Każda osoba ma swoją historię

Każda osoba ma swoją historię

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Każda osoba ma swoją historię, myśli stojące za ich ekspresjami, emocjami, ich uczuciami i duszą osadzoną pod skórą.

Każdy z nas w trakcie życia przeżywa momenty, zbiera doświadczenia i poznaje pewnych ludzi, którzy nieuchronnie pozostawią na nas ślad. Nawet te okoliczności lub osoba, o której myślimy, że mogłyby przeminąć niezauważone, w pewien sposób pojawiają się ponownie później w naszym życiu.

Wpływają one na nasze doświadczenia i nasze uczucia, w sposób, który może być intensywny lub bierny, którego możemy być świadomi bądź zupełnie nie zdawać sobie sprawy, iż mają one miejsce; przynoszą nam one światło i ciemność, oraz wszystkie odcienie szarości.

Każda osoba przeżyła coś innego

Jesteśmy w stanie zrozumieć i zinterpretować rzeczy jedynie z naszej perspektywy i punktu widzenia, które to formujemy w oparciu o nasze własne doświadczenia życiowe. Toteż, skąd wiemy jaką perspektywę może mieć druga osoba? Co możemy wiedzieć o jej uczuciach?

Skomplikowane jest już samo zagłębianie się w naszych własnych umysłach i próba zrozumienia samego siebie. Jak zrozumieć jakie są intencje i motywacje innych? Skąd możemy wiedzieć, jak dana osoba przeżywa daną sytuację?

Spędzamy połowę naszego życia starając się zrozumieć innych i niemalże całą drugą połowę na ocenianiu ich zachowania, jakbyśmy nie mieli wystarczająco wiele naszych własnych problemów.

Każda osoba ma jakąś historię i przejawia wrażliwość w stosunku do pewnego aspektu z życia innych ludzi. Sytuacje, które nam wydawać się mogą proste i łatwe do przedsięwzięcia lub w których jesteśmy w stanie jasno się wyrazić, dla innych mogą nie być takie proste.


“But, pasujący na jedną osobę, drugą będzie uwierać; nie istnieje przepis na życie, pasujący do wszystkich przypadków.”

-Carl Gustav Jung-

Nogi i buty

“Gdybym była Marysią, to bym się bardziej zrelaksowała…”, “Nie rozumiem dlaczego Romek nie zostawi swojej żony, nie byłbym w stanie tego tolerować…”, “Nie mogłabym żyć jak Krystyna…”

A może ta osoba miała matkę, która nigdy jej nie pochwalała, która wciąż mówiła, że nie jest wystarczająco dobra i z tego powodu stała się ona perfekcjonistką, z nieodstępującym ją uczuciem, że mogłaby być lepsza.

Lub może ta osoba była w związku z kimś, kto przez cały czas ją krytykował, stąd teraz nie jest w stanie zobaczyć sytuacji taką jaka jest ona naprawdę.

Przeczytaj też: Co skrywa nasza emocjonalna maska?

Być może osoba ta zawsze pragnęła uczucia, którego nigdy nie otrzymała od rodziców toteż teraz nieustannie szuka ona miłości i uczucia. Bądź też może niechętnie otrzymuje ona opiekę i grzeczność innych. Każda historia posiada więcej, niż jedną stronę; każde pytanie ma więcej, niż jedną odpowiedź.

Po pierwsze nie osądzać

Gdybyśmy znaleźli się w czyjejś sytuacji, postąpilibyśmy inaczej. Jednakże, nie jesteśmy nimi, ani też tymi, którzy przeżyli ich życie. Wiemy tylko tak mało, co o sobie, i “mówię” mało gdyż czasem wydaje nam się, że zareagowalibyśmy w pewien sposób ale gdy znajdziemy się w danej sytuacji, nasza reakcja może być inna lub możemy zachować się w inny sposób…

Kobieta

Powinniśmy widzieć ponad tym co oczywiste i powierzchowne oraz pamiętać o tym, że każda osoba ma swą własną historię, własne środowisko. Każdy ma jakiś określony zbiór doświadczeń, uczuć, emocji, spotkań, biologicznych i osobistych zmiennych, które musimy do siebie dodać, by być w stanie zrozumieć sytuacje i kontekst ich życia. Ślepymi osądami nic nie osiągniemy.

Powinniśmy być świadomi naszych tendencji do wydawania osądów. Tylko poprzez słuchanie innych i pamiętanie o tym, że ich perspektywa uformowana jest poprzez ich własne historie, ich własne doświadczenia i uczucia, możemy ich zrozumieć. Czasami jednakże, niemożliwe jest byśmy całkowicie zrozumieli, a to z winy naszej własnej historii i naszych doświadczeń.

Zawsze pamiętaj, że pod każdą powierzchnią, kryje się osoba, silna ale wrażliwa dusza, która posiada swoje własne rany, blizny, która ma swą własna historię.