"Możesz na mnie liczyć": osoby, które ratują nam życie

"Możesz na mnie liczyć": osoby, które ratują nam życie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

“Możesz na mnie liczyć” to cztery słowa, które zachęcają nas do działania w czasach, w których wydaje się nam, że tracimy nad sobą panowanie. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tymi bezcennymi słowami.

Niektórzy ludzie są w stanie nas ratować w stresujących momentach. To osoby, które mówią “możesz na mnie liczyć” i zawsze mają dla Ciebie czas. To wspaniali ludzie, którzy oferują Ci swoje towarzystwo i bezpieczną przystań.

Czasami ich potrzebujesz. Czasami jesteś bardziej niezależna, chociaż zawsze lubisz czuć ich wsparcie. Ale jaką rolę odgrywają w Twoim życiu? Właśnie nad tym zastanowimy się w dzisiejszym artykule. Poza tym przyjrzymy się temu, jakie są te osoby i co mówią o nich najnowsze badania.

Jakie są osoby, które mówią “możesz na mnie liczyć”?

Każda osoba jest wyjątkowa. Osoby, które mówią “możesz na mnie liczyć” są zawsze dostępne, gdy ich potrzebujesz. Chociaż nie zawsze będą obecne fizycznie, to dają Ci swoje wsparcie i gdy tylko mogą podają Ci pomocną dłoń.

Jednak możliwość liczenia na kogoś nie oznacza, że musi być on zawsze obok Ciebie. Nikt nie będzie w stanie towarzyszyć Ci w każdej minucie każdego dnia. Jednak może być w stanie pomagać Ci na różne sposoby, bez względu na dystans, który Was dzieli.

Przytulająca się para - możesz na mnie liczyć

Niektóre osoby są w stanie poświęcić Ci więcej czasu. Jednak mimo tego, że Cię wspierają, szanują również Twoją przestrzeń. Innymi słowy, ustalają również granice. Profesjonaliści robią dokładnie tak samo. Nawet jeśli jest to ich praca (jak w przypadku psychoterapeutów), to muszą również myśleć o własnych potrzebach.

Poza tym istnieją również osoby, które są dostępne dla Ciebie, gdy tylko ich potrzebujesz. To może być niezwykle korzystne dla Ciebie, jednak dla osoby, która poświęca Ci swój czas, może być bardzo wykańczające. Dzieje się tak, ponieważ poświęca ona swoje własne potrzeby, aby mogła być dla Ciebie dostępna.

Znaczenie posiadania osób, na które możesz liczyć

Czasami możesz myśleć, że posiadanie wsparcia innych osób nie ma aż tak dużego znaczenia. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie na odwrót. Okazuje się, że brak wsparcia płynącego od innych może wywierać bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie.

Chociaż masz możliwość odrzucenia czyjejś pomocy, nie oznacza to, że taka pomoc nie jest Ci potrzebna. Możesz odmówić zaakceptowania pomocy ze względu na inne czynniki. Może wywierać na to wpływ choćby wstyd lub lęk przed okazaniem słabości. Jednak wsparcie innych osób może znacząco poprawić jakość Twojego życia.

Przytulające się kobiety

Ludzie rozwijają się w różnych obszarach, w tym w obszarze psychospołecznym. Ten obszar dotyczy więzi, które łączą nas z innymi osobami. Jest on niezwykle ważny, ponieważ pozwala Ci zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, poczuć ochronę, rozwinąć empatię, wyrazić to, co czujesz oraz znaleźć motywację.

Poza tym Twój poziom satysfakcji psychospołecznej odbija się na innych aspektach Twojego rozwoju: fizycznego, emocjonalnego, kognitywnego i duchowego. Właśnie dlatego fakt, że masz osoby, które mówią “możesz na mnie liczyć”, może znacząco poprawić Twoje samopoczucie.

Jednak nie wszyscy ludzie, którzy wypowiadają te słowa, wywrą pozytywny wpływ na Twoje życie. Najważniejsze osoby to takie, z którymi możesz wejść w zdrowe relacje, które dają Ci swoją miłość i wsparcie, a jednocześnie szanują granice, które ustanowiłaś.

Dlaczego najnowsze badania podkreślają rolę tego rodzaju wsparcia?

Zgodnie ze stwierdzeniem Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie jest definiowane jako “ogólny stan dobrego samopoczucia fizycznego, mentalnego i społecznego”. Dlatego też posiadanie osób, które to zapewniają, może poprawić Twoje samopoczucie. Każdy z tych trzech aspektów, które wymieniliśmy, jest ważny, i wszystkie są ze sobą połączone.

To zagadnienie stanowi obecnie przedmiot wielu badań. Przykładowo, Nunes Baptista, Rigotto, Ferrari Cardoso i Marín Rueda opublikowali artykuł, w którym sugerują, że kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają wsparcie społeczne i rodzinne. Postawa danej jednostki wywiera wpływ na jej samopoczucie i może być związana z postrzeganiem samego siebie.

Inne badania koncentrują się na zdrowiu i sposobu, w jaki wiąże się ze wsparciem społecznym. Lemos Giráldez i Fernández Hermida poruszyli ten temat w artykule opublikowanym w dzienniku naukowym Psichotema. Badają w nim wpływ wsparcia społecznego na zdrowie i sugerują, że może odgrywać ono kluczową rolę w rozwoju niektórych zaburzeń.

Nie bój się poprosić o pomoc

Posiadanie kogoś, kto jest w stanie zaoferować Ci swoją pomoc, jest zawsze korzystne, a zwłaszcza gdy tego potrzebujesz. Proszenie o pomoc nie sprawia, że jesteś gorsza od innych. Takie zachowanie nie powinno w żaden sposób odbijać się na Twoim poczuciu godności. W wielu przypadkach stanowi doskonały przykład inteligencji i odwagi.

Poza tym, jeśli tylko jesteś w stanie, to wesprzyj kogoś, kto nie jest w stanie dostrzec rozwiązania swoich problemów. Dzięki temu poczujesz satysfakcję płynącą z tego, że pomogłaś mu ruszyć się z punktu, w którym utknął.

Udzielenie pomocy takiej osobie może zmienić jej sposób patrzenia na życie. Twoje słowa, uścisk i inne działania lub gesty mogą sprawić, że ktoś zobaczy światełko w tunelu. Wszystko zaczyna się od prostego stwierdzenia “możesz na mnie liczyć”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giráldez, S.L. & Fernández-Hermida, J.R.F. (1990). Redes de soporte social y salud. Psicothema, 2(2), 113-135.

  • Baptista, M.N. Rigotto, D.M. Cardoso, H.F. & Rueda, F.L.M. (2012). Soporte social, familiar y autoconcepto: relación entre los constructos. Psicología desde el Caribe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.