Koło emocji Plutchika

Czy wiesz, jak nazwać emocje, które teraz odczuwasz? A co z tymi, które czułeś wczoraj? W tym artykule porozmawiamy o narzędziu pomocnym w nazywaniu bohaterów naszego życia emocjonalnego: kole emocji Plutchika.
Koło emocji Plutchika

Ostatnia aktualizacja: 18 lutego, 2023

Ile razy w ciągu ostatniego tygodnia zatrzymałeś się, aby pomyśleć o emocjach, które odczuwałeś? Czy nazywanie przeżyć emocjonalnych jest dla Ciebie trudne? Czy czujesz się zdezorientowany i tak naprawdę nie wiesz, co czujesz? Koło emocji Plutchika to wizualna i kolorowa reprezentacja emocji, jakich mogą doświadczać istoty ludzkie.

Na początek zdefiniujmy same emocje. Są one wynikiem złożonego procesu. Aby jednostka mogła doświadczyć emocji, musi zaistnieć sytuacja wyzwalająca (czynnik obiektywny), którą później zinterpretujesz i oceniasz. Wynikiem tej interpretacji jest uczucie (doznanie subiektywne). Zmiany fizjologiczne i behawioralne, które są nieodłącznym elementem tego procesu, zachodzą równolegle.

„Uważamy, że jesteśmy kwintesencją racjonalnego zwierzęcia na planecie, ale zapominamy, że jesteśmy również najbardziej emocjonalni”.

-Alcolea-

Koło emocji Plutchika

Dzisiejszy świat jest chaotyczny. W rezultacie Twoja codzienna rutyna jest coraz bardziej zawrotna i masz tendencję do odkładania na później rzeczy tak podstawowych, jak dbanie o siebie, zatrzymanie się i zastanowienie się nad tym, jak się czujesz. Z reguły chcesz być szczęśliwy i czuć się dobrze. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to naprawdę znaczy “czuć się dobrze”, czy nie? 

Koło emocji Plutchika klasyfikuje najczęściej doświadczane emocje, oddzielając je kolorem. Plutchik twierdzi, że tak jak z trzech kolorów podstawowych (żółtego, czerwonego i niebieskiego) generowana jest cała gama kolorów, tak samo dzieje się z emocjami.

Mówi on również, że istnieje w sumie osiem podstawowych emocji. Są to złość, oczekiwanie, radość, zaufanie, strach, zaskoczenie, smutek i wstręt. Emocje mogą się mieszać, a nawet dwie lub więcej emocji mogą być doświadczane w tym samym czasie, z różną intensywnością.

Plutchik stwierdził, że niektóre doświadczenia emocjonalne są do siebie podobne, a po zmieszaniu tworzą inne.

Arkusze z twarzami narysowanymi emocjami
Koło emocji Plutchika składa się z ośmiu podstawowych emocji.

1. Czerwony dla gniewu

Gniew to emocja, która pojawia się, gdy poddajesz się sytuacjom, które są nieprzyjemne lub sprawiają, że czujesz się sfrustrowany. To niezwykle energetyczna emocja, ponieważ napędza do działania. Często, gdy gniew przejmuje kontrolę, skupiasz swoją uwagę na bodźcu, który go wywołał, i przyjmujesz postawę obronną, szczególnie w sytuacjach, które zagrażają integralności fizycznej, obrazowi samego siebie lub poczuciu własnej wartości.

Gniew w swojej najbardziej intensywnej formie to wściekłość. Oznacza to, że czujesz się niezwykle zły i otwarcie wyrażasz te uczucia. Pojawiają się one, gdy nie osiągnąłeś określonego celu. Rozdrażnienie to łagodniejsza wersja wściekłości. Oznacza uczucie wstrętu i niechęć do wykonania określonej czynności.

„Funkcją wściekłości jest zniszczenie”.

