne niż te destrukcyjne. Każdy ma prawo do narzekania. Ważny jest jednak sposób, w jaki narzekamy, a także czynniki, które za tym stoją. W tym artykule dowiemy się, jak sprawdzić, czy nasze narzekanie jest konstruktywne czy destrukcyjne.
Konstruktywne skargi mogą przekształcić problemy
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2023

Konstruktywna skarga ma miejsce, gdy została podjęta niesprawiedliwa decyzja, a osoba, której dotyczy skarga, stara się chronić swoje prawa lub domagać się sprawiedliwego traktowania. W rzeczywistości narzekanie konstruktywne jest definiowane jako chęć rozwiązania problemu lub przekierowania sytuacji w kierunku bardziej pozytywnego stanu.

W dzisiejszym świecie narzekanie nie ma dobrej reputacji. Istnieje stronniczy pogląd, że narzekanie oznacza bycie słabym i niepotrzebne dręczenie innych. Chociaż może to być prawdą w pewnych okolicznościach, są również sytuacje, w których narzekanie jest całkowicie uzasadnione. W takich przypadkach konstruktywne skargi są właściwe.

Ewentualne zachęty do nieskarżenia nie powinny naruszać Twoich praw i życzeń. W końcu tylko dlatego, że inni mogą nie chcieć, aby im przeszkadzano, nie oznacza, że musisz zachować swoje racje lub skargi wyłącznie dla siebie. Tak naprawdę, zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, powinniśmy uciekać się do konstruktywnego narzekania, jeśli uznamy to za konieczne.

„Nikt w historii ludzkości nigdy nie rozwiązał niczego samym narzekaniem. Każdy problem lub okoliczność należy rozwiązywać proaktywnie, to znaczy szukając alternatyw, zastanawiając się nad rozwiązaniami i podejmując działania”.

-Laura Arias-

Konstruktywne skargi

Skarga jest przejawem smutku, irytacji lub bólu. To reakcja na sytuację, która powoduje dyskomfort. Jej celem jest uzyskanie pomocy lub zwrócenie uwagi innych osób, aby dostrzegły trudność lub zmodyfikowały okoliczności leżące u podstaw reklamacji.

To jest istota konstruktywnej skargi. Takie działanie jest nie tylko słuszne, ale często konieczne. Na przykład, jeśli lekarz, badając Cię, uciśnie bolesną część ciała, Twoja skarga dostarczy mu informacji potrzebnych do postawienia diagnozy. Podobnie, jeśli nastąpi trzęsienie ziemi i osoba zostanie uwięziona pod gruzami, może nie mieć innego wyjścia, jak tylko złożyć skargę, jeśli chce zostać zlokalizowana.

Podobnie wyrażanie niezgody lub niezadowolenia może zadecydować o różnicy między arbitralnością a sprawiedliwością. Na przykład, jeśli szef systematycznie Cię atakuje, masz prawo złożyć formalną skargę. Istotnie, ważną cechą konstruktywnej skargi jest to, że ma ona jasny cel: uwidocznienie problemu w celu znalezienia rozwiązania. Dlatego konstruktywne narzekanie jest rozsądnym i pozytywnym zachowaniem, które pozwala na poprawę określonej sytuacji lub okoliczności.

Klienci narzekają na kelnerkę w restauracji
Kiedy skarga nie jest konstruktywna, trudniej jest poprawić sytuację.

Destrukcyjna skarga

Nikt nie narzeka bez powodu. Jednak niektórzy ludzie zamieniają narzekanie w uporczywe zachowania bez wyraźnego celu. Prawie zawsze są autentycznie zirytowani. Z reguły nie tylko próbują irytować innych, ale często są pogrążeni w neurotycznej sieci.

Niektórzy narzekają, robiąc z siebie ofiarę. Ich celem jest przyjęcie pozycji męczennika i trwanie w niej. W tym przypadku narzekanie jest sposobem na karmienie i wzmacnianie tej pozycji egzystencjalnej. Takim osobom czegoś brakuje lub czegoś potrzebują. Jednak, zamiast szukać rozwiązania, zamieniają problem w sytuację, która przynosi im korzyści. W efekcie zwracają na siebie uwagę innych lub wzbudzają w nich poczucie winy (irracjonalnie).

Co jednak ciekawe, nie robią tego świadomie. Naprawdę cierpią, tyle tylko, że mają stały zwyczaj narzekania. Co więcej, nie zdając sobie z tego w pełni sprawy, czerpią z tego pewne korzyści, rzeczywiste lub domniemane. Trwają więc w tym zachowaniu, nawet jeśli na dłuższą metę udaje im się tylko doprowadzić innych do rozpaczy i uczynić ich obojętnymi na ich cierpienie.

Kobieta skarży się mężczyźnie w biurze
Niszcząca lub konstruktywna, w każdej skardze zawsze obecny jest dyskomfort.

Zmień sposób narzekania

Zarówno skargi konstruktywne, jak i destrukcyjne zawierają elementy dyskomfortu. Różnica między nimi polega na celu kryjącym się za manifestacją irytacji, żalu lub niezgody. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy Twoja skarga jest konstruktywna, czy destrukcyjna, jest zadanie sobie pytania, jaki jest Twój cel.

Chcesz sprawić, by inni czuli się źle? Czy denerwuje Cię, że wszyscy inni wydają się czuć dobrze, podczas gdy Ty cierpisz? Czy chcesz, aby poświęcili Ci więcej uwagi lub zrozumieli Twoją sytuację? Jeśli tak, być może powinieneś zbadać, co kryje się za Twoim pragnieniem zmiany zachowania innych.

Być może powinieneś pomyśleć nie o tym, co inni robią lub czego nie robią, ale o tym, co sprawia, że chcesz im coś zareklamować lub sprawić, by Cię zrozumieli. To może być klucz do wszystkiego. W rzeczywistości może to być pierwszy krok w kierunku złożenia konstruktywnej skargi i rozwiązania Twoich nieprzyjemnych uczuć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez, Y. H., Hernández, A. Z., & Febles, J. R. (2020). La victimización. Consideraciones teórico-doctrinales. Derecho y cambio social, (61), 392-413.
  • Venegas Páez, F. V., & Martínez López, J. (2015). Ganancia secundaria: a propósito de un caso. Revista CONAMED, 20(2), 88-91.
  • Robles, E. C., Torres, F. H., & Dolci, G. E. F. (2011). Consideraciones teóricas en torno de la psicología de la queja en el contexto médico. Revista CONAMED, 16(1), 39-45.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.