Keanu Reeves zasłynął dzięki roli Neo w filmie “Matrix”. Na pierwszy rzut oka wydaje się on być jak każda inna gwiazda Hollywood: odnosi sukcesy, jest bogaty i prawdopodobnie nieco oderwany od tego, jak żyją „normalni” ludzie. Keanu Reeves nie jest jednak typową gwiazdą.
Życie Keanu przeplatało oszałamiające sukcesy i poważne tragedie w życiu osobistym. Jego odporność jest godna podziwu. Przyznaje, że z trudnych doświadczeń można wyciągać wnioski. Nie udaje guru ani świętego, a raczej jest kimś, kto potrafi rozpoznać i naprawdę docenić to, co jest ważne w życiu. Jest inspiracją dla wszystkich.
„Pieniądze nic dla mnie nie znaczą. Zarobiłem dużo pieniędzy, ale chcę cieszyć się życiem i nie stresować budowaniem konta bankowego. Rozdaję dużo i żyję prosto, głównie z walizką w pokoju hotelowym.”
– Keanu Reeves –
Trudne dzieciństwo, jakie miał Keanu Reeves
Keanu Reeves urodził się 2 września 1964 roku w Bejrucie, w Libanie. Jego matka była Angielką, a ojciec pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Keanu miał siostrę, która była od niego dwa lata młodsza. Jego ojciec był alkoholikiem, który opuścił rodzinę, gdy Reeves miał zaledwie trzy lata.
Mężczyzna trafił później do więzienia za sprzedaż narkotyków. Keanu tak naprawdę pierwszy raz spotkał swojego ojca, gdy miał sześć lat i zobaczył go ponownie, gdy miał 13 lat.
Matka Keanu, aby związać koniec z końcem pracowała jako striptizerka w nocnych klubach i często przyprowadzała do domu obcych mężczyzn. Rodzina przeprowadziła się do Australii, a później do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku matka Keanu wyszła za mąż za dyrektora Broadwayu i wszyscy przenieśli się do Kanady. Ich małżeństwo trwało jednak tylko rok.
Życie naznaczone tragedią
Keanu Reeves miał nie tylko traumatyczne dzieciństwo, ale także później musiał stawić czoła ogromnej tragedii. U jego jedynej siostry zdiagnozowano białaczkę i chociaż dziewczyna wyzdrowiała, to doświadczenie miało na niego głęboki wpływ. Wiele lat później choroba powróciła i Keanu musiał ponownie się z tym problemem zmierzyć.
Reeves postanowił zostać aktorem po tym, jak kontuzja zmusiła go do zaprzestania gry w hokeja, co uważał za swoje prawdziwe powołanie. Nigdy nie ukończył szkoły średniej, ale zawsze pociągała go sztuka. Jego ojciec pomógł mu znaleźć pracę w charakterze aktora w Stanach Zjednoczonych. Jednym z pierwszych filmów Keanu był obraz Moje własne Idaho, który miał swoją premierę w 1991 roku.
Na planie tego filmu poznał on swojego najlepszego przyjaciela, Rivera Phoenixa, młodszego brata Jaquina Phoenixa. Niestety River był uzależniony od narkotyków i zmarł w młodym wieku w wyniku przedawkowania heroiny i kokainy. Keanu przez długi czas obwiniał się o śmierć przyjaciela, ponieważ wierzył, że mógł zrobić więcej, aby mu pomóc.
Tragedia i wewnętrzna siła
W 1999 roku długoletnia partnerka Keanu, Jennifer Syme, która była aktorką i osobistą asystentką Reevesa, tuż przed świętami Bożego Narodzenia urodziła martwą dziewczynkę. Po śmierci córki Syme popadła w depresję. Półtora roku później sama zginęła w wypadku samochodowym, w drodze na przyjęcie.
Rok później u siostry Keanu nastąpił nawrót raka. Rzucił on wszystko, by móc przy niej być. Pomimo całej tragedii i bólu, Keanu Reeves był w stanie prowadzić dobre życie. W przeciwieństwie do wielu celebrytów, aktor mieszka w skromnym mieszkaniu i przemieszcza się komunikacją miejską.
Keanu przekazał ogromną część swojej fortuny organizacjom walczącym z rakiem. Przekazał także pieniądze wielu szpitalom. Niektórzy mówią, że były to kwoty sięgające setek tysięcy dolarów.
Aktor woli prowadzić proste życie. Wiele razy mówił, że sława i fortuna nie są dla niego najważniejsze. Uwielbia jeździć na motocyklu i studiować buddyzm, mimo że nie uważa się za buddystę. To spokojny człowiek, który zna wartość związków i rozumie, że życie to znacznie więcej niż to, co dzieje się w Hollywood.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Castanyer, L. B. (2003). eXistenZ, de David Cronenberg: ciberficciones para la posthumanidad. Digithum, (5), 0.