Każda osoba ma swoją historię

Każda osoba ma swoją historię

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Każda osoba ma swoją historię, myśli stojące za ich ekspresjami, emocjami, ich uczuciami i duszą osadzoną pod skórą.

Każdy z nas w trakcie życia przeżywa momenty, zbiera doświadczenia i poznaje pewnych ludzi, którzy nieuchronnie pozostawią na nas ślad. Nawet te okoliczności lub osoba, o której myślimy, że mogłyby przeminąć niezauważone, w pewien sposób pojawiają się ponownie później w naszym życiu.

Wpływają one na nasze doświadczenia i nasze uczucia, w sposób, który może być intensywny lub bierny, którego możemy być świadomi bądź zupełnie nie zdawać sobie sprawy, iż mają one miejsce; przynoszą nam one światło i ciemność, oraz wszystkie odcienie szarości.

Każda osoba przeżyła coś innego

Jesteśmy w stanie zrozumieć i zinterpretować rzeczy jedynie z naszej perspektywy i punktu widzenia, które to formujemy w oparciu o nasze własne doświadczenia życiowe. Toteż, skąd wiemy jaką perspektywę może mieć druga osoba? Co możemy wiedzieć o jej uczuciach?

Skomplikowane jest już samo zagłębianie się w naszych własnych umysłach i próba zrozumienia samego siebie. Jak zrozumieć jakie są intencje i motywacje innych? Skąd możemy wiedzieć, jak dana osoba przeżywa daną sytuację?

Spędzamy połowę naszego życia starając się zrozumieć innych i niemalże całą drugą połowę na ocenianiu ich zachowania, jakbyśmy nie mieli wystarczająco wiele naszych własnych problemów.

Każda osoba ma jakąś historię i przejawia wrażliwość w stosunku do pewnego aspektu z życia innych ludzi. Sytuacje, które nam wydawać się mogą proste i łatwe do przedsięwzięcia lub w których jesteśmy w stanie jasno się wyrazić, dla innych mogą nie być takie proste.


“But, pasujący na jedną osobę, drugą będzie uwierać; nie istnieje przepis na życie, pasujący do wszystkich przypadków.”

-Carl Gustav Jung-

Nogi i buty

“Gdybym była Marysią, to bym się bardziej zrelaksowała…”, “Nie rozumiem dlaczego Romek nie zostawi swojej żony, nie byłbym w stanie tego tolerować…”, “Nie mogłabym żyć jak Krystyna…”

A może ta osoba miała matkę, która nigdy jej nie pochwalała, która wciąż mówiła, że nie jest wystarczająco dobra i z tego powodu stała się ona perfekcjonistką, z nieodstępującym ją uczuciem, że mogłaby być lepsza.

Lub może ta osoba była w związku z kimś, kto przez cały czas ją krytykował, stąd teraz nie jest w stanie zobaczyć sytuacji taką jaka jest ona naprawdę.

Przeczytaj też: Co skrywa nasza emocjonalna maska?

Być może osoba ta zawsze pragnęła uczucia, którego nigdy nie otrzymała od rodziców toteż teraz nieustannie szuka ona miłości i uczucia. Bądź też może niechętnie otrzymuje ona opiekę i grzeczność innych. Każda historia posiada więcej, niż jedną stronę; każde pytanie ma więcej, niż jedną odpowiedź.

Po pierwsze nie osądzać

Gdybyśmy znaleźli się w czyjejś sytuacji, postąpilibyśmy inaczej. Jednakże, nie jesteśmy nimi, ani też tymi, którzy przeżyli ich życie. Wiemy tylko tak mało, co o sobie, i “mówię” mało gdyż czasem wydaje nam się, że zareagowalibyśmy w pewien sposób ale gdy znajdziemy się w danej sytuacji, nasza reakcja może być inna lub możemy zachować się w inny sposób…

Kobieta

Powinniśmy widzieć ponad tym co oczywiste i powierzchowne oraz pamiętać o tym, że każda osoba ma swą własną historię, własne środowisko. Każdy ma jakiś określony zbiór doświadczeń, uczuć, emocji, spotkań, biologicznych i osobistych zmiennych, które musimy do siebie dodać, by być w stanie zrozumieć sytuacje i kontekst ich życia. Ślepymi osądami nic nie osiągniemy.

Powinniśmy być świadomi naszych tendencji do wydawania osądów. Tylko poprzez słuchanie innych i pamiętanie o tym, że ich perspektywa uformowana jest poprzez ich własne historie, ich własne doświadczenia i uczucia, możemy ich zrozumieć. Czasami jednakże, niemożliwe jest byśmy całkowicie zrozumieli, a to z winy naszej własnej historii i naszych doświadczeń.

Zawsze pamiętaj, że pod każdą powierzchnią, kryje się osoba, silna ale wrażliwa dusza, która posiada swoje własne rany, blizny, która ma swą własna historię.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.