-Plutchik-

2. Pomarańczowy dla oczekiwania

Jeśli myślisz, że doświadczasz emocji oczekiwania w intensywny sposób, możesz mylić ją z jej starszą siostrą, czujnością. W takim przypadku nieustannie intensywnie skanujesz swoje otoczenie. Celem jest zachęcenie do zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń. Jeśli często doświadczasz emocji czujności, możesz również odczuwać niepokój.

Na drugim końcu skali oczekiwania leży zainteresowanie. Oznacza spokojną uwagę skupioną na określonym aspekcie i jest częścią początkowej reakcji orientacyjnej.

Połączenie gniewu i oczekiwania równa się agresywności. Ta emocja implikuje złowrogie akty, które zostały starannie zaplanowane. Ponadto w prawie karnym jest to czynnik obciążający w przestępstwie.

„Funkcją przewidywania jest eksploracja”.

-Plutchik-

3. Fioletowy dla obrzydzenia

Wstręt generuje odrzucenie. Maksymalne odrzucenie jest równoznaczne z odrazą, skrajnie intensywnym stopniem wstrętu. Może prowadzić do zachowań agresywnych, zarówno werbalnych, jak i behawioralnych.

Mniej intensywnym rodzajem wstrętu jest nuda. Przejawia się jako Twoja niechęć lub irytacja podczas wykonywania danej czynności, ponieważ nie jest to dla Ciebie szczególnie motywujące lub nie jesteś zainteresowany jej wykonywaniem.

Nakładanie się na siebie gniewu i wstrętu skutkuje pogardą. Jeśli odnosisz się z pogardą do czegoś lub kogoś, doświadczasz intensywnego uczucia odrzucenia i braku szacunku dla tej osoby lub rzeczy. Może to również obejmować zachowania, takie jak zaprzeczanie lub poniżanie innych, których uważasz za gorszych. Pogarda implikuje wyższość.

„Funkcją wstrętu jest odrzucenie”.

-Plutchik-

4. Indygo na smutek

Dla Fernándeza-Abascala smutek jest negatywnym uczuciem charakteryzującym się pogorszeniem zwykłego stanu umysłu danej osoby. Z kolei bycie smutnym oznacza zmniejszenie aktywności umysłowej i zachowań. W efekcie smutek każe Ci przestać działać.

Najbardziej intensywną skrajnością smutku jest żal. Może to pojawić się w zaburzeniach, takich jak depresja lub w naturalnych procesach, takich jak żałoba. Na drugim biegunie jest melancholia. Można to opisać jako przewlekłą formę smutku, która jest mniej intensywna, ale trwa znacznie dłużej.

Kiedy inni zauważą, że jesteś smutny, zwykle starają się Ci pomóc. Dzieje się tak, ponieważ szukasz schronienia i wsparcia społecznego. W efekcie chcesz, aby Twoi przyjaciele i rodzina pomogli Ci poczuć się lepiej. To z kolei prowadzi do introspekcji i autoanalizy. Zbieg wstrętu i smutku skutkuje wyrzutami sumienia. Oznacza to świadomość, że postąpiło się niewłaściwie. Doświadczasz tego jako uporczywego poczucia winy, gdy zrobiłeś coś źle.

„Funkcją smutku jest reintegracja”.

-Plutchik-

5. Niebieski dla niespodzianki

Zaskoczenie jest reakcją orientacyjną na nieoczekiwany, nieprzewidziany, nowy i dziwny bodziec. W najintensywniejszym momencie przeradza się w zdumienie, czyli zdolność do zachwytu nad pozytywnymi doświadczeniami, jakie daje życie. Z drugiej strony, na mniej intensywnym końcu, doświadczasz rozproszenia, kiedy Twoja uwaga jest rozproszona w kierunku obiektu lub bodźca, na który powinieneś zwrócić uwagę.

Zaskoczenie jest uważane za najbardziej wyjątkową podstawową emocję, ponieważ potrzebuje tylko bodźca, który jest nieoczekiwany. Z połączenia zdziwienia i smutku wyłania się dezaprobata.

