Teraźniejszość to jedyna rzecz, która się liczy

Teraźniejszość to jedyna rzecz, która się liczy

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2017

Teraźniejszość oraz życie chwilą to coś, czego każdy z nas jest świadomy, lecz niewielu wprowadza w praktykę. Spędzamy tyle czasu na pracowaniu, spieszeniu się oraz stresowaniu. Tylko kiedy dopada nas choroba lub stajemy twarzą w twarz zagrożeniem, teraźniejszość objawia nam się w całej swojej krasie.

Zaczynamy być świadomi, że jesteśmy tu i teraz oraz świadomi tej teraźniejszości, którą ignorujemy nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

“Nie odwracaj się za przeszłością, nie rozmarzaj się o przyszłości, skoncentruj swój umysł na chwili obecnej.”

-Gautama Budda-

Kiedy nasza teraźniejszość zostaje poświęcona na myśli o przyszłości, uniemożliwia to nam cieszenie się “tu i teraz”. To chwila, która trwa składa się na całe Twoje życie, to w niej drzemie potencjał na osiągnięcie szczęście.

Nie zostawiaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj

To jedno z najpopularniejszych przysłów i być może w pewnym momencie wcieliłeś tę zasadę w życie. Ale jak długo to trwało? Zapewne dzień lub dwa.

Pośpiech, stres i wieczne martwienie się o przyszłość uniemożliwia nam spojrzenie na teraźniejszość i zobaczenie co osiągnęliśmy do tej pory. Nie potrafimy cieszyć się naszymi sukcesami oraz zawsze czujemy się zmuszeni, by spoglądać na zewnątrz.

radość na plaży

To prawda, że teraźniejszość to tylko moment. Minuta, która właśnie minęła może już być uważana za przeszłość, a minuta, która nadchodzi, to nasza przyszłość. Wszystko, co tak naprawdę posiadamy, to teraźniejszość.

Czas to rzecz ulotna i ciężko poznać jego smak. Jednak dość zabawny jest fakt, że przykładamy większą uwagę do naszej przeszłości i przyszłości, niż do teraźniejszości. Tej chwili obecnej, która przemija przed naszymi oczami tak szybko, że nawet tego nie zauważamy.

Przyzwyczailiśmy się do uważnej obserwacji miejsca, gdzie postawimy następny krok, zamiast skupić się na samych krokach. Nie oznacza to, że nie powinniśmy w ogóle myśleć o naszej przeszłości i przyszłości.

Przeszłość pomaga nam w uczeniu się na błędach oraz czynieniu postępów. Przyszłość natomiast może pomóc nam w osiągnięciu naszych ambicji, zmotywowaniu nas oraz spełnianiu marzeń. Zatem gdzie pozostaje miejsce na teraźniejszość?

Ceń swoją teraźniejszość tak wysoce jak swoją przeszłość i przyszłość

Unikanie chwili obecnej to coś, co często robimy nieświadomie. To tego nas właśnie nauczono, i to dlatego ignorujemy ją bez zdawania sobie z tego sprawy. Ale dlaczego tak postępujemy?

Zamiast żyć “tu i teraz” idealizujemy naszą przyszłość, tą przyszłość, o której zawsze myślimy, do której zmierzamy, lecz którą zazwyczaj widzimy jako coś odległego. Myślimy o wyidealizowanej przyszłości niemal jak o śnie, który nigdy się nie urzeczywistni.

Jak już wspomnieliśmy, przyszłość to ta minuta, ta godzina, która dopiero ma nadejść. Myślenie o przyszłości jak o czymś odległym i wyidealizowanym to sposób na uciekanie od teraźniejszości, z której nie jesteśmy zadowoleni.

Dlaczego myślimy, że to, co czeka na nas w dalszej drodze będzie zawsze lepsze? Ponieważ każdy w ten sposób myśli, jednak czy to naprawdę działa?

Upewnij się, że nie idealizujesz swojej przyszłości, bo kiedy nadejdzie być może będziesz rozczarowany. Pomyślisz “a więc to wszystko?”. Twoja przyszłość okaże się snem, który nigdy Cię nie usatysfakcjonuje. 

rower i balony

Teraz jest zawsze najlepszym momentem

Ponieważ już raz osiągnąłeś swój cel, będziesz nadal myślał o nadchodzącym jutrze, a później o następnym dniu, i następnym… Zawsze będziesz pragnął widzieć co jest dalej, podczas gdy powinieneś patrzeć pod nogi, na kroki, które właśnie podejmujesz.

O jakich radach powinieneś pamiętać, aby skupić się na dniu dzisiejszym, a nie na jutrze?

  • Jeżeli pragniesz coś zrobić, zrób to teraz. Nieważne, czy jest to podróż, zmiana pracy, odwrócenie życia o 180 stopni. Nie myśl, że jutro będzie bardziej dogodnym dniem, niż dzisiaj. Jeżeli jesteś czegoś pewien, nie zastanawiaj się nad tym, po protu to zrób!
  • Nie myśl o tym, co mogłoby się zdarzyć. Ciesz się tym, co posiadasz teraz. Będzie, co ma być!
  • Bądź realistyczny jeśli chodzi o Twoją teraźniejszość i nie idealizuj przyszłości. Jeżeli chcesz czegoś dokonać, powinieneś zacząć już teraz, w chwili obecnej.
  • Odpowiedni moment jest zawsze teraz!

Czy dodałbyś jeszcze jakąś poradę? Jeżeli istnieje coś, czego pragniesz w Twoim życiu, nie zastanawiaj się czy mogłeś to zrobić w przeszłości lub czy uda Ci się kiedyś tego dokonać w przyszłości. Liczy się teraźniejszość, nie pozwól, aby Twoje życie przepłynęło Ci przed oczami.

Sekretem nadania sensu swojemu życiu jest podjęcie działania. Nie rozmarzaj się o swoim życiu, które właśnie Cię omija. Liczą się czyny, “tu i teraz” jest tym, na czym powinieneś się skoncentrować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.