Koniec końców wszystko będzie w porządku

Koniec końców wszystko będzie w porządku
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

“Ufam i patrzę na horyzont z nadzieją. Wiem, że koniec końców wszystko będzie w porządku. Mam świadomość, że w mojej wrażliwości tkwi siła i rozumiem, że bywają momenty, w których muszę zatrzymać się i wykazać się cierpliwością. Wszystko dlatego, że mimo wszelkich zmian znajdę spokój i szczęście.”

Koniec końców wszystko będzie w porządku, więc bez względu na rzeczywistość w jakiej się znajdujesz nie przestawaj w to wierzyć. W którymś momencie pojawi się spokój i odzyskasz równowagę. Tym samym Twoje myśli, ciało i serce znajdą się ponownie we właściwym miejscu.

Być może trudno Ci to sobie teraz wyobrazić, ale masz mocne strony, których nie jesteś świadoma. Możesz je wykorzystać gdy tylko będziesz ich potrzebować.

Czy wiara w to, że koniec końców wszystko będzie w porządku wskazuje na zbytnią zarozumiałość? Oczywiście, że nie!

Jak powiedziała Hellen Keller, głucha i ślepa pisarka oraz aktywistka, nie da się niczego osiągnąć bez optymizmu. Pewność siebie nie zadziała bez pozytywnego nastawienia i nadziei. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa pielęgnowanie w sobie otwartości na to, że jutro nadejdzie lepszy dzień.

Wędrowiec z plecakiem

Nadchodzi właśnie druga fala psychologii pozytywnej, której założenia wykraczają poza typowe umiejętności i zachowania, które pozwalają Ci znaleźć szczęście. Głównymi figurami tego ruchu są psychologowie tacy jak Itai Ivtzan i Tim Lomas. Zwracają oni uwagę na całą serię umiejętności, o których musisz pamiętać w okresach kryzysu.

Viktor Frankl powiedział kiedyś, że gdy nie jesteś w stanie zmienić danej sytuacji, możesz się z niej wydostać jedynie jeśli będziesz w stanie zmienić samą siebie. To właśnie proces informacji pomaga Ci  dodać cegiełki do mostu, który prowadzi do przodu, ku przyszłości, w której wszystko jest w porządku.

Wszystko będzie w porządku nawet jeśli nie dostaniesz tego, czego pragniesz

Jedna z najczęstszych skarg, które rozlegają się w gabinetach psychoterapeutów jest związana się z tym, że w życiu danej osoby nic się nie układa. Dzieje się tak ponieważ czasami ludzie znajdują się w miejscu, z którego dnie są w stanie dojrzeć żadnego światełka na końcu przysłowiowego tunelu.

To sytuacje, w których depresja zniekształca świat, w którym istniejemy. Nie jest łatwo pokazać takim osobom ich mocne strony i sprawić, że poznają swoje własne umiejętności, które pomogą im dokonać zmian w życiu i wpuścić do niego odrobinę światła.

Rzeczy, ludzie, doświadczenia i sam świat są rzadko kiedy czarno-białe. Nic nie jest całkowicie złe ani perfekcyjne. Ludzie w większości przypadków operują w odcieniach szarości. Właśnie dlatego marzenia są spełniane jedynie częściowo. Miłość nie jest idealna, ale jest tego warta. Praca nie jest nigdy taka, jak tego oczekujesz, ale może dawać uczucie spełnienia.

Właśnie dlatego nawet jeśli to, czego pragniesz, nigdy się nie spełni, koniec końców wszystko będzie w porządku. To kwestia nastawienia, zaakceptowania tego, co złe i doceniania tego, co dobrze, uczenia się poruszania w szarej strefie oraz radzenia sobie z tym, przy ciągłej walce o to, czego chcesz i na co zasługujesz.

Wszystko będzie w porządku, bo się nie poddasz

Wszystko będzie w porządku, ponieważ życie nie pozwoli Ci się poddać. Tak, to takie proste. Niektórzy mogą uważać, że jesteś bohaterką, ponieważ radzisz sobie z trudną sytuacją, ale w rzeczywistości nie masz wyboru i musisz się z nią skonfrontować.

Część osób radzi sobie lepiej, część gorzej, ale każdy przechodzi przez momenty, na które nie jest przygotowany, i jakoś daje sobie radę.

Mężczyzna i kobieta na podłodze

Martin Seligman, propagator psychologii pozytywnej, zwraca uwagę, że wytrwałość to jedna z najważniejszych mocnych stron psychologicznych, o którą należy dbać. Chodzi o utrzymywanie optymistycznego, pewnego siebie nastawienia, które pomaga lepiej poradzić sobie ze złożonymi życiowymi sytuacjami.

Dlatego nie przestawaj wierzyć, że wszystko będzie w porządku, ponieważ pomaga to skoncentrować się na pokonywaniu przeciwności, budując Twoją odwagę i siłę woli.

“Koniec końców wszystko będzie dobrze. Jeśli nie jest dobrze, nie jest to koniec.”

-John Lennon-

Okoliczności zmieniają się, ale zawsze jest ktoś, w kim znajdziesz oparcie

Los przynosi nieoczekiwane zmiany. Niektóre są znaczące, ale inne są bardziej wymagające, a nawet mogą okazać się trudne. Jednak miej świadomość, że koniec końców wszystko będzie w porządku, jeśli będziesz się otaczać właściwymi ludźmi.

Wszystko staje się łatwiejsze, gdy masz kogoś, na kim możesz polegać. Taka osoba ochroni Cię, gdy będziesz się bać i da Ci energię, gdy zabraknie Ci siły i motywacji.

Gdy jesteś sama będzie Ci o wiele trudniej poradzić sobie ze swoimi problemami. W którymś momencie swojego życia możesz zacząć się rozpadać, bez względu na to, jak jesteś silna i wytrwała. Świadomość tego, że możesz porozmawiać z kimś, kto Ciebie wysłucha bez oceniania dodaje Ci otuchy i wzmacnia Twoje serce.

Dlatego też pamiętaj, że kocha Cię wiele osób, które chętnie będą służyły Ci pomocą, jeśli będziesz tego potrzebować.

Poza tym przyznaj, że lubisz słyszeć, że wszystko będzie w porządku, ponieważ te słowa, wypełnione czułością, zapewnią Cię, że nie jesteś sama. Tym samym zachęcą Cię do starania się w każdej sytuacji.

Współpracując z innymi czujesz się silniejsza i bardziej pewna siebie. Takie osoby pomagają Ci spoglądać z nadzieją w przyszłość, gdy wszystko się poprawi i będziesz znowu czuła się lepiej. Dlatego też wykorzystuj zasoby, do których masz dostęp, i zachowaj optymizm. Pamiętaj, że prędzej czy później wszystko będzie w porządku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.