„Funkcją zaskoczenia, podobnie jak funkcją przewidywania, jest eksploracja”.

-Plutchik-

6. Ciemnozielony dla strachu

Strach jest jedną z najbardziej przytłaczających emocji, jakich możesz doświadczyć. Wszystkie emocje są dziedzictwem ewolucji, ale strach jest najbardziej widoczny.

Strach jest sygnałem alarmowym w obliczu niebezpieczeństwa. W swojej najbardziej intensywnej formie jest znany jako przerażenie. Przerażenie często paraliżuje, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W mniej intensywnej postaci strach jest odczuwany jako obawa.

Kiedy jednocześnie doświadczasz emocji zaskoczenia i strachu, prawdopodobnie czujesz przerażenie. Strach jest reakcją alarmową, szokiem, który przygotowuje organizm na nieoczekiwany bodziec, który może być szkodliwy.

„Funkcją strachu jest ochrona”.

-Plutchik-

7. Jasnozielony dla zaufania

Zaufanie to pozytywne uczucie. W przeciwieństwie do strachu zaufanie jest dobrowolne. Oznacza to, że wierzysz w kogoś lub coś bez wątpienia, mimo że nie wiesz, co przyniesie przyszłość. Zaufanie obejmuje zarówno wiarę, jak i nadzieję. Może być wzmacniane lub osłabiane w zależności od działań, które wykonuje inna osoba.

Najbardziej intensywną wersją zaufania jest podziw. Wiąże się z uczuciem uznania dla kogoś, kto według Ciebie ma szczególne cechy. Na mniej intensywnym biegunie uczucia zaufania znajduje się akceptacja.

Kiedy jednocześnie doświadczasz emocji strachu i zaufania, prawdopodobnie połączą się one w uległość. Emocja ta zaprzecza lub odrzuca zaspokojenie Twoich potrzeb na rzecz potrzeb innych.

Przyjaciele rozmawiają na ulicy
Według Plutchika funkcją zaufania jest przynależność.

8. Żółty dla radości

Radość to pozytywne uczucie, którego doświadczasz, gdy osiągasz określony cel. Możesz również doświadczyć tej emocji, gdy Twoi bliscy odnoszą sukcesy. Towarzyszą temu dobre samopoczucie i radość. Radość pojawia się także, gdy masz do czynienia z przyjemnymi doznaniami estetycznymi. Na przykład, widząc ładną twarz lub patrząc na piękną rzeźbę.

W skrajności radość staje się ekstazą, uczuciem maksymalnej pełni, które może stać się patologiczne. Ekstaza występuje na przykład w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Po mniej intensywnej stronie radości leży spokój. Jest to emocjonalne doświadczenie równowagi psychicznej, emocjonalnej, duchowej i behawioralnej.

Kiedy jednocześnie doświadczasz emocji zaufania i radości, czujesz miłość. Miłość to uczucie przywiązania, pociągu i skłonności do określonego przedmiotu lub osoby.

„Funkcją radości jest reprodukcja”.

-Plutchik-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández-Abascal, E. G., Rodríguez, B. G., Sánchez, F. J. D., Díaz, M. D. M. & Sánchez, F. J. D. (2010). Psicología de la Emoción. Alianza Editorial.
  • Alcolea, R. (2022, 29 abril). La rueda de las emociones de Plutchik: qué es, para qué sirve y qué beneficios tiene. abc. https://www.abc.es/bienestar/psicologia-sexo/psicologia/abci-rueda-emociones-plutchik-para-sirve-y-beneficios-tiene-202204290125_noticia.html
  • Vecina Jiménez, M. L. (2006). Emociones positivas. Pap. psicol, 9-17.
  • Poblete-Christie, O., López, M., & Muñoz, L. (2019). ¿ De la frustración a la alegría o de la alegría a la frustración? Significados sobre inclusión educativa construidos por docentes a partir de su experiencia emocional. Psykhe (Santiago), 28(1), 1-